Poruchy osobnosti a jejich dopady na zdraví a peněženku

Poruchy osobnosti jsou v lidské populaci běžné. Výrazně ovlivňují kvalitu života pacienta i jeho blízkého okolí. Výskyt jednotlivých poruch osobnosti se v různých výzkumech liší. Statistiky uvádějí prevalenci 6 až 9 % i vyšší 10 až 15 %. Pacientů, kteří dochází na ambulantní léčbu, se odhaduje kolem 20 až 30 %. Nejrozšířenější poruchou je emočně nestabilní porucha osobnosti, která postihuje přibližně 15 až 20 % psychiatrických pacientů. Mezi pacienty převládají spíše ženy.
Sjednat pojištění

Co jsou poruchy osobnosti: základní přehled

Poruchy osobnosti jsou takové vzorce chování, které se nějakým způsobem odlišují od běžného chování ostatních lidí. Jsou typické odlišným vyjadřováním pocitů, mezilidskými vztahy nebo způsoby komunikace a budování vztahů. Svoje chování lidé trpící některou z poruch osobnosti většinou nedokážou změnit, což se negativně odráží na jejich vztazích s rodinou, přáteli i okolím obecně. Tyto poruchy mohou být pro pacienty silně nepříjemné a často vyžadují léčbu.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Typy poruch osobnosti

1.     Paranoidní porucha osobnosti

Lidé s paranoidní poruchou osobnosti mají sklony vše překrucovat, jsou podezřívaví a trpí celoživotní nedůvěřivostí vůči ostatním lidem. Brání si své soukromí a snaží se zakrývat nedostatky. Opakovaně a neoprávněně podezřívají partnera z nevěry nebo jsou nadměrně citliví na odmítnutí.

2.     Schizoidní porucha osobnosti

Lidé se schizoidní poruchou osobnosti jsou uzavření, izolovaní a provádějí monotónní samotářské aktivity. Nadměrně unikají do fantazie a mají jen málo činností, které jim přinášejí potěšení. Mají nedostatek touhy po vztazích a snížený zájem o sex.

3.     Disociální porucha osobnosti

Lidé s disociální poruchou osobnosti jsou nezodpovědní a bezohlední vůči různým pravidlům a závazkům. Nestojí o city druhých, nejsou schopni se poučit z trestu. Svádějí vinu na druhé a hledají výmluvy pro své chování.

4.     Emočně nestabilní porucha osobnosti

Emočně nestabilní porucha osobnosti může být hraničního nebo impulzivního typu. Lidé s emočně nestabilní poruchou osobnosti hraničního typu prožívají intenzivní a nestálé vztahy, mají sklony k sebepoškozování a sebevraždě. Lidé s impulzivním typem této poruchy mají tendenci k neuváženému jednání, trpí výbuchy hněvu a zuřivosti.

5.     Histrionská porucha osobnosti

Lidé s histrionskou poruchou osobnosti touží být středem pozornosti a vyhledávají při tom vzrušení. Jsou aktivní a společenští, trvale vyžadují ocenění od ostatních lidí. Jsou stále nespokojeni se stavem věcí a mají neustálé problémy v mezilidských vztazích.

6.     Anankastická porucha osobnosti

Lidé s anankastickou poruchou osobnosti trpí perfekcionismem, nezdravě se zabývají detaily na úkor efektivity. Jsou paličatí, rádi moralizují a kontrolují ostatní. Mají nerozumné požadavky na práci ostatních a vnucují jim své nevítané myšlenky a nápady.

7.     Anxiózní (vyhýbavá) porucha osobnosti

Lidé s anxiózní poruchou osobnosti trpí pronikavými a neodbytnými pocity obav. Mají pocity méněcennosti, jsou přecitlivělí na odmítnutí a kritiku. Vyhýbají se nejistým sociálním a pracovním činnostem.

8.     Závislá porucha osobnosti

Lidé se závislou poruchou osobnosti se rychle sbližují s jinými lidmi, ke kterým okamžitě přilnou, pěstují si závislé vztahy. Cítí se bezmocní a bez životní síly. Mají přehnané obavy z opuštění.

9.     Další specifické poruchy osobnosti

Mezi další specifické poruchy osobnosti patří například:

  • narcistická osobnost
  • pasivně agresivní osobnost

10.  Nespecifické poruchy osobnosti

Do této sekce spadají poruchy osobnosti, které nelze zařadit k žádné z výše uvedených specifických poruch. Nepřevažují žádné symptomy, pro které by bylo možné stanovit konkrétní diagnózu.

Příčiny a rizikové faktory

Mezi nejčastější příčiny a rizikové faktory poruch osobnosti patří:

  • genetické vlivy
  • negativní zkušenosti z dětství (např. problémy ve výchově, sexuální zneužívání)
  • psychické trauma
  • nadměrný stres
  • užívání drog
  • onemocnění centrální nervové soustavy

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Diagnóza a léčebné možnosti poruch osobnosti

Stanovení diagnózy probíhá na základě rozhodnutí psychiatra, popřípadě psychoterapeuta. Na stanovení diagnózy se může podílet i klinický psycholog. Zpočátku jde pouze o podezření, později v průběhu dalšího vyšetření nebo i léčby se toto podezření potvrdí nebo vyvrátí. V České republice se k diagnostikování poruch osobnosti využívá „Mezinárodní klasifikace nemocí“ a další mezinárodní diagnostická schémata.

Léčba poruch osobnosti je založena na kombinaci psychoterapie, socioterapie, osvojení sociálních dovedností, zajištění základních sociálních potřeb a rehabilitace. Podle konkrétních příznaků lékař předepisuje léky (např. anxiolytika pro zmírnění úzkosti, antidepresiva, stabilizátory nálady nebo antipsychotika). Co se týče zvládání a léčby poruch osobnosti, důležitou roli hraje nejen podpora od rodiny a přátel, ale také odborníků. Podceňováno by nemělo být ani dobré tělesné zdraví.

Výzvy a strategie zvládání v každodenním životě

Co se týče zvládání každodenních výzev spojených s některou z poruch osobnosti, mohou pomoci následující strategie:

  • Klíčové je lépe porozumět konkrétní poruše a snažit se s ní naučit žít.
  • Základem je pravidelné absolvování psychoterapie a užívání předepsaných léků.
  • Důležité je (znovu)osvojení sociálních dovedností a zajištění sociálních potřeb.
  • Pomáhá individuální nácvik nových způsobů chování a jejich aplikování do běžného života.
  • Významný je pravidelný a kvalitní spánek, stejně tak i zdravé stravovací návyky.

Role životního pojištění při podpoře osob s poruchou osobnosti

Životní pojištění hraje v podpoře zdraví pacientů trpících některou z poruch osobnosti důležitou roli. V případě, že má pacient sjednáno životní pojištění, pak mu ve chvíli, kdy  je mu diagnostikována porucha osobnosti, může takové pojištění nejen pomoci pokrýt náklady na léčbu, ale také mu poskytnout i další podporu.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě poruchy osobnostiSjednat pojištění

Překonávání stigmatizace a budování povědomí

Stigmatizaceporuch osobnosti může vést k negativní diskriminaci, která se může negativně podepsat na sebevědomí a aktuálním stavu pacienta. Důležitou roli v tomto ohledu hraje nejen vzdělávání, ale také podpora otevřeného dialogu o duševním zdraví.

Osobní příběh a svědectví

Petra (32 let)

Paní Petra, která trpí hraniční poruchou osobnosti doprovázenou depresivní a úzkostnou poruchou, se ve věku 17 let potýkala i s poruchami příjmu potravy a sebepoškozováním. Její matka trpí bipolární poruchou, takže Petra nikdy neměla stabilní zázemí. Ve dvou případech závažného sebepoškozování skončila v nemocnici na JIP, a dokonce i na plastické chirurgii, kde jí po sebepoškození museli provést rekonstrukci části ruky. Psychiatra se rozhodla vyhledat v 18 letech. Pravidelně užívá léky v nízkých dávkách a dochází na terapie. Zlom přišel ve 23 letech, kdy se dozvěděla o existenci terapeutické komunity Kaleidoskop, která je zaměřena na lidi s poruchou osobnosti. Do této komunity nastoupila na 18měsíční pobyt, který jí pomohl zlepšit kvalitu života. Podařilo se jí objevit vlastní sebehodnotu a hnací motor, díky němuž má pro co žít.

Závěr a shrnutí hlavních bodů článku

Poruchy osobnosti často vznikají na základě kombinace různých faktorů, jako jsou genetické vlivy, traumatické zážitky z dětství, nadměrný stres, užívání drog apod. Existuje několik forem poruch osobnosti s charakteristickými rysy. Léčba těchto poruch zahrnuje kombinaci psychoterapie, socioterapie a farmakoterapie.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení