Poruchy příjmu potravy a jejich dopady na zdraví a peněženku

Poruchy příjmu potravy (PPP) postihují 5 % populace. V České republice se v roce 2020 s některou z těchto poruch léčilo přibližně 5 tisíc osob. Za 10 let počet pacientů s PPP vzrostl o 10 % nejvíce mezi mladistvými ve věku 15–17 let. Nárůstu neprospěla ani sociální izolace během pandemie covidu v letech 2020 až 2022. Poruchy příjmu potravy mají neblahé dopady na fyzické i na duševní zdraví a mohou končit až selháním srdce.
Sjednat pojištění

Co jsou poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy jsou závažným psychickým onemocněním, které je charakterizováno poruchami chování, nezdravým přístupem k jídlu a k vlastnímu tělu. Člověk trpící PPP žije ve svém vlastním světě, ve kterém řeší především hubnutí, svoji postavu a jídlo. Časté jsou projevy odmítání jídla, přejídání, zvracení, zneužívání projímadel apod.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Druhy poruch příjmu potravy

Mentální anorexie

Mentální anorexie je výrazné snížení přijatého jídla. Kromě toho si pacienti s mentální anorexií dopomáhají k hubené postavě zvracením, užíváním projímadel, léků snižujících chuť k jídlu nebo podporujících močení. Přestože jsou lidé trpící mentální anorexií extrémně štíhlí, mají o svém těle zkreslené představy a vidí se jako tlustí. Následky mohou být fatální – poruchy vývoje a hormonální rovnováhy, závratě, mdloby, poruchy spánku, vypadávání vlasů i poškození důležitých vnitřních orgánů (mozek, játra, ledviny a srdce).

Bulimie

Bulimie neboli záchvatovité přejídání je spojená s následnými pocity viny a zvracením. Osoby s touto poruchou proto často jedí z důvodu studu o samotě. I u bulimie lidé užívají projímadla nebo nadměrně cvičí či hladoví. Bulimie kombinovaná se zvracením se může vyskytnout také u anorexie. Bulimie může způsobovat dlouhou řadu závažných zdravotních komplikací (zvýšenou kazivost a vypadávání zubů, žaludeční vředy, otoky a v neposlední řadě také deprese nebo úzkosti).

Psychogenní přejídání

Psychogenní přejídání neboli záchvatovité přejídání patří mezi nejčastější poruchy příjmu potravy. Projevuje se záchvatovitou konzumací velkého množství jídla během krátkého časového úseku. Na rozdíl od bulimie nenásleduje zvracení, přehnané cvičení nebo užívání projímadel.

Ortorexie

Ortorexie je psychické onemocnění, které způsobuje extrémní závislost na zdravém jídle a biologicky čistých potravinách. Lidé trpící ortorexií jsou takovým jídlem až posedlí. Nejí maso, potraviny obsahující chemické látky, barviva, pesticidy nebo jinak geneticky upravené potraviny. V důsledku toho organismu chybí důležité živiny a dochází k výraznému úbytku hmotnosti.

Drunkorexie

Drunkorexie je nově vznikající porucha příjmu potravy, která se vyznačuje prvky anorexie, bulimie a závislosti na alkoholu. Spojuje strach z přibírání na hmotnosti s nárazovým pitím alkoholu (ve společnosti i o samotě). Lidé trpící drunkorexií úmyslně během dne vynechají hlavní jídlo, aby mohli později popíjet alkohol bez strachu z vyššího kalorického příjmu. Toto onemocnění ohrožuje především mladé ženy, nevyhýbá se ovšem ani mužům.

Příčiny a rizikové faktory poruch příjmu potravy

Mezi nejčastější příčiny a rizikové faktory poruch příjmu potravy patří:

  • biologické faktory (člověk s PPP nebo psychickým onemocněním v blízkém okolí)
  • psychologické faktory (nespokojenost s vlastní postavou, psychické problémy)
  • sociální faktory (kult štíhlosti, diskriminace lidí s nadváhou, sociální izolace)

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Diagnostika a léčebné možnosti

Co se týče diagnostikování poruch příjmu potravy, pacienti většinou odborníka nenavštíví z důvodu PPP, ale pro doprovodné příznaky, jako jsou například závratě, nedostatek energie, poruchy menstruačního cyklu apod. Teprve na základě těchto příznaků může odborník stanovit správnou diagnózu. V případě přetrvávajících příznaků je vhodné pacienta odeslat na psychiatrické vyšetření.

Léčba poruch příjmu potravy zahrnuje především úpravu stavu výživy pod dohledem nutričního terapeuta v kombinaci s psychoterapií. V Brně funguje psychiatrická klinika, která jako jediné pracoviště v Česku zajišťuje pro tyto pacienty komplexní zdravotní péči od dětského věku až po dospělost. Specializované programy zahrnují kromě psychoterapie také režimovou terapii, fyzioterapii a ergoterapii.

Důležitost podpory a duševní zdraví

Pro pacienty trpící některou z poruch příjmu potravy je velmi důležitá podpora od rodiny, přátel a zdravotnických pracovníků. Důležitou roli hraje také udržování duševního zdraví a celkové fyzické i psychické kondice.

Role životního pojištění v podpoře osob s poruchami příjmu potravy

Životní pojištění hraje v oblasti podpory osob trpícími některou z poruch příjmu potravy důležitou roli. Ve chvíli, kdy má člověk trpící PPP sjednáno životní pojištění, může takové pojištění nejen pomoci pokrýt náklady na léčbu, ale také mu poskytnout i další podporu. Většina životních pojištění v tomto ohledu kryje pouze jasně prokazatelné diagnózy, které se mohou opřít o nepopíratelný výsledek vyšetření.

Prevence poruch příjmu potravy

Co se týče prevence poruch příjmu potravy, mezi možné strategie pomáhající těmto poruchám předcházet a podporovat zdravý vztah k jídlu, patří:

  • Využití služeb sloužících k prevenci a terapii PPP – nutriční poradenství, informační servis, poradny.
  • Prevence ve školách a volnočasových zařízeních – besedy, diskuse apod.
  • Komplexní programy, které pomáhají čelit sociálnímu tlaku, jež jsou zaměřené na zkvalitnění komunikace, lepší zvládání konfliktů či zvyšování zdravého sebevědomí.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě poruchy příjmu potravySjednat pojištění

Překonávání stigmatizace a podpora otevřeného dialogu

Stigmatizování poruch příjmu potravy může vést k diskriminaci pacienta. To se následně může negativně podepsat na sebevědomí a aktuálním stavu pacienta. Důležitou roli v tomto ohledu hraje nejen vzdělávání v této oblasti, ale také podpora otevřeného dialogu o duševním zdraví.

Osobní příběh a svědectví

Adam

Adam, který si prošel léčbou mentální anorexie, se závodně věnoval plavání. V té době vnímal své tělo více než ostatní. Během studia na gymnáziu ovšem musel s plaváním na nějakou dobu přestat a přibral 8 kilo. Po návratu k plavání už to nebylo s kondicí ono a také jej vnímal spíše jako koníček, což se nelíbilo jeho trenérce, stejně jako nárůst hmotnosti, což byl nejspíš i spouštěč mentální anorexie. Adam se rozhodl vyzkoušet různé diety, aby se dostal na původní váhu. V 17 letech, když se dozvěděl o PPP více informací, se rozhodl vyhledat odbornou pomoc, bylo mu ovšem psychologem mylně sděleno, že těmito poruchami trpí dívky a že v případě Adama jde o následky puberty a vývinu. O rok později se Adam opět rozhodl vyhledat odbornou pomoc na psychoterapii. Hodně mu pomohli lidé z jeho blízkého okolí i to, že se pokoušel najít smysluplné využití volného času. Snaží se na věci dívat pozitivně a přehodnotil své priority. To vše mu pomáhá, aby se mentální anorexii v budoucnu vyhnul.

Závěrem

Poruchy příjmu potravy patří mezi duševní poruchy, které se projevují neschopností přijímat potravu v přiměřeném množství a zdravém složení. Úzce souvisejí s nevhodným a nepřiměřeným vnímáním vlastního těla. Mezi tyto poruchy patří mentální anorexie, bulimie, psychogenní přejídání, ortorexie a drunkorexie. Léčba PPP zahrnuje nutriční poradenství za účelem nastavení zdravých stravovacích návyků, návštěvy psychologa, skupinové terapie atd. Důležitou roli ovšem hraje i prevence ve školských a volnočasových zařízeních.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení