Prevence chorob

Prevence chorob a zdravý životní styl včetně správných stravovacích návyků a konzumace jídel bohatých na vitamíny a minerály hrají důležitou roli pro zlepšení kvality života a předcházení nejrůznějším onemocněním.
Sjednat pojištění

Co je prevence chorob a proč je důležitá?

Prevence onemocnění zahrnuje kombinaci preventivních lékařských prohlídek, screeningových vyšetření a zdravého životního stylu:

  • zdravé stravování
  • pravidelný pohyb
  • kvalitní spánek
  • vyvarování se stresu
  • péče o duševní zdraví

Takováto prevence má zásadní význam pro dlouhodobé zdraví do vysokého věku včetně snížení rizika chronických onemocnění.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Vitamíny a doplňky stravy: Jakou mají roli v prevenci?

Důležitou roli v oblasti prevence chorob hrají mimo jiné i vitamíny a doplňky stravy, které je vhodné efektivně zařadit do denního režimu. Měly by ovšem být opravdu pouze doplňkem a nikoliv náhradou pestré stravy. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • Vitamín C – důležitý a nepostradatelný antioxidant, který podporuje imunitní systém. V případě, že jej člověk nepřijímá v dostatečném množství (ideálně 100 mg denně) ze stravy, je vhodné jej tělu dodávat pomocí doplňků stravy. Nejvíce se vyskytuje v ovoci a zelenině (např. černý rybíz, šípky, citrusové plody, paprika atd.).
  • Vitamín D – přezdívá se mu také sluneční vitamín, protože si jej lidské tělo syntetizuje pomocí slunečního záření. Obzvláště od podzimu do jara je vhodné tento vitamín dodávat tělu pomocí doplňků stravy, protože v tomto období si jej nedokáže vyrobit v dostatečném množství. Nejvíce vitamínu D obsahují tučné ryby (makrela, losos, sleď), ale také vaječný žloutek. 
  • Zinek – jedná se o důležitý prvek pro podporu imunitního systému. Ideální denní příjem je 10–15 mg. Hlavními zdroji zinku jsou játra, tmavé maso, fazole, ořechy a dýňová semena. 
  • Vitamín A – stejně jako déčko podporuje aktivitu buněk imunitního systému. Hlavním zdrojem jsou mrkev, rajčata, špenát, meruňky, játra, mléčné produkty atd.
  • Vitamíny skupiny B – hrají důležitou roli pro funkci buněk v těle, včetně imunitního systému. Tato skupina vitamínů se nachází v banánech, citrusech, mléku, sýrech, vejcích atd.

Zdravé stravovací návyky jako klíč k prevenci

Klíčem k prevenci jsou také zdravé stravovací návyky. Správná skladba jídelníčku totiž může výrazně přispět k prevenci různých zdravotních problémů. Důležité je vyhýbat se smaženým jídlům a tzv. prázdným kaloriím. Hlavní roli hraje čerstvá zelenina a ovoce, sezónní jídla, kvalitní zdravé tuky a zapomínat bychom neměli ani na dostatečný příjem bílkovin. Samozřejmostí je také pravidelný pitný režim.

Význam fyzické aktivity pro prevenci chorob

Pro prevenci chorob má zásadní význam také fyzická aktivita. Pravidelný pohyb a cvičení mohou posílit imunitní systém a snižovat riziko mnoha onemocnění. Fyzická aktivita pomáhá snižovat riziko onemocnění srdce a cév, zlepšuje funkci srdce a plic, snižuje riziko rakoviny a cukrovky. Pravidelný pohyb je pro zdraví prospěšnější než nárazové intenzivní tréninky, při kterých dochází jen k přetěžování organismu.

Psychické zdraví a jeho role v prevenci chorob

Klíčové pro prevenci onemocnění je i psychické zdraví a péče o něj tak hraje důležitou roli. Redukce stresových stavů výrazně pomáhá předcházet poruchám imunity, srdečním problémům nebo také úzkostem a depresím. Nezbytná je psychická pohoda, pravidelný odpočinek a relaxace.

Role životního pojištění v podpoře prevence chorob

V podpoře prevence chorob a zdravého životního styluhraje nezbytnou roli také životní pojištění. Lidé, kteří mají sjednanou životní pojistku, mohou lépe předcházet chorobám prostřednictvím různých benefitů a programů.

Plánování preventivní péče a pravidelných zdravotních kontrol

V rámci celkové strategie prevence chorob je klíčová také preventivní péče zahrnující pravidelné zdravotní kontroly a screeningová vyšetření. Mezi důležité preventivní prohlídky patří:

  • kontroly u praktického lékaře
  • gynekologické preventivní prohlídky
  • stomatologické prohlídky
  • screening karcinomu prsu
  • screening nádorů tlustého střeva a konečníku
  • screening karcinomu děložního hrdla

Případová studie a úspěšný příběh

Jaroslav

Pan Jaroslav se z důvodu zlepšení svého zdraví rozhodl pro změnu životního stylu. Trápila ho artróza kolene a další zdravotní problémy. Upravil nejen jídelníček, ale i své každodenní návyky. Začal s otužováním a zimním plaváním, zkoušel také cvičit jógu. Díky této změně zhubl 10 kg a zbavil se závislosti na sladkém. Zlepšil se mu krevní obraz a zdraví kloubů, snížil krevní tlak a hladina cholesterolu. Zároveň se mu také díky stravovacím a pohybovým změnám v životě otevřely nové obzory.

Závěr a shrnutí hlavních bodů článku

Pro prevenci nejrůznějších onemocněníhrají nejdůležitější roli zdravější stravovací návyky, pravidelný pohyb, vyvarování se stresu, kvalitní spánek a péče o duševní zdraví. Nezbytné jsou pravidelné zdravotní kontroly a screeningová vyšetření. Vhodné je užívání doplňků stravy, mezi klíčové patří vitamíny C a D, vitamíny skupiny B, zinek a vitamín A.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní styl

Alergie a jak je účinně léčit

Alergie je běžným zdravotním problémem, se kterým se potýká celá řada lidí. Je jedním z nejčastějších chronických...

Životní styl

Jak doplnit energii

Lidské tělo neustále spotřebovává energii. Udržování dobré úrovně energie pro zdraví a pohodu má velký význam pro fyzické...

Životní styl

Tipy a triky pro biohacking

Zajímá vás, co je biohacking, o kterém se v poslední době tolik mluví? Biohacking spojuje možnosti, jak nejlépe využít...

Životní styl

Sedavý způsob života

Sedavý způsob života je označení pro styl života, ve kterém není zahrnuta pravidelná pohybová aktivita. Často se jedná o...

Životní styl

Zdravý životní styl

Zásady zdravého životního stylu jsou v poslední době čím dál skloňovanějším tématem. Nezdravý životní styl má totiž...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení