Poškození mozku a nervů a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se ztrátou určitých pohybů, necitlivostí, brněním, mravenčením nebo pálením? Pak je možné, že patříte mezi osoby s postižením periferních nervů nebo centrálního nervového systému. Náklady na léčbu tohoto zranění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady poškození nervů či mozku minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak toto poranění kryje.
Sjednat pojištění

Co je poškození nervů

Poškození nervů je druh zranění. Existují tři stupně:

  • neuropraxie (nejlehčí typ poškození, který se ve většině případů zahojí sám)
  • axonotmeze (nedochází k úplnému přerušení nervu, důsledky jsou závažnější – dochází k ochrnutí svalů, ztrátě citlivosti nebo narušení smyslového vnímání)
  • neurotmésie (dochází ke kompletnímu porušení nervu, oddělená část přestává zcela fungovat a dochází k úplnému výpadku funkce určité části těla)
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Poškození nervu při operaci

Poškození nervu při operaci jsou nejčastěji poranění mechanická, méně častá jsou pak poškození toxická, tepelná nebo infekční. V případech, kdy dojde k řeznému, bodnému nebo sečnému poranění nervu, dochází k jeho částečnému či úplnému přerušení. To se projeví okamžitým přerušením funkce nervu. Bezprostředně po poškození nervu přestává pacient cítit postiženou končetinu. Zároveň také přestávají fungovat svaly, kterým poraněný nerv přináší impulsy určené pro pohyb.

Poškození mozku po zástavě srdce

Mezi projevy poškození mozku po zástavě srdce patří například koma, křeče nebo smrt mozku. Rozsah postižení se může postupem času stupňovat, a to v dalších 24–72 hodinách. Křeče se objevují přibližně u 20–30 % pacientů a signalizují obvykle závažné poškození mozku.

Jak k poškození nervů dochází

Příčin poškození nervů může být dlouhá řada, od cukrovky přes autoimunitní onemocnění až po chemoterapii, HIV nebo pásový opar. Na vině mohou být i dědičné poruchy, nedostatek živin nebo fyzické trauma čili úraz.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostikování poškození periferních nervů, mozku nebo měkkých tkání probíhá na základě EMG vyšetření neboli elektromyografie. Jde o vyšetřovací metodu, pomocí níž se měří elektrická aktivita svalu a nervu. Díky tomu je možné určit míru poškození nervu. Toto vyšetření je prováděno ambulantně bez jakékoliv speciální přípravy.

Prevence poškození nervů

Mezi preventivní opatření patří především hlídání zdravotního stavu, pestrá strava a také pravidelná fyzická aktivita. Na místě je i hlídání hladiny krevního cukru. Dalším preventivním opatřením je vyvarovat se kouření a nadměrné konzumace alkoholu.

Průběh potíží

Jaké má poškození nervu příznaky? Mezi ty nejčastější patří snížená citlivost, omezení hybnosti, brnění, mravenčení nebo pálení v určitém úseku končetiny.

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti s poškozením nervů nebo mozku ve velké části případů na nějakou dobu odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba poškozených nervů

Léčba poškozených nervů následkem úrazu zahrnuje mikrochirurgické řešení. Periferní nervy se sešívají pomocí velmi tenkých šicích vláken s použitím operačního mikroskopu. V případě, že je rána čistá, pacient je operován bezprostředně, nejpozději do tří dnů.

V případě závažnějších poranění nervů, jako je například poranění motorovou pilou apod., během kterého došlo k roztřepení okrajů nervových pahýlů, se s operací čeká cca tři týdny, a to proto, aby se rozsah poraněných nervů stihl dobře ohraničit. Šance na úspěšnou operaci u pacientů, kteří přišli s poraněním k lékaři pozdě, je maximálně do jednoho roku od zranění. Po uplynutí této doby se již operace neprovádí. Není již totiž možné dosáhnout maximálního výsledku.

Bezprostředně po operaci pacient nezaznamená žádný efekt. Ten je patrný teprve po několika týdnech až měsících podle rozsahu poranění. Po operaci následují rehabilitace a elektrostimulace. Porucha hybnosti a citu ovšem nikdy nebude v takovém stavu jako před poraněním nervů. Intenzivní rehabilitování zajistí minimální zbytkové oslabení.

Léčba nervů poškozených cukrovkou

Léčba poškozených nervů v důsledku cukrovky, kdy se jedná o tzv. diabetickou neuropatii, již není v pozdějších stádiích možná. Právě z tohoto důvodu je nutné na diabetickou polyneuropatii pomýšlet hned v počátcích stanovení diagnózy cukrovky, a to i když se takový člověk cítí zcela zdráv.

Léčba nervů poškozených chemoterapií

Během léčby poškozených nervů v důsledku chemoterapie užívají pacienti analgetika a antidepresiva. Prokázanou účinnost má i volně prodejný lék Neuritogen, který se podílí na revitalizaci nervového systému. Obtíže je možné zmírnit nošením volného oblečení a obuvi, dodržování léčby a vyhýbáním se alkoholu.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě poškození nervů může člověk na nějakou dobu přijít o práci nebo nebude moci vykonávat zaměstnání jako doposud.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při poškození mozku a nervůZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení