Rány a jejich dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí a krvácením po řezném nebo bodném zranění? Přečtěte si, jak se řezné a tržné rány léčí a na jaké komplikace si dát pozor. Náklady na léčbu tohoto poranění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady řezných a bodných ran minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co je řezná rána

Řezná rána je typ poranění, které spočívá v říznutí do kůže. Může jít o povrchové nebo hlubší poranění, kdy dochází k poškození různých struktur, například cév nebo nervových zakončení. Řezné rány zpravidla nezasahují do kosti, vzácně bývá naříznuta povrchová lamela kosti.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Co je tržná rána

Tržná rána vzniká tahem a následným roztržením kůže. Může jít o ránu tržně zhmožděnou, která vzniká překonáním elasticity kůže tlakem a tahem pomocí tupého nástroje na povrchu těla. Pro tržnou ránu je typický nerovný okraj, nepravidelný tvar a často tak jde jen o povrchové zranění.

Co je otevřená rána

Otevřená rána je poranění s vnitřní tkání vystavenou vnějšímu prostředí. Jedná se o přerušení kůže, které zanechává vnitřní tkáň obnaženou.

Jak ke zranění dochází

Mezi nejčastější typy řezných, tržných nebo otevřených ran patří například:

  • poranění ostrým předmětem (např. nůž)
  • šlápnutí na ostrý předmět (střep, hřebík apod.)
  • střelné zranění
  • bércové vředy

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování ran spočívá v posouzení závažnosti poranění. Na místě je také zjišťování, zda se do rány nedostala infekce. Jednou z nejspolehlivějších metod pro zjištění přítomnosti mikroorganismů v ráně je tzv. fluorescenční technologie. Zařízení s fialovým světlem způsobí světélkování v oblasti infikované rány.

Prevence zranění

Preventivním opatřením, jak předcházet různým typům ran, je především zvýšená opatrnost při manipulaci s ostrými předměty nebo při výkonu nebezpečných povolání a činností.

Mezi preventivní opatření, pomocí kterých se dá předcházet infekci v ráně, patří udržování čistého a hygienického prostředí, čištění rány a jejího okolí a také použití sterilního krytí.

Průběh onemocnění

Mezi příznaky tržných, řezných nebo otevřených ran patří:

  • bolest
  • krvácení
  • může se objevit infekce

Co se týče reálného dopadu na domácnost, mohou být pacienti se závažnějším poraněním na nějakou dobu vyřazeni z práce a zůstávají odkázáni na pomoc svých nejbližších.

Léčba tržných a řezných ran

  1. Léčba řezných ran spočívá v zabránění krvácení. Důležitá je také dezinfekce rány. Pokud jde o to, jak zakrýt řezné rány, řešením je přiložení sterilního obvazu. Při silnějším krvácení je řešením přiložení tlakového obvazu. Pokud jde o to, kdy je rána na šití, záleží především na tom, jak moc je řezná rána hluboká. Doba hojení řezné rány se odvíjí od závažnosti poranění. Tkáň jizvy se zahojí přibližně tři týdny od poranění.
  2. Léčba tržných ran spočívá ve vyčištění rány a zarovnání jejích okrajů. Ty by měly být, pokud je to možné, vráceny na původní místo a kožní lalok by měl být zarovnán s okolní tkání. Následně se aplikuje vhodné krytí, které je podle rozsahu poranění vhodné nechat na ráně i několik dnů. Ránu je vhodné pozorovat kvůli možnému vzniku infekce.
  3. Léčba otevřených ran spočívá v dezinfekci, která účinně likviduje bakterie. Následně je na místě zastavit krvácení. Výrazné účinky léčby má tzv. vlhké hojení, které pomáhá k zacelení ran bez vzniku jizev. K vlhkému hojení jsou určeny speciální gely a hydrogelové masti.

Co dělat, když se rány nehojí

Obecně se za nehojící rány považují takové, u kterých nedošlo ke zhojení ani po 6–9 týdnech. Neléčené rány mohou způsobovat otoky, změny povrchu kůže nebo zápach. U dlouhodobě se nehojících, tedy chronických ran je potřeba vyhledat lékaře. Ten pomůže nejen s péčí o ránu, ale také s úpravou životního stylu, tak aby se rána mohla co nejdříve zahojit.

S náklady na léčbu umíme pomoci

U závažnějších poranění může být pacient na nějakou dobu na nemocenské a přichází tak o plat ve výši, na kterou byl do té doby zvyklý.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok Zjistit

Nejčastější otázky

Proč je dobré mít životní pojištění?

Životní pojištění je dobré mít hned z několika důvodů. Především přináší pojistnou ochranu pro případ, že nastanou rizika, která jsou zvolená v pojistné smlouvě. V případě, kdy nastane situace, která je kryta pojištěním, pojišťovna vyplatí pojistné plnění. Kromě dožití a smrti mohou být v pojistné smlouvě sjednána také nejrůznější připojištění, jako je například pojištění pracovní neschopnosti, invalidity, závažných onemocnění, trvalých následků úrazu a další. Kromě toho může také životní pojištění obsahovat rezervotvornou složku (investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění).

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním?

Životní pojištění chrání klienta před větším množstvím rizik (například pracovní neschopnost, invalidita, závažná onemocnění a další), zatímco úrazové pojištění nabízí pojistné krytí pouze v případech úrazu. Životní pojištění zahrnuje vždy pojištění pro případ smrti nebo pro případ dožití a může krýt i spoustu dalších typů pojištění.

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazu

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení