Jaké problémy souvisejí se spánkem?
1. Nespavost
Nespavost je nejčastějším problémem se spánkem. Jedná se o poruchu nočního spánku. Tento problém doprovází neschopnost usnout, časté buzení během noci, náhlé narušení spánku doprovázené úzkostí nebo časné buzení. Nespavost může být způsobena bolestí, stresem, užíváním alkoholu, silnými emočními zážitky nebo také nedostatečnou spánkovou hygienou. Řešením je úprava životního stylu a změna spánkových návyků.
2. Nadměrná spavost
Nadměrná spavost je stavem, kdy člověk tráví více času spánkem než bděním. Jedná se o časové období, které je delší než 12 hodin denně. Takový člověk není schopný kontrolovat usínání během dne, a to ho může ohrozit dokonce i na životě. K těmto problémům může docházet i za předpokladu, že člověk v noci spí více než dostatečně. Tímto problémem trpí přibližně 5 % populace. Příčinami může být epilepsie, cukrovka, porucha štítné žlázy, těhotenství a další. Léčba se vždy odvíjí od příčiny, která nadměrnou spavost způsobuje (např. užívání léků potlačujících únavu).
3. Mluvení ze spaní
Mluvení ze spaní se týká 2 lidí ze 3. Je ve většině případů bezpečné, ale v některých případech může být znakem závažnějších problémů (např. epilepsie). Zároveň také může značit nějaký psychický problém. Vliv má i emoční stres, horečka nebo užívání alkoholu či jiných návykových látek.
4. Náměsíčnictví
Náměsíčnost je jednou z poruch spánku. Ve spánku člověk dělá různé aktivity jako v bdělém stavu, a to většinou s otevřenýma očima upřenýma před sebe. Člověk trpící náměsíčností si neuvědomuje, co dělá, a ani si to nepamatuje po probuzení. Nebezpečné může být náměsíčného člověka budit, vhodné je jej jemně a opatrně doprovodit zpět do postele.
5. Spánková apnoe
Spánková apnoe je porucha spánku, během které dochází k přerušovanému dýchání během spánku. Takové přerušení dýchání trvá několik sekund až minut a může se vyskytnout během noci několikrát. Během spánkové apnoe dochází ke snížení hladiny kyslíku, což může negativně ovlivnit některé tělesné funkce a zdraví.
6. Noční můry
Noční můry se většinou objevují ve fázi spánku REM, která je typická lehčím spánkem a rychlými pohyby očí. Jde o fázi v druhé polovině noci. Tyto sny jsou děsivé a po probuzení si je obvykle člověk pamatuje a je schopen je odvyprávět.