Pracovní úvazky v invalidním důchodu

Invalidní důchod nahrazuje příjem v době, kdy zdravotní stav člověku neumožňuje vykonávat zaměstnání a dochází k poklesu pracovní schopnosti o 35–45 % u invalidity I. stupně, o 50–69 % u invalidity II. stupně a o 70 % a více u invalidity III. stupně. K dané problematice je možné sehnat informace od České správy sociálního zabezpečení nebo v některé ze specializovaných internetových poraden. Přibližnou výši pobíraného invalidního důchodu je možné zjistit na internetu prostřednictvím online kalkulačky. Vzhledem k tomu, že výše invalidního důchodu z invalidity I. a II. stupně nestačí pokrýt všechny náklady, většina lidí si musí přivydělávat.
Sjednat pojištění

Pracující invalidní důchodce

Osoby pobírající invalidní důchod mohou uzavřít dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti nebo klasickou pracovní smlouvu. Problémem není ani podnikání. 

Klasická pracovní smlouva na plný nebo zkrácený úvazek je však pro invalidní důchodce výrazně výhodnější, a to z toho důvodu, že jsou odváděny zálohy na zdravotní a sociální pojištění, což je pro pracujícího invalidního důchodce výhodnější z důvodu budoucího nároku na starobní důchod. V případě zkráceného úvazku či nižšího výdělku než je minimální mzda si pak většinou musí člověk pojištění doplácet.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě invaliditySjednat pojištění

Dohoda o provedení práce

Na dohodu o provedení práce může invalidní důchodce odpracovat maximálně 300 hodin ročně a z výdělku ve výši max. 10 000 Kč hrubého měsíčně se neodvádí zdravotní a sociální pojištění. Práce na tento typ smlouvy se vyplatí především osobám pobírajícím invalidní důchod z invalidity 3. stupně, protože jsou z hlediska sociálního a zdravotního pojištění zajištěny. Lidé pobírající invalidní důchod z invalidity 1. a 2. stupně by si museli vydělat více, než je stanovený limit 3499 Kč hrubého, aby jim bylo z výdělku odváděno sociální pojištění.

Dohoda o provedení pracovní činnosti

Na dohodu o pracovní činnosti mohou osoby pobírající invalidní důchod odpracovat maximálně 20 hodin týdně. Pojistné se z výdělku neodvádí, když je výdělek nižší než 3499 Kč hrubého měsíčně. Práce na tento typ smlouvy se vyplatí především osobám pobírajícím invalidní důchod z invalidity 3. stupně, protože  jsou z hlediska sociálního a zdravotního pojištění zajištěny. Lidé pobírající invalidní důchod z invalidity 1. a 2. stupně by si museli vydělat více, než je tento limit, aby jim bylo z výdělku odváděno sociální pojištění.

Možnost neomezeného výdělku, bez vlivu na výši důchodu

Výhodou pobírání invalidního důchodu je kromě samotného příspěvku i to, že není zákonem nijak omezena částka přivýdělku. Limitován není ani rozsah vykonávané práce. Ovšem v případech, kdy ČSSZ zjistí, že takový člověk pracuje více, než odpovídá stanovenému poklesu pracovní schopnosti, invaliditu a tím i invalidní důchod odebere. Vykonávaná práce by tedy měla být úměrná zdravotnímu stavu nebo postižení člověka. Osoby pobírající invalidní důchod si zároveň mohou uplatnit vyšší slevu na dani z příjmů.

Evidence na úřadu práce a podpora v nezaměstnanosti

 Případný nárok na podporu v nezaměstnanosti u invalidních důchodců a registrace na úřadu práce se liší podle toho, jaký stupeň invalidity je mu přiznán. Lidé pobírající invalidní důchod z invalidity I. a II. typu se mohou zařadit do evidence úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti v případě, že u nich byla splněna podmínka doby pojištění, a to včetně náhradních dob. Osoba pobírající invalidní důchod z invalidity III. typu může být do evidence zařazena,  pokud je schopna výdělečné činnosti, a to za zcela mimořádných podmínek.  Pak ovšem nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárok při invaliditěZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Invalidita

Invalidita a nemoci

Invalidní důchod je dávkou nahrazující příjem osobě, která ze zdravotních důvodů není schopna pracovat nebo je její...

Invalidita

Invalidní důchod

Invalidní důchod je dávka nahrazující příjem v době, kdy zdravotní stav nedovoluje člověku dlouhodobě vykonávat běžné...

Invalidita

Žádost o invalidní důchod

Invalidní důchod je jedna ze čtyř dávek poskytovaných z důchodového systému v České republice. Věděli jste, že v roce 2020...

Invalidita

Starobní důchod a invalidita

Víte, že invalidní důchod výrazně ovlivňuje výši starobní penze? Nějaký typ důchodu přitom pobírá více než čtvrtina české...

Invalidita

Práce a invalidní důchod

Invalidní důchod je náhradou za příjem v situacích, kdy zdravotní stav člověku nedovoluje nadále pracovat anebo mu to...

Invalidita

Nárok na invalidní důchod

Invalidní důchod je v České republice poskytován z důchodového systému. Věděli jste, že v roce 2020 pobíralo invalidní...

Invalidita

Nemocenská a invalidita

Invalidní důchod nahrazuje příjem v době, kdy zdravotní stav nedovoluje osobě vykonávat běžné zaměstnání či jinou...

Invalidita

Jak nepřijít o invalidní důchod

Úraz či závažná nemoc mohou významně zasáhnout do života a výrazně snížit práceschopnost daného člověka. Ten pak očekává...

Invalidita

Diagnóza invalidního důchodu

Invalidní důchod je poskytován z důchodového pojištění. Věděli jste, že dříve se invalidní důchod dělil na částečný a...

Invalidita

Daně a invalidní důchod

Invalidní důchod je dávka, která nahrazuje příjem v době, kdy z důvodu zhoršeného zdravotního stavu dochází k výraznějšímu...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení