Posttraumatický stres a dopady na zdraví a peněženku
Posttraumatický stres neboli posttraumatická stresová porucha vzniká jako reakce na nějakou traumatickou událost. V podstatě jde o neurotickou poruchu, kdy člověk trpící posttraumatickou stresovou poruchou opakovaně prožívá danou situaci v myšlenkách a stále se k ní vrací. Snaží se také vyhýbat situacím nebo místům, na kterých k dané situaci došlo. Člověk, který utrpěl posttraumatický stres, mohl být přímo v roli postiženého člověka nebo také pouze jako svědek či blízký člověk osoby, kterou nešťastná událost zasáhla. Posttraumatická stresová porucha se nevyhýbá dokonce ani dětem. Podle statistik se s nějakým traumatickým zážitkem setká až 30 % dětí. V tomto případě bývá na vině například šikana, týrání nebo dopravní nehoda.
Sjednat pojištěníPříčiny posttraumatické stresové poruchy
Na vznik posttraumatické stresové poruchy má vliv několik faktorů, a to například:
- náhlé a nečekané působení stresového podnětu
- brutální traumatický zážitek
- dlouhodobé vystavování chronickému stresu
- souběžná psychická poranění
Mezi nejčastější situace, které mohou způsobit posttraumatický stres, patří:
- těžký úraz nebo autonehoda
- válka
- živelná pohroma
- únos
- znásilnění
- ztráta blízké osoby
- nevěra
- rozchod nebo rozvod
- ztráta zaměstnání
Jak se posttraumatický stres projevuje
Posttraumatický stres se dříve nebo později začne projevovat výraznými změnami v chování. Nejprve přichází akutní reakce na stres, která může člověka i utlumit nebo naopak nabudit. Během několika málo dní tento stav sám odezní. Teprve poté dochází k rozvoji posttraumatické stresové poruchy, která se může projevit dokonce až několik měsíců po prožité události. Mezi typické příznaky posttraumatického stresu patří:
- nespavost
- opakované prožívání události ve snech
- problémy s koncentrací
- podrážděnost
- emoční otupělost
- zrychlený dech
- trávicí potíže
- pocity prázdnoty a beznaděje
Léčba posttraumatické stresové poruchy
V některých případech může u lidí trpících posttraumatickou stresovou poruchou dojít ke spontánnímu zlepšení stavu. Ve velké části případů je ovšem nutné zahájit léčbu. Léčba posttraumatické stresové poruchy spočívá v psychoterapii nebo užívání léků. Konkrétně se užívají antidepresiva, která mají pozitivní vliv na přenos nervových vzruchů. Psychoterapie se pak soustředí na odbourání hlavních příznaků a zbavení úzkostných stavů. Psychoterapie také pacientům pomáhá snáze se začlenit do běžného života. Při léčbě se používá i kombinace psychoterapie a farmakoterapie. Díky této kombinaci je možné dosáhnout nejlepších výsledků. Důležitou roli ovšem hraje i podpora blízkého okolí.