Ruptura svalu a její dopady na zdraví a peněženku
Jak ruptura vzniká
Příčinami ruptury svalu může být nedostatečné protažení před fyzickou aktivitou. Na vině může být i nadměrná zátěž, přetrénování a nedostatečná regenerace po sportu. Důvodem bývá i chronické přetěžování některých partií. Rupturu často způsobuje také nedostatečná hydratace organismu a nedostatek některých minerálů v těle (např. vápník, hořčík, železo).
Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době
Vyšetření a diagnostika
Vyšetření a diagnostikování ruptury svalu se provádí především ultrazvukovým vyšetřením, které potvrdí, nebo vyvrátí rupturu svalu.
Postižené oblasti
Poměrně častá je ruptura Achillovy šlachy. Ve většině případů se nachází přibližně 3–5 cm nad úponem šlachy na patní kost. Nejčastěji dochází ke kompletní ruptuře (přetržení) Achillovy šlachy, pouze částečné ruptury se stávají jen zřídka. Nejjednodušším řešením je v takovém případě operace, která mívá vynikající výsledky.
Poměrně častým zraněním je i ruptura lýtkového svalu. Projevuje se výraznou bolestí v místě poranění a někdy i citelným prasknutím ve chvíli natržení svalu. Objevuje se i otok nebo modřina (krevní výron). Bolest v tomto případě výrazně ztěžuje nebo znemožňuje chůzi, pacient pak není schopen se postavit na špičku nohy.
Další svalové skupiny bývají poškozeny v souvislosti s přetěžováním u jednotlivých druhů sportů. Ruptura stehenního svalu, konkrétně ruptura zadních svalů stehna, patří mezi časté úrazy u fotbalistů. U hokejistů jsou to zase svaly v oblasti třísel.
Prevence ruptury svalu
Mezi preventivní opatření patří především protažení před sportovní aktivitou a pozvolné zahřátí svalů. Důležitý je také dostatečný pitný režim. Důležité je se během fyzické aktivity nepřepínat a myslet i na důležitou regeneraci.
Průběh onemocnění
Mezi nejčastější příznaky ruptury svalů patří:
- silná bolest
- pocit stažení a ztuhlosti svalu
- u těžších poranění vysoká bolestivost i v klidovém stavu
- otok v místě zranění
- krevní sraženina
- zvýšená citlivost postiženého místa na pohmat
Pacienti s rupturou svalů mnohdy bývají odkázáni na pomoc svých blízkých.
Léčba
V první řadě je u jakýchkoliv poranění svalu nutné okamžité přerušení fyzické aktivity. Sval by se neměl zkoušet rozhýbat. Pro utlumení bolesti je vhodné použít chladivé obklady a postižené místo střídavě ledovat. V prvních hodinách od poranění je možné k utlumení bolesti užívat analgetika. Pro snížení otoku končetiny je vhodné mít ji ve zvýšené poloze.
Pokud potíže pozvolna ustupují, postačí k léčbě jen klidový režim, masáže a horké obklady. V některých případech, a to především u rozsáhlejších ruptur svalů, je nutná operace.
S náklady na léčbu umíme pomoci
V případě ruptury svalu bývá pacient vyřazen z pracovních činností, a to někdy i na delší dobu. Přichází tak o plat ve výši, na kterou byl zvyklý, a je odkázán pouze a jen na nemocenské dávky.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.
Zdroje
- Euc.cz (2021). POŠKOZENÍ SVALŮ – ŘEŠENÍ PŘÍČIN, LÉČBA A PREVENCE. Dostupné z:https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/poskozeni-svalu-reseni-pricin-lecba-a-prevence/
- Drmax.cz (2022). JAK POZNAT A LÉČIT NATAŽENÝ NEBO NATRŽENÝ SVAL? Dostupné z:https://www.drmax.cz/pece-o-zdravi/jak-poznat-a-lecit-natazeny-nebo-natrzeny-sval
- Benu.cz (2019). CO NA NATAŽENÝ SVAL. Dostupné z:https://www.benu.cz/co-na-natazeny-sval
- Fyzioklinika.cz. NATAŽENÍ, NATRŽENÍ, PŘETRŽENÍ SVALU. Dostupné z:https://fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/494-natazeni-natrzeni-pretrzeni-svalu