204.jpg

Pracovní úraz a jeho dopady na zdraví a peněženku

Pracovní úraz je poškození zdraví nebo smrt způsobená nezávisle na vůli zaměstnance v souvislosti s výkonem jeho pracovních povinností. Pracovním úrazem už není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do nebo ze zaměstnání. Věděli jste, že v roce 2023 zaměstnanci utrpěli téměř 36 tisíc pracovních úrazů? Oproti roku 2022 jde o výrazný pokles. Ubylo i smrtelných pracovních úrazů, kterých bylo v roce 2022 přibližně 13 %. Meziročně také ubylo závažných pracovních úrazů s hospitalizací delší než 5 dnů. Zároveň se také snížil počet pracovních úrazů u mladistvých zaměstnanců. Velká část pracovních úrazů se stala ve zpracovatelském průmyslu nebo v oblasti oprav motorových vozidel. Minimum pracovních úrazů se pak týkalo kancelářských profesí.
Sjednat pojištění

Typy pracovních úrazů

Mezi typy pracovních úrazů patří:

  • závažný pracovní úraz – je nutná hospitalizace zaměstnance v délce alespoň 5 dnů,
  • smrtelný pracovní úraz – poškození zdraví zaměstnance, v jehož důsledku došlo k úmrtí zaměstnance do 1 roku,
  • hromadný pracovní úraz – zraněny byly nejméně 3 osoby, z nichž alespoň jedna byla zraněna těžce nebo smrtelně nebo kdy bylo zraněno při jedné události více než 10 osob,
  • ostatní pracovní úrazy – pracovní úrazy, u nichž nastala pracovníneschopnost zaměstnancedelší než 3 kalendářní dny.
S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě pracovního úrazuSjednat pojištění

Rozhodnutí o pracovním úrazu

Rozhodnutí o tom, zda se jedná o pracovní úraz, je na zaměstnavateli. Pokud by v tomto ohledu došlo k dohadům mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, je možností řešit spor soudní cestou. Jiné orgány totiž v takové situaci nemohou zasahovat a uznávat nebo neuznávat, zda jde o pracovní úraz.

Odpovědnost za pracovní úraz

Odpovědnost za pracovní úraz nese zaměstnavatel. I to má ale svoje výjimky. Odpovědnosti je zaměstnavatel zproštěn například v případě, kdy pracovnímu úrazu došlo pod vlivem alkoholu nebo pokud zaměstnanec porušil pokyny a povinnosti stanovené pro výkon práce. Zaměstnavatel však musí takové pochybení zaměstnance prokázat.

Odškodnění za pracovní úraz

Kdy může náležet zaměstnancům za pracovní úrazy odškodnění? Podle závažnosti pracovního úrazu může mít zaměstnanec nárok na následující:

  •  bolestné – ve výši stanovené podle bodového hodnocení úrazu,
  • náhrada za ztížení společenského uplatnění – vyplácí se v případě trvalých následků,
  • náhrada ztráty na výdělku – nárok má zaměstnanec po celou dobu pracovní neschopnosti, případně i po návratu do zaměstnání, pokud musel být kvůli následkům pracovního úrazu přeřazen na hůře placenou pozici,
  • věcná škoda – náhrada za poškození věci, ke kterému došlo při pracovním úrazu.

Povinnosti zaměstnavatele v případě vzniku pracovního úrazu

Zaměstnavatel má povinnost zjistit příčinu vzniku pracovního úrazu. Ten je zároveň také nutné zapsat do knihy úrazů. Záznam o úrazu se zasílá stanoveným orgánům a institucím. Závažný a smrtelný úraz se musí oznámit příslušným orgánům. Zaměstnavatel by měl také podniknout takové kroky, aby se do budoucna zabránilo dalším pracovním úrazům.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě pracovního úrazuZjistit

Ohlášení pracovního úrazu

K ohlášení úrazu zaměstnance příslušným orgánům dochází vždy, pokud byl úraz vyhodnocen jako pracovní. Toto ohlášení musí být provedeno bez zbytečného odkladu, a to telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím datové schránky. O všech pracovních úrazech, v jejichž důsledku byl zaměstnanec v pracovní neschopnosti delší než tři dny, je nutné vyhotovit záznam, který se také zasílá stanoveným orgánům a institucím.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při pracovním úrazuZjistit

Nejčastější otázky

Proč je dobré mít životní pojištění?

Životní pojištění je dobré mít hned z několika důvodů. Především přináší pojistnou ochranu pro případ, že nastanou rizika, která jsou zvolená v pojistné smlouvě. V případě, kdy nastane situace, která je kryta pojištěním, pojišťovna vyplatí pojistné plnění. Kromě dožití a smrti mohou být v pojistné smlouvě sjednána také nejrůznější připojištění, jako je například pojištění pracovní neschopnosti, invalidity, závažných onemocnění, trvalých následků úrazu a další. Kromě toho může také životní pojištění obsahovat rezervotvornou složku (investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění).

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním?

Životní pojištění chrání klienta před větším množstvím rizik (například pracovní neschopnost, invalidita, závažná onemocnění a další), zatímco úrazové pojištění nabízí pojistné krytí pouze v případech úrazu. Životní pojištění zahrnuje vždy pojištění pro případ smrti nebo pro případ dožití a může krýt i spoustu dalších typů pojištění.

Další články

27.jpg
Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

63.jpg
Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

24.jpg
Úrazy

Trvalé následky úrazu

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení