Psychické napětí a jeho dopady na zdraví a peněženku

Psychické napětí je stav, kdy je člověk ve stresu a v tenzi, které se nelze zbavit. V takové chvíli je obtížné se uvolnit a vrátit se do normální kondice. Tento stav je spojený s neklidem a nervozitou.
Sjednat pojištění

Krátký přehled výskytu a dopadu psychického napětí

Časté psychické napětí může mít neblahý vliv na lidské zdraví. V důsledku psychického vypětí se člověk může potýkat s nespavostí a výjimkou není ani riziko vzniku srdečních problémů (např. infarkt).

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příčiny psychického napětí

Příčin psychického napětí může být několik, například:

  • pracovní stres a přetížení
  • osobní a rodinné problémy
  • finanční potíže
  • trauma a duševní nemoci
  • fyzické zdraví a životní styl

Fyzické a duševní projevy psychického napětí

Psychické napětí se může projevovat různě, nejčastěji jsou to následující projevy:

  • fyzické příznaky – bolesti zad, bolesti hlavy, problémy se spánkem, únava, problémy se zažíváním
  • duševní a emocionální příznaky – úzkosti, deprese, nervozita, podrážděnost, snížená sebeúcta

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Jak se psychické napětí měří

Psychické napětí se měří několika možnými způsoby. Jednou možností jsou psychologické testy a dotazníky pro měření stresu. Tyto dotazníky ovšem mohou být do určité míry ovlivňovány subjektivními pocity jednotlivců. Efektivnějším měřením proto mohou být například měření krevního tlaku nebo zjišťování hladiny kortizolu ve slinách.

Tato měření se v praxi používají například u osob zaměstnaných ve zdravotnictví či sociálních službách, které se často potýkají s výrazným stresem a jejich selhání by mohlo ovlivnit životy jiných lidí.

Metody měření psychické zátěže

  1. Dotazník CBI – vyhodnocuje hlavně stav únavy a vyčerpání, kterou považuje za nejdůležitější. Položky depersonalizace v tomto dotazníku nenajdete. Jedná se o platný a spolehlivý nástroj, který byl využit v několika různých studiích. Zahrnuje 19 položek s využitím pětibodové stupnice.
  2. Meisterův dotazník – slouží k vyhodnocování vlivů pracovní činnosti na psychiku pracovníků. Jedná se o orientační vyšetření psychické zátěže při práci. Tvoří ho 10 položek, které se posuzují na pětibodové hodnotící škále.
  3. Sebeposuzovací stupnice deprese podle Zunga – slouží k posouzení úrovně deprese. Zahrnuje 20 položek na stupnici hodnotící afektivní, psychologické a somatické příznaky spojené s depresí. Každá otázka je zaznamenána na stupnici od 1 do 4.

Zvládání psychického napětí

Existuje několik možností, jak uvolnit psychické napětí:

  • Nejrůznější techniky pro zvládání stresu (meditace, mindfulness, jóga, procházka na čerstvém vzduchu).
  • Zdravý životní styl a zdravá strava (pravidelný spánek a odpočinek, strava bohatá na vitamíny a minerály).

Psychoterapie a poradenství – důležitou roli pro uvolnění psychického napětí hraje i odborná pomoc. Psychoterapie umožní člověku na chvíli zpomalit a zastavit se, přemýšlet nad spouštěči psychického vypětí a zaměřit pozornost na opravdové příčiny.

Psychické napětí v České republice

Počet pacientů s psychickými problémy rok od roku narůstá. Také výkon řady profesí je provázen velkým psychickým vypětím. V České republice existuje několik možností pro lidi trpící psychickým napětím.

Existují Centra duševního zdraví, kde tým specialistů poskytuje terénní i ambulantní služby lidem s psychickými potížemi.

Řešením může být Linka první psychické pomoci, která pomáhá dospělým najít východisko ze situací, které nejsou schopni sami zvládnout.

Možností je také aplikace „Nepanikař“, která poskytuje zdarma rychlou psychologickou pomoc.

Závěr

Psychické napětí může mít neblahý vliv na fyzické i duševní zdraví člověka. Jako řešení se nabízejí techniky pro zvládání stresu, úprava životního stylu nebo také psychoterapie a poradenství.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení