Co jsou poruchy a onemocnění očí
Oči jsou vysoce citlivými orgány a mohou se potýkat s nejrůznějšími problémy. Mezi nejčastější poruchy a onemocnění očí patří takzvané refrakční vady. Při tomto typu vad dochází ke špatné lomivosti dopadajících paprsků, což způsobuje špatné zobrazení obrazu na sítnici.
Mezi nejčastější oční vady patří:
- Krátkozrakost – zhoršené vidění na dlouhé vzdálenosti. Výše vady je vyjadřována v dioptriích se znaménkem mínus.
- Dalekozrakost – zhoršené vidění na krátké vzdálenosti. Výše vady je vyjadřována v dioptriích se znaménkem plus.
- Astigmatismus – snížení zrakové ostrosti na všechny vzdálenosti. Tato vada se často vyskytuje spolu s krátkozrakostí či dalekozrakostí.
- Vetchozrakost – špatné vidění na blízko (čtení) způsobené stárnutím oka. Tato vada se začíná projevovat kolem 45. roku života a nelze se jí vyhnout.
Mezi onemocnění očí patří:
- Šedý zákal – oční onemocnění vznikající následkem stárnutí čočky. Nejčastěji postihuje lidi ve věku 60 až 75 let. Zakalení oční čočky způsobuje mlhavé vidění. Řešením šedého zákalu je operace.
- Zelený zákal – závažné oční onemocnění, které je druhou nejčastější příčinou slepoty. Vede k degeneraci a odumírání zrakového nervu. Odhalit je ho možné pouze při lékařském vyšetření. Z tohoto důvodu hraje prevence po 40. roku života důležitou roli.
- Zánět spojivek – zčervenání oka, které může doprovázet i otok víček, svědění nebo pálení. Jde o vysoce infekční onemocnění, které způsobují viry, bakterie, paraziti nebo alergeny. Léčba je určována na základě konkrétní příčiny, která zánět spojivek vyvolala. Používají se antibiotické kapky nebo masti, antihistaminika či kortikoidy.
- Fotokeratitida – spálení oční rohovky UV zářením. Projevuje se bolestí, slzením, zarudnutím nebo rozmazaným viděním. Toto oční onemocnění většinou po pár dnech odezní samo.
- VPMD (věkem podmíněná makulární degenerace) – jedná se o nejzávažnější onemocnění sítnice, které může způsobit těžkou ztrátu zraku až slepotu. Onemocnění nejprve postihuje jen jedno oko, v průběhu dalších let i oko druhé. Toto onemocnění není možné zcela vyléčit.
- Diabetická retinopatie – jde o závažné onemocnění cév oční sítnice následkem nedostatečně léčené cukrovky. Dochází k omezenému prokrvení a otoku sítnice, které ničí schopnost vidění.
- Odchlípení sítnice – je poměrně častým a závažným onemocněním, které není bolestivé, ale projevuje se náhlým zhoršením vidění a v případě neléčení vede k oslepnutí. Řešením je chirurgický zákrok.
- Sklivcové zákaly – jsou způsobeny degenerací sklivce, kdy se rosolovitá hmota přeměňuje na různé útvary a ty následně znepříjemňují vidění. Řešením je laserová léčba.
- Oční migrény – způsobují silné bolesti hlavy, citlivost na světlo a hluk a dočasné poruchy zraku. Nejvhodnější způsob léčby stanovuje lékař.
Poměrně běžné potíže jsou syndrom suchého oka a ječné zrno. K jejich zmírnění se používají oční kapky (syndrom suchého oka) a výplachy nebo oční masti (ječné zrno).