37.jpg

Práce a invalidní důchod

Invalidní důchod je náhradou za příjem v situacích, kdy zdravotní stav člověku nedovoluje nadále pracovat anebo mu to dovoluje jen v omezené míře. Následně záleží na posouzení lékařem a vyjádření České správy sociálního zabezpečení, zda takovému člověku invalidní důchod schválí. Invalidita se rozděluje do 3 stupňů, z nichž III. stupeň je tím nejzávažnějším. Věděli jste, že průměrná výše invalidního důchodu I. stupně v prvním čtvrtletí roku 2024 byla 10 010 Kč? Více informací k invalidnímu důchodu je možné získat od České správy sociálního zabezpečení. Pro výpočet přibližné výše invalidního důchodu lze využít některou z internetových kalkulaček.
Sjednat pojištění

Přivýdělek ano, či ne?

Přivýdělek v případě pobírání invalidního důchodu I. stupně je nutností. Jedná se totiž o natolik nízkou dávku, se kterou reálně nelze vyžít. Osoba pobírající invalidní důchod má možnost uzavřít klasickou pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce (DPP) či pracovní činnosti (DPČ) nebo může podnikat. Částka získaná přivýdělkem nemá vliv na výši pobíraného invalidního důchodu.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě invaliditySjednat pojištění

Zdanění přivýdělku

V případě uzavření klasické pracovní smlouvy odvádí invalidní důchodci z hrubé mzdy daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění.

V případě uzavření dohody o provedení práce (DPP) jsou daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění odváděny pouze v případě, je-li překročen zákonný limit výše výdělku, kterým je hrubá měsíční mzda 10 000 Kč. U dohody o pracovní činnosti (DPČ) činí tento limit 3499 Kč hrubého.

Osoby pobírající invalidní důchod I. a II. stupně (na základě přiznané invalidity daného stupně) neplatí daň z příjmu až do výše 18 500 Kč hrubé mzdy. U lidí pobírajících invalidní důchod na základě přiznané invalidity III. stupně činí tento limit 19 900 Kč hrubé mzdy.

Pozor na možnost odebrání dávek

Hlavní výhodou lidí pobírajících invalidní důchod je neomezená částka přivydělku. Existují ovšem momenty, kdy je možné dávky zastavit. Pokud ČSSZ zjistí, že invalidní důchodce pracuje více, než odpovídá stanovenému stupni invalidity a poklesu pracovní schopnosti, pak mu invalidní důchod odebere.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při invaliditěZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

9.jpg
Invalidita

Invalidita a nemoci

Invalidní důchod je dávkou nahrazující příjem osobě, která ze zdravotních důvodů není schopna pracovat nebo je její...

5.jpg
Invalidita

Invalidní důchod

Invalidní důchod je dávka nahrazující příjem v době, kdy zdravotní stav nedovoluje člověku dlouhodobě vykonávat běžné...

Frame 20.png
Invalidita

Výpočet invalidního důchodu

Invalidní důchod je jedním ze čtyř typů dávek českého důchodového systému a nahrazuje příjem v případech, kdy zdravotní...

43.jpg
Invalidita

Žádost o invalidní důchod

Invalidní důchod je jedna ze čtyř dávek poskytovaných z důchodového systému v České republice. Věděli jste, že ke konci...

66.jpg
Invalidita

Starobní důchod a invalidita

Víte, že invalidní důchod výrazně ovlivňuje výši starobní penze? Nějaký typ důchodu pobírá více než čtvrtina české...

41.jpg
Invalidita

Nárok na invalidní důchod

Invalidní důchod je v České republice poskytován v rámci důchodového systému. Nejvíce osob pobírajících invalidní důchod...

29.jpg
Invalidita

Nemocenská a invalidita

Invalidní důchod nahrazuje příjem v době, kdy zdravotní stav nedovoluje osobě vykonávat běžné zaměstnání či jinou...

80.jpg
Invalidita

Jak nepřijít o invalidní důchod

Závažný úraz či onemocnění mohou významně zasáhnout do života a výrazně snížit práceschopnost daného člověka. Ten pak...

57.jpg
Invalidita

Diagnóza invalidního důchodu

Invalidní důchod je poskytován z důchodového pojištění. Věděli jste, že dříve se invalidní důchod dělil na částečný a...

28.jpg
Invalidita

Daně a invalidní důchod

Invalidní důchod je sociální dávka, která člověku nahrazuje příjem v době, kdy z důvodu zhoršeného zdravotního stavu...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení