Průjmová onemocnění

Máte potíže s bolestmi a křečemi v břiše doprovázenými častou a řídkou stolicí? Pak je možné, že patříte mezi osoby postižené průjmovým onemocněním. Tato choroba postihuje lidi všech věkových kategorií po celém světě. Náklady na léčbu tohoto onemocnění se mohou vyšplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady průjmových onemocnění minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co jsou průjmová onemocnění

Průjmová onemocnění patří k nejčastějším infekčním onemocněním. Co se týče četnosti výskytu, nachází se na druhém místě za infekcemi dýchacích cest. Jde o nejběžnější onemocnění, které postihuje dospělé osoby i děti.

Průjem je projev nejrůznějších poruch činnosti trávicího ústrojí. Jde o příznak jiného onemocnění či nějaké poruchy. Průjem může být akutní nebo chronický. Akutní průjem se objevuje rychle a náhle a může trvat i několik dnů. Chronický průjem může trvat i několik týdnů a většinou je spojený s nějakým dalším onemocněním (např. onemocnění slinivky břišní, jater, střev).

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Mezi nejčastější příčiny průjmových onemocnění patří:

  • užívání léků (např. antibiotika nebo chemoterapeutika)
  • onemocnění tenkého nebo tlustého střeva, slinivky břišní, jater apod.
  • nevhodná strava
  • bakterie a viry (např. rotaviry nebo echoviry)
  • zvýšená funkce štítné žlázy
  • onemocnění ledvin
  • otrava rtutí nebo železem
  • dietní chyba
  • nedostatečné mytí rukou

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostikování průjmových onemocnění zahrnuje posouzení pacientovy anamnézy (např. to, jak dlouho průjem trvá nebo kolik je stolic za den a jaké jsou další doprovodné projevy). Provádí se vyšetření konečníkem a výtěr z konečníku. U vleklých průjmů se provádí kolonoskopické vyšetření, vyšetření tlustého střeva pomocí minikamery nebo vyšetření tlustého střeva pomocí nálevu z rentgenkontrastní látky. Rentgenový snímek pomůže posoudit případné nerovnosti povrchu střeva.

Prevence průjmových onemocnění

Mezi preventivní opatření, kterými je možné průjmovým onemocněním předcházet, patří například:

  • důkladná a pravidelná hygiena rukou
  • zdravé stravovací návyky
  • vyhýbání se tučným, mastným a příliš kořeněným jídlům
  • dostatečná tepelná úprava jídel
  • omezení konzumace rizikových potravin
  • izolování nemocných s infekčním průjmem v domácnosti
  • očkování kojenců proti rotavirům

Průběh onemocnění

Mezi typické příznaky průjmových onemocnění patří:

  • bolesti břicha a křeče v břiše
  • vodnatá nebo neobvykle zapáchající stolice
  • nucení na stolici
  • změna barvy stolice
  • hlen nebo krev ve stolici
  • nevolnost
  • zvýšená teplota nebo horečka
  • zimnice
  • zvýšená únava
  • bolesti hlavy, kloubů a svalů

Léčba průjmových onemocnění

Léčba průjmových onemocnění u méně závažnějších doprovodných příznaků spočívá především v samoléčbě. Pokud se ovšem objeví některé varovné příznaky (např. doba trvání déle než 3 dny u dospělých a 2 dny u dětí mladších 1 roku, objeví se krev nebo hlen ve stolici, úbytek hmotnosti je větší než 5 % nebo má pacient soustavné bolesti břicha), je na místě lékařské vyšetření.

Léčba zahrnuje dostatečný přísun tekutin, protože u průjmu hrozí dehydratace a ta může ohrozit zdraví člověka (doporučený denní příjem tekutin u dospělého trpícího průjmem je 3–4 litry). Vhodný je slabý čaj nebo neperlivá minerálka. Při větších potížích je vhodné užívání rehydratačního roztoku, který tělu dodá ztracené minerály. Užívají se volně prodejné léky ke snížení počtu stolic a k jejímu zahuštění nebo aktivní uhlí. V závažnějších případech, kdy pacient není schopen přijímat tekutiny, je nutná hospitalizace a infuzní léčba.

Při léčbě průjmu je namístě zaměřit se i na úpravu stravovacích návyků. Neměla by se jíst jídla příliš tučná ani sladká, nevhodná je káva a alkohol. Mezi osvědčené potraviny patří banán, rýže, mrkev, brambory, libové kuřecí maso nebo starší bílé pečivo.

Výskyt a statistiky

Akutní infekční průjmová onemocnění jsou celosvětovým problémem. Podle údajů Světové zdravotnické organizace je na celém světě ročně evidováno kolem 3–5 miliard případů akutního průjmu. V rozvojových zemích je průjem každoročně příčinou až 10 milionů úmrtí, z toho více než 2 milionů dětských úmrtí.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Průjmová onemocnění negativně ovlivňují vykonávání zaměstnání, a tak je v mnohých případech nutné, aby člověk nastoupil na neschopenku. V takové chvíli je odkázán jen na dávky nemocenského pojištění, čímž dochází k výraznému propadu příjmu.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Nemoci

Slepé střevo - zánět

Máte potíže s bodavou bolestí v pravé dolní části břicha, poruchou trávení, horečkou a celkovou slabostí? Pak je možné, že...

Nemoci

Šilhání

Máte potíže s odchylováním jednoho oka nebo obou očí od normální osy? Pak je možné, že patříte mezi 2 % populace postižené...

Nemoci

Sexuálně přenosné nemoci

Máte potíže s diskomfortem v oblasti genitálií, výtokem nebo jinými podobnými problémy? Pak je možné, že trpíte některou...

Nemoci

Šedý zákal

Máte potíže s rozmazaným nebo zakaleným viděním? Pak je možné, že patříte mezi 4–5 % populace postižené šedým zákalem....

Nemoci

Salmonelóza

Máte potíže s průjmy v kombinaci se zvýšenou tělesnou teplotou, nebo dokonce horečkou? Pak je možné, že patříte mezi...

Nemoci

Poruchy trávení

Máte potíže s nepohodou v břišní oblasti, pálením žáhy nebo pocitem plnosti po jídle? Pak je možné, že patříte mezi 25–50...

Nemoci

Poruchy příjmu potravy

Máte potíže s náhlým úbytkem hmotnosti spojeným s omezením příjmu jídla nebo nekontrolovatelným přejídáním? Pak je možné,...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení