Co je revma
Revma nebo také revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění. Nejčastěji postihuje klouby a chrupavky. Způsobuje chronický zánět tkáně, v jehož důsledku dochází k nezvratnému poškození kloubních chrupavek a odvápnění kostí.
Revma nebo také revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění. Nejčastěji postihuje klouby a chrupavky. Způsobuje chronický zánět tkáně, v jehož důsledku dochází k nezvratnému poškození kloubních chrupavek a odvápnění kostí.
Na vzniku revmatu může mít až 50 % podíl genetika. Dalšími rizikovými faktory, které mohou mít vliv na vznik a rozvoj tohoto onemocnění, je například obezita, kouření nebo také virové a bakteriální infekce. Vliv může mít i nevhodná nebo nedostatečná léčba některých onemocnění.
Vyšetření a diagnostikování revmatoidní artritidy se odvíjí především od příznaků popsaných pacientem. K tomu, aby lékař mohl revma diagnostikovat, je nutné splnění alespoň čtyř kritérií, mezi která patří: ranní ztuhlost kloubů, která trvá alespoň hodinu, artritida tří a více oblastí, artritida kloubů na ruce, artritida na obou stranách těla, revmatoidní faktory, revmatoidní uzly nebo rentgenové změny.
Dále se provádí odběry krve nebo také kloubní punkce – hlavně u větších kloubů, jako je například kolenní kloub. Z punkce se zjistí příčina zánětů a také dojde alespoň k částečné úlevě od bolestí.
K odhalení změn na kloubech slouží sono vyšetření nebo magnetická rezonance.
Revmatoidní artritida se netýká jen malých kloubů. Revma nejčastěji postihuje klouby a chrupavky, ale může napadnout i svaly, šlachy, nebo dokonce vzácně i některé orgány – konkrétně srdce a plíce.
Mezi preventivní opatření patří především vyvarovat se kouření, správná životospráva, pravidelný pohyb a předcházení obezitě.
Revma se zpočátku projevuje nenápadně a postupem času dochází ke zhoršování obtíží. Ze začátku se mohou dostavit příznaky připomínající chřipku. Objevuje se ranní ztuhlost kloubů, otoky a bolest. Vyskytnout se mohou i tzv. revmatické uzly pod kůží.
U pacientů s revmatoidní artritidou dochází k výraznému ovlivnění kvality života. Toto onemocnění může v pozdním stádiu napadnout i oči, ledviny nebo střeva, a pacient může skončit na invalidním vozíku.
Revmatoidní artritida je nevyléčitelné onemocnění. Léčba je tak doživotní a zahrnuje změnu životního stylu, rehabilitace, popřípadě biologickou léčbu, která dokáže výrazně zlepšit prognózu pacientů a zbrzdit nástup plné invalidity.
Provádí se také chirurgická léčba, během které se odstraní větší část napadené tkáně. Možností je i náhrada kloubu za endoprotézu (u kyčelního, kolenního, ramenního nebo loketního kloubu, případně i u drobných kloubů na ruce).
12. říjen je dnem, který si připomínáme jako Světový den artritidy.
Počet pacientů s revmatoidní artritidou se neustále zvyšuje. Ročně se v České republice objevuje kolem 3500 nových případů. Na celém světě je přibližně 1 % osob s tímto onemocněním. Podle předpokladů by mohlo být v roce 2025 v České republice kolem 143 tisíc pacientů trpících tímto onemocněním. Revma postihuje více ženy než muže, a to dvakrát až třikrát častěji. První příznaky se mohou objevit již mezi 20. až 40. rokem věku.
Pacienti v pozdějším stádiu revmatoidní artritidy většinou nemohou vykonávat zaměstnání, a přichází tak o plat.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.