1. Paranoidní porucha osobnosti
Lidé s paranoidní poruchou osobnosti mají sklony vše překrucovat, jsou podezřívaví a trpí celoživotní nedůvěřivostí vůči ostatním lidem. Brání si své soukromí a snaží se zakrývat nedostatky. Opakovaně a neoprávněně podezřívají partnera z nevěry nebo jsou nadměrně citliví na odmítnutí.
2. Schizoidní porucha osobnosti
Lidé se schizoidní poruchou osobnosti jsou uzavření, izolovaní a provádějí monotónní samotářské aktivity. Nadměrně unikají do fantazie a mají jen málo činností, které jim přinášejí potěšení. Mají nedostatek touhy po vztazích a snížený zájem o sex.
3. Disociální porucha osobnosti
Lidé s disociální poruchou osobnosti jsou nezodpovědní a bezohlední vůči různým pravidlům a závazkům. Nestojí o city druhých, nejsou schopni se poučit z trestu. Svádějí vinu na druhé a hledají výmluvy pro své chování.
4. Emočně nestabilní porucha osobnosti
Emočně nestabilní porucha osobnosti může být hraničního nebo impulzivního typu. Lidé s emočně nestabilní poruchou osobnosti hraničního typu prožívají intenzivní a nestálé vztahy, mají sklony k sebepoškozování a sebevraždě. Lidé s impulzivním typem této poruchy mají tendenci k neuváženému jednání, trpí výbuchy hněvu a zuřivosti.
5. Histrionská porucha osobnosti
Lidé s histrionskou poruchou osobnosti touží být středem pozornosti a vyhledávají při tom vzrušení. Jsou aktivní a společenští, trvale vyžadují ocenění od ostatních lidí. Jsou stále nespokojeni se stavem věcí a mají neustálé problémy v mezilidských vztazích.
6. Anankastická porucha osobnosti
Lidé s anankastickou poruchou osobnosti trpí perfekcionismem, nezdravě se zabývají detaily na úkor efektivity. Jsou paličatí, rádi moralizují a kontrolují ostatní. Mají nerozumné požadavky na práci ostatních a vnucují jim své nevítané myšlenky a nápady.
7. Anxiózní (vyhýbavá) porucha osobnosti
Lidé s anxiózní poruchou osobnosti trpí pronikavými a neodbytnými pocity obav. Mají pocity méněcennosti, jsou přecitlivělí na odmítnutí a kritiku. Vyhýbají se nejistým sociálním a pracovním činnostem.
8. Závislá porucha osobnosti
Lidé se závislou poruchou osobnosti se rychle sbližují s jinými lidmi, ke kterým okamžitě přilnou, pěstují si závislé vztahy. Cítí se bezmocní a bez životní síly. Mají přehnané obavy z opuštění.
9. Další specifické poruchy osobnosti
Mezi další specifické poruchy osobnosti patří například:
- narcistická osobnost
- pasivně agresivní osobnost
10. Nespecifické poruchy osobnosti
Do této sekce spadají poruchy osobnosti, které nelze zařadit k žádné z výše uvedených specifických poruch. Nepřevažují žádné symptomy, pro které by bylo možné stanovit konkrétní diagnózu.