Rakovina a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s dlouhodobější ztrátou energie, rychlou únavou nebo častými infekcemi? Pak je možné, že patříte mezi přibližně 33 % populace v České republice postižené rakovinou. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady rakoviny minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je rakovina

Rakovina je typ onemocnění, během kterého dochází k nekontrolovatelnému růstu buněk a následné tvorbě nádorů, které se mohou šířit do různých částí těla. Nádory se rozdělují na:

  • zhoubné – je nutné je rychle z těla odstranit, a to často i s orgánem, v němž rostou, jsou totiž život ohrožující
  • nezhoubné – nejsou život ohrožující, ale mohou způsobit nejrůznější problémy (např. utlačování okolní tkáně)

Jedná se o různorodou skupinu chorob způsobující poškozování orgánů v těle. Rakovina patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropské unii.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak rakovina začíná

Příčinami tohoto onemocnění mohou být genetické dispozice. Na vině může být ovšem i stres, kouření, nadváha, nadměrná konzumace alkoholu, některé typy infekcí, životní prostředí a další vnější vlivy. Na vzniku nemoci se může podílet také nedostatečná imunita způsobená nezdravým životním stylem. Hlavním spouštěčem rakoviny jsou mutace DNA buněk v těle. Proti některým takovým mutacím mohou pozitivně fungovat obranné mechanismy, s některými si ovšem tělo poradit nedokáže.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

K diagnostikování tohoto onemocnění se provádějí odběry krve a ultrazvukové, sonografické nebo rentgenové vyšetření. V rámci prevence je možné provést speciální vyšetření v podobě preventivní prohlídky a laboratorních testů, které pomohou odhalit časné stádium rakoviny. Toto vyšetření se mimo jiné provádí i v onkologických centrech.

Kde nemoc útočí

Rakovina se může týkat různých částí těla. Nejčastěji jsou to oblasti mozku, krku, kostí, plic, žaludku, střev, slinivky břišní, jater, prostaty, děložního čípku nebo prsou. Výjimkou není ani rakovina páteře a míchy nebo rakovina nosu či nosohltanu.

Rakovina mozku

Rakovina mozku může způsobovat i epileptické záchvaty. Dále se mohou objevit poruchy hybnosti, řeči nebo funkce nervů v hlavě. Mezi další projevy tohoto typu rakoviny patří bolesti hlavy nebo také zvracení, poruchy zraku a další příznaky.

Rakovina kostí

Rakovina kostí může způsobovat nádory postihující kost, např. sarkom kosti. Jak poznat rakovinu kostí? Mezi nejčastější projevy patří vystřelující bolest, bolestivé výrůstky na kosti, zduření kosti, bolest zad, nechutenství a další příznaky. Léčba rakoviny kostí může být chirurgická, ozařováním (radioterapie) či chemoterapií.

Rakovina krve

Rakovina krve neboli leukémie je zhoubné nádorové onemocnění krvetvorby. Typické je množení bílých krvinek, které neplní svoji normální funkci. Přemnožené bývají i v kostní dřeni. V takém případě je onemocněním rakovina kostní dřeně. Hlavními příznaky jsou ztráta energie, únavnost, časté infekce, krvácení z nosu a dásní nebo úbytek na váze.

Rakovina žaludku

Rakovina žaludku se vyvíjí až několik let. V počátečním stádiu jsou patrné přednádorové změny na žaludeční sliznici. Ve většině případů se u zhoubných nádorů jedná o adenokarcinom. Jak poznat rakovinu žaludku a jaké má příznaky? Mezi příznaky rakoviny žaludku patří pocit tlaku v nadbřišku, pocit plnosti i po malé porci jídla, nechuť k jídlu, celková únava nebo úbytek hmotnosti. Léčba rakoviny žaludku může být chirurgická, protinádorová chemoterapie a léčba ozařováním.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdySjednat pojištění

Rakovina plic

Rakovina plic je v některých případech zpočátku bez jakýchkoliv příznaků. Příznaky jsou podobné jako u běžných onemocnění dýchacích cest. Často toto onemocnění doprovází chronický kašel, bolest na hrudníku nebo úbytek hmotnosti.

Rakovina slinivky břišní

Rakovina slinivky břišní patří k nejzákeřnějším typům rakoviny. Neexistuje žádné vyšetření, které by tento typ zavčasu odhalilo. Má velmi rychlý průběh a špatnou prognózu. Mezi příznaky patří bolest v nadbřišku, bolesti zad, nechutenství, nevolnost nebo úbytek hmotnosti. Dalšími projevy může být zežloutnutí kůže a sliznic nebo změna barvy stolice.

Rakovina střev

Rakovina střev, konkrétně rakovina tlustého střeva a konečníku, patří mezi tři nejčastější nádorová onemocnění v České republice. Mezi příznaky patří změna pravidelnosti stolice, střídání průjmu a zácpy, krev nebo hlen ve stolici, nadýmání nebo častý a bolestivý odchod větrů.

Rakovina jater

Rakovina jater zpočátku probíhá bez jakýchkoliv příznaků a často tak bývá odhalena pozdě. Typická je bolest břicha pod pravým žeberním obloukem, nechutenství a následný úbytek na váze, žloutnutí kůže a očního bělma.

Rakovina prsu

Rakovina prsu je nejzávažnějším nádorovým onemocněním u žen, ale nevyhýbá se ani mužům. Mezi pozorovatelné příznaky patří bulka v prsu, viditelné změny velikosti či tvaru prsu.

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je následkem dlouhodobého působení HPV viru. Mezi projevy patří vaginální krvácení po sexu nebo po menopauze, zapáchající či krvavý výtok, bolesti při močení nebo při pohlavním styku.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdySjednat pojištění

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty patří vedle karcinomu plic a tlustého střeva k nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů v České republice. Každý rok jím onemocní kolem 8 tisíc mužů a toto číslo neustále narůstá. Často má pomalý vývoj a nezpůsobuje vůbec žádné obtíže. Stává se tak poměrně těžko zjistitelnou nemocí.

Rakovina kůže

Rakovina kůže neboli kožní karcinom patří k nejčastějším nádorovým onemocněním. Rakovina kůže se často vyskytuje u starších lidí, nevyhýbá se ale ani mladším. Nejvíce ohroženými místy na těle jsou taková místa, která jsou nejčastěji vystavována slunci. V České republice připadá na 100 tisíc obyvatel přibližně 21 osob s rakovinou kůže. Nejvíce ohroženi jsou muži ve věku nad 50 let. V poslední době přibývá případů tohoto onemocnění dětí.

Prevence rakoviny

Mezi preventivní opatření před vznikem rakoviny patří především pravidelné preventivní lékařské prohlídky. Dalším krokem je zdravý životní styl, vyvarovat se kouření a alkoholu. Prevencí před zhoubnými nádory je i pravidelný pohyb. Proti rakovině kůže je důležité vyvarovat se nadměrného slunění a používat přípravky s vysokým ochranným faktorem.

Léčba rakoviny

Při léčbě rakoviny se nejčastěji využívá chirurgická cesta, kdy je odstraněn nádor. Dále se využívá radioterapie a chemoterapie a v posledních letech také biologická léčba. V té se využívá specifických protilátek. Kromě toho je nasazována také cílená léčba zaměřená na potlačení bolesti a nutriční terapie.

Světový den rakoviny

Světový den boje proti rakovině je stanoven na 4. února.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V pokročilejších stádiích onemocnění rakovinou už pacienti nemohou pracovat a přicházejí o pravidelný plat ve výši, na kterou byli zvyklí. Zůstávají tak odkázáni na dávky nemocenského pojištění.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při životním pojištěníZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení