Pokud se refluxní choroba týká i vás, měli byste navštívit lékaře. Ten doporučí léky, které omezují činnost žaludečních šťáv (Helicid, Omeprazol) a také antacida pro snížení pH žaludku. Nejběžnější je Rennie, které seženete bez předpisu. Malé balení (24 žvýkacích tablet) vyjde přibližně na 100 Kč. Naopak Helicid je pouze na lékařský předpis a doplácí se na něj zhruba 50 Kč. Dále jsou vhodné přípravky pro podporu peristaltiky střev (prokinetika). Výjimečně se u refluxu může stát, že překročíte roční limit poplatků za léky a budete moci u své pojišťovny žádat o vrácení této částky. Limity se liší podle věku i stupně invalidity a každý rok je nutné podávat žádost znovu.
Samotná farmakoterapie ale nestačí. Vedle toho se doporučuje i speciální dieta při refluxní chorobě. Pacient tedy jí častěji a po menších porcích. Ideální jsou lehce stravitelná jídla připravená z doporučených potravin. Kromě úpravy stravovacích návyků mohou pomoci i přírodní prostředky, zejména soda, jogurty a některé bylinky. K nejúčinnějším patří meduňka, heřmánek či dobromysl.
Spoustu lidí trápí reflux hlavně v noci. Doporučuje se spát v nakloněné poloze a poslední jídlo si dát alespoň tři hodiny před spaním.
Většina pacientů není refluxem nijak výrazně omezena. Přesto jde o onemocnění, které by se nemělo podceňovat. Postihnout vás může kdykoliv a potíže se objevují s různou frekvencí i v různé míře. Zhruba u třetiny pacientů nepomůže medikace a problém se odstraňuje operativně. Zákrok je ale laparoskopický, tedy velmi šetrný. Pokud nenastanou komplikace, v nemocnici zůstanete jen do druhého dne. Do práce se pak můžete vrátit nejpozději během několika týdnů. Bohužel ale nejde o řešení trvalé. Stává se, že pacient musí zákrok znovu podstoupit už po pěti letech.
Refluxní choroba se často objevuje nebo zhoršuje v těhotenství, a to kvůli hormonální nerovnováze. Gravidní ženy navíc nemohou užívat některé léky, například Helicid. Naopak pro Rennie a další antacida většinou omezení neplatí. Vždy se ale poraďte se svým lékařem.