Problémy se spánkem a dopady na zdraví a peněženku

Spánek patří mezi nejdůležitější potřeby člověka. Jeho hlavním úkolem je regenerace organismu a doplnění sil do dalšího dne. Během našeho života se mohou objevit nejrůznější problémy se spánkem, které výrazně snižují jeho kvalitu. Nedostatek spánku pak může mít negativní dopady na fyzické i psychické zdraví člověka. Podle průzkumů trpí nějakou poruchou spánku 40 % populace.
Sjednat pojištění

Jaké problémy souvisejí se spánkem?

1. Nespavost

Nespavost je nejčastějším problémem se spánkem. Jedná se o poruchu nočního spánku. Tento problém doprovází neschopnost usnout, časté buzení během noci, náhlé narušení spánku doprovázené úzkostí nebo časné buzení. Nespavost může být způsobena bolestí, stresem, užíváním alkoholu, silnými emočními zážitky nebo také nedostatečnou spánkovou hygienou. Řešením je úprava životního stylu a změna spánkových návyků.

2. Nadměrná spavost

Nadměrná spavost je stavem, kdy člověk tráví více času spánkem než bděním. Jedná se o časové období, které je delší než 12 hodin denně. Takový člověk není schopný kontrolovat usínání během dne, a to ho může ohrozit dokonce i na životě. K těmto problémům může docházet i za předpokladu, že člověk v noci spí více než dostatečně. Tímto problémem trpí přibližně 5 % populace. Příčinami může být epilepsie, cukrovka, porucha štítné žlázy, těhotenství a další. Léčba se vždy odvíjí od příčiny, která nadměrnou spavost způsobuje (např. užívání léků potlačujících únavu).

3. Mluvení ze spaní

Mluvení ze spaní se týká 2 lidí ze 3. Je ve většině případů bezpečné, ale v některých případech může být znakem závažnějších problémů (např. epilepsie). Zároveň také může značit nějaký psychický problém. Vliv má i emoční stres, horečka nebo užívání alkoholu či jiných návykových látek.

4. Náměsíčnictví

Náměsíčnost je jednou z poruch spánku. Ve spánku člověk dělá různé aktivity jako v bdělém stavu, a to většinou s otevřenýma očima upřenýma před sebe. Člověk trpící náměsíčností si neuvědomuje, co dělá, a ani si to nepamatuje po probuzení. Nebezpečné může být náměsíčného člověka budit, vhodné je jej jemně a opatrně doprovodit zpět do postele.

5. Spánková apnoe

Spánková apnoe je porucha spánku, během které dochází k přerušovanému dýchání během spánku. Takové přerušení dýchání trvá několik sekund až minut a může se vyskytnout během noci několikrát. Během spánkové apnoe dochází ke snížení hladiny kyslíku, což může negativně ovlivnit některé tělesné funkce a zdraví.

6. Noční můry

Noční můry se většinou objevují ve fázi spánku REM, která je typická lehčím spánkem a rychlými pohyby očí. Jde o fázi v druhé polovině noci. Tyto sny jsou děsivé a po probuzení si je obvykle člověk pamatuje a je schopen je odvyprávět.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příčiny problémů se spánkem

Velká většina problémů se spánkem je psychického rázu. Mezi časté příčiny problémů se spánkem patří:

  • přílišná stimulace před spánkem (např. sledování televize, práce na počítači, hraní her na mobilním telefonu apod.)
  • stáří
  • nadměrné užívání kávy
  • nepohodlná postel
  • spaní během dne
  • hluk během noci
  • nedostatečná spánková hygiena
  • nadměrný stres
  • nedostatek pohybu
  • závažnější onemocnění (např. Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza apod.)

Dopady na zdraví

Problémy se spánkem mají negativní vliv jak na fyzické, tak i duševní zdraví. Problémy se spánkem dlouhodobějšího charakteru prokazatelně zvyšují riziko vzniku infarktu, kardiovaskulárních onemocnění nebo rakoviny. Známý je také vliv na psychické zdraví. Objevit se mohou výkyvy nálad, úzkostné stavy, deprese nebo podrážděnost. Zároveň také kvalita spánku úzce souvisí s obezitou.

Jak rozpoznat varovné signály

Pokud špatně spíte, vyplatí se sledovat nejrůznější varovné signály a symptomy pro včasné rozpoznání problémů se spánkem. Mezi takové symptomy patří:

  • zvýšená únava
  • podrážděnost
  • poruchy koncentrace
  • zvýšená citlivost na stresové situace
  • fyzické obtíže – např. bolesti hlavy, trávicí potíže apod.

Prevence a řešení problémů se spánkem

Předcházení problémů se spánkem

Problémům se spánkem je možné předcházet úpravou životního stylu, konkrétně zlepšením stravovacích návyků, snížením užívání alkoholu a kávy, pravidelným pohybem, usínáním každý den ve stejnou dobu a eliminováním stresových situací.

Řešení problémů se spánkem

S řešením problémů se spánkem mohou pomoci bylinné čaje (meduňka, heřmánek, máta, kozlík lékařský, levandule) před spaním nebo užívání homeopatik. Z léků se nejčastěji předepisují různé druhy hypnotik a léky obsahující hormon melatonin navozující spánek.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud problémy se spánkem přetrvávají déle než pár měsíců, je vhodné obrátit se na odborníky. V takových případech je možné kontaktovat praktického lékaře, který předepíše léky. Řešením je také kontaktovat psychoterapeuta. Účinnou metodou je tzv. kognitivně-behaviorální terapie, která během poměrně krátké doby pomůže zlepšit kvalitu spánku. Problémy se spánkem řeší i tzv. spánkové laboratoře, které provádějí podrobné vyšetření nočního spánku.

Role životního pojištění v podpoře zdraví

Životní pojištění hraje důležitou roli v podpoře zdraví a může pomoci lidem řešit i problémy se spánkem, a to například v případě, že je na vině psychické onemocnění. Životní pojištění kryje jasně prokazatelné diagnózy. Je tak možné získat pojistné plnění například za psychické onemocnění a jeho následky.

Závěrem

Problémy se spánkem postihují téměř polovinu populace. Mohou mít negativní dopady na fyzické i psychické zdraví člověka. Dlouhodobé potíže se spánkem zvyšují riziko vzniku nejrůznějších onemocnění a nesou vinu na zvýšené únavě, podrážděnosti, problémech se soustředěním nebo i depresích. Z tohoto důvodu je pro udržení zdraví namístě včasné řešení problémů se spánkem, a to úpravou životního stylu a v závažnějších případech vyhledáním odborné pomoci.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuSjednat pojištění

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení