Revmatická artritida a její dopady na zdraví a peněženku

Trápí vás otoky kloubů na rukách, nohách nebo zápěstí a nepříjemná ztuhlost? Pak je možné, že patříte mezi 1 % osob trpících revmatem. Toto onemocnění postihuje nejvíce ženy, a to bez ohledu na věk. Náklady na léčbu této nemoci šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady revmatu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak ho kryje.
Sjednat pojištění

Co je revma

Revma nebo také revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění. Nejčastěji postihuje klouby a chrupavky. Způsobuje chronický zánět tkáně, v jehož důsledku dochází k nezvratnému poškození kloubních chrupavek a odvápnění kostí. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě revmatoidní artritidySjednat pojištění

Jak revma začíná

Na vzniku revmatu může mít až 50 % podíl genetika. Dalšími rizikovými faktory, které mohou mít vliv na vznik a rozvoj tohoto onemocnění, je například obezita, kouření nebo také virové a bakteriální infekce. Vliv může mít i nevhodná nebo nedostatečná léčba některých onemocnění.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření a diagnostikování revmatoidní artritidy se odvíjí především od příznaků popsaných pacientem. K tomu, aby lékař mohl revma diagnostikovat, je nutné splnění alespoň čtyř kritérií, mezi která patří: ranní ztuhlost kloubů, která trvá alespoň hodinu, artritida tří a více oblastí, artritida kloubů na ruce, artritida na obou stranách těla, revmatoidní faktory, revmatoidní uzly nebo rentgenové změny.

Dále se provádí odběry krve nebo také kloubní punkce – hlavně u větších kloubů, jako je například kolenní kloub. Z punkce se zjistí příčina zánětů a také dojde alespoň k částečné úlevě od bolestí.

K odhalení změn na kloubech slouží sono vyšetření nebo magnetická rezonance.

Které oblasti těla revma postihuje

Revmatoidní artritida se netýká jen malých kloubů. Revma nejčastěji postihuje klouby a chrupavky, ale může napadnout i svaly, šlachy, nebo dokonce vzácně i některé orgány – konkrétně srdce a plíce.

Prevence revmatoidní artritidy

Mezi preventivní opatření patří především vyvarovat se kouření, správná životospráva, pravidelný pohyb a předcházení obezitě.

Průběh revma

Revma se zpočátku projevuje nenápadně a postupem času dochází ke zhoršování obtíží. Ze začátku se mohou dostavit příznaky připomínající chřipku. Objevuje se ranní ztuhlost kloubů, otoky a bolest. Vyskytnout se mohou i tzv. revmatické uzly pod kůží.

U pacientů s revmatoidní artritidou dochází k výraznému ovlivnění kvality života. Toto onemocnění může v pozdním stádiu napadnout i oči, ledviny nebo střeva, a pacient může skončit na invalidním vozíku.

Léčba revma

Revmatoidní artritida je nevyléčitelné onemocnění. Léčba je tak doživotní a zahrnuje změnu životního stylu, rehabilitace, popřípadě biologickou léčbu, která dokáže výrazně zlepšit prognózu pacientů a zbrzdit nástup plné invalidity.

Provádí se také chirurgická léčba, během které se odstraní větší část napadené tkáně. Možností je i náhrada kloubu za endoprotézu (u kyčelního, kolenního, ramenního nebo loketního kloubu, případně i u drobných kloubů na ruce).

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě revmatoidní artritidySjednat pojištění

Světový den revmatoidní artritidy

12. říjen je dnem, který si připomínáme jako Světový den artritidy.

Výskyt a statistiky

Počet pacientů s revmatoidní artritidou se neustále zvyšuje. Ročně se v České republice objevuje kolem 3500 nových případů. Na celém světě je přibližně 1 % osob s tímto onemocněním. Podle předpokladů by mohlo být v roce 2025 v České republice kolem 143 tisíc pacientů trpících tímto onemocněním. Revma postihuje více ženy než muže, a to dvakrát až třikrát častěji. První příznaky se mohou objevit již mezi 20. až 40. rokem věku.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti v pozdějším stádiu revmatoidní artritidy většinou nemohou vykonávat zaměstnání, a přichází tak o plat.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při revmatoidní artritiděZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení