Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou na nás kladeny vysoké nároky. Stres často vnímáme negativně, ale dá se s ním pracovat a využít ho tak ve svůj prospěch. Pozitivní stres je takový stres, který prožíváme před nějakými důležitými životními událostmi. Jedná se o tzv. anticipační stres, tedy stres před událostí, která teprve nastane. Jedná se v podstatě o určitý druh tréninku. Pozitivnímu stresu se také říká eustres. Člověk si v takové chvíli představuje děj situace nebo události, která má nastat, a to hlavně s důrazem na možné důsledky. Typickým anticipačním strachem je tréma, tedy strach a úzkost z očekávání.
Sjednat pojištění

Příznaky, které pozitivní stres doprovází

S pozitivním stresem bývají spojené například:

  • pozornost, zájem a porozumění
  • zájem, který my věnujeme někomu nebo něčemu jinému
  • soustředění na sport, práci nebo zábavu
  • tvořivé napětí dané určitou výzvou a možnost dosažení úspěchu

Typickými projevy pozitivního stresu je mírné emoční napětí, které se postupně zvyšuje s přibližující se událostí. V době těsně před danou událostí může toto emoční napětí narušit i stereotypy chování. Pozitivní stres vyvolává vzrušení a napětí.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak využít pozitivní stres

Na rozdíl od negativního stresu, který může mít neblahé důsledky na psychické i fyzické zdraví, má pozitivní stres na lidský organismus dobrý vliv. Když se s ním dobře pracuje, dokáže člověka nabudit a motivovat k lepším výkonům. Motivuje nás i k tomu, abychom převzali iniciativu a co nejlépe tak reagovali na složité situace. Pozitivní stres může posílit fyzický i mentální výkon a přispět k dlouhověkosti.

Pozitivním stresem je možné přirozeně řešit situace vyžadující větší úsilí. Pozitivní stres totiž našemu tělu dodává více energie, kterou můžeme využít k řešení běžných každodenních úkolů.

Jak zvládnout stres v práci

Jedním z častých stresů je stres z práce. Máte psychicky nebo fyzicky náročnou práci a jste často ve stresu? Jak na stres v práci? Naučte se pracovnímu stresu čelit. Zkuste některou z následujících metod a pokuste se pracovní stres změnit ve stres pozitivní, který můžete využít ve svůj prospěch.

  1.     Naučte se relaxovat.
  2.     Promluvte si se svým nadřízeným.
  3.     Uvědomte si, co způsobuje váš problém.
  4.     Identifikujte příčiny pracovního stresu.
  5.     Zamyslete se nad svým životním stylem.
  6.     Nastavte si hranice.
  7.     Nestyďte se vyhledat odbornou pomoc.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuSjednat pojištění

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení