Schizofrenie a její dopady na zdraví a peněženku

Schizofrenie v populaci postihuje každého 100. člověka. Nejčastěji se objevuje mezi 15. až 35. rokem věku, výjimečně se může objevit u dětí mladších 14 let. Postihuje stejně muže jako ženy. Často bývá mylně označována za rozdvojenou osobnost, ale ne vždy tomu tak je. Toto psychické onemocnění je závažným a dlouhodobým stavem, který má neblahé dopady jak na jednotlivce, tak i na jeho okolí.
Sjednat pojištění

Co je schizofrenie

Schizofrenie je vážné duševní onemocnění spadající mezi psychotické poruchy. Schizofrenici se uzavírají do vlastního světa, kde slyší a vidí neexistující věci. Toto onemocnění narušuje normální schopnost myšlení, vnímání a vyjadřování emocí. Jedná se o epizodickou poruchu, kdy se u pacientů střídají klidnější a krizová období.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Typy schizofrenie

  • Paranoidní schizofrenie – nejběžnější typ. Typické jsou bludy a pocity, že člověka někdo pronásleduje a chce mu ublížit. Obvyklé jsou halucinace, zejména sluchové vjemy, během nichž se pacient chová nesrozumitelně.

  • Hebefrenní schizofrenie – projevuje se poruchou chování připomínající opožděnou pubertu (používání vulgarismů, nezodpovědné chování a neplnění povinností).

  • Katatonní schizofrenie – vzácnější forma schizofrenie. Vyznačuje se především poruchami motoriky.

  • Simplexní schizofrenie – opět vzácnější forma schizofrenie. Typická je ztráta zájmu o svět a neschopnost prožívat radost.

  • Reziduální schizofrenie – chronická schizofrenie, která je doprovázena častějšími atakami a zhoršujícími se příznaky.

  • Nediferencovaná schizofrenie – zahrnuje různé příznaky ostatních typů.

Příčiny a rizikové faktory schizofrenie

Mezi možné příčiny a rizikové faktory schizofrenie patří:

  • Genetika – zčásti je toto onemocnění dědičné. Pokud je v rodině někdo se schizofrenií, je pravděpodobné, že se u příbuzných tato porucha také rozvine.
  • Vnější faktory – podvýživa před narozením, stresující události, užívání psychoaktivních drog apod.
  • Chemická nerovnováha v mozku – nerovnováha dopaminu a serotoninu podle některých studií přispívá k výskytu schizofrenie.
  • Strukturální abnormality mozku – např. vady proteinu nebo receptoru.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Diagnóza a léčba schizofrenie

Stanovení diagnózy schizofrenie probíhá na základě klinického hodnocení sledování symptomů. Dále se provádí fyzikální vyšetření, které slouží i k vyloučení jiného onemocnění. Psychiatrické hodnocení pacienta má za úkol posoudit jeho duševní stav a zhodnotit, jak moc příznaky ovlivňují jeho život. Provádí se laboratorní testy zahrnující krevní obraz, screening na drogy a testy na štítnou žlázu, aby se vyloučily jiné příčiny příznaků. CT a MRI pomohou odhalit případné abnormality v mozku, které se u pacientů se schizofrenií běžně vyskytují.

Léčba schizofrenie zahrnuje kombinaci užívání léků a psychoterapie. Antipsychotika fungují tak, že blokují účinek dopaminu v mozku. Psychoterapie probíhá jako terapie s jednotlivcem a je možné ji doplnit skupinovou či rodinnou terapií. V některých případech, kdy léky nezabírají, je možná elektrokonvulzivní terapie, která probíhá v celkové anestezii. V léčbě schizofrenií a depresí přináší pozitivní efekt. V závažnějších případech je namístě hospitalizace pacienta kvůli zajištěna jeho bezpečnosti.

Výzvy a řešení v každodenním životě se schizofrenií

Lidé se schizofrenií musí v běžném každodenním životě čelit nejrůznějším výzvám. Zacházení se svými vlastními pocity je pro ně obtížné. Stejně tak je pro ně náročné chápat emoce druhých. Pacienti se schizofrenií musí čelit tomu, jak se vypořádat s reakcemi druhých, protože v populaci panuje v oblasti duševních nemocí nevzdělanost. V takových chvílích je důležité zaměřit se na možné způsoby zvládání těchto výzev, s čímž mohou pomoci i terapie pro jednotlivce nebo skupinové terapie.

Podpora a zdroje pro jednotlivce a rodiny

Jako podporu pro jednotlivce se schizofrenií a jejich rodiny je možné využít některou z následujících podpůrných skupin nebo služeb:

  • podpůrné skupiny pro osoby s duševním onemocněním
  • psychodynamické, podpůrné a kognitivní rehabilitace
  • Fokus Praha – organizace pro sociální a zdravotní podporu lidem se závažnými obtížemi v oblasti duševního zdraví
  • terapeutické komunity pro osoby s duševním onemocněním

Role životního pojištění v podpoře zdraví při schizofrenii

Životní pojištění má v podpoře zdraví při schizofrenii nezastupitelnou roli. V případě, že má pacient sjednáno životní pojištění, může mu ve chvíli, kdy onemocní schizofrenií, takové pojištění pomoci pokrýt nejen náklady na léčbu, ale také mu poskytnout i další podporu.

Překonávání stigmatizace a podpora inkluzivity

Stigmatizace může vést k negativní diskriminaci a horšímu přístupu ve zdravotnické péči, nedostatečné péči nebo častějším negativním událostem. To se může negativně podepsat na sebevědomí pacienta. V tomto ohledu má význam vzdělávání v oblasti schizofrenie a podpora inkluzivity.

Budoucí směřování ve výzkumu a léčbě

Výzkum oblastí včetně genetiky a životního prostředí hraje v oblasti schizofrenie důležitou roli. Klíčový je i výzkum vedoucí k opatřením snižujícím dopady na životy lidí. Při vývoji léčby psychiatrických poruch má velký význam i hluboká mozková stimulace, která už je zavedenou léčbou Parkinsonovy choroby. Je prováděn i velmi zásadní výzkum, který má za cíl zjistit, jak geny mohou ovlivňovat schizofrenii, a zároveň zvýšit míru personalizované medicíny. Naději by mohl přinést také pokrok v poznání genetického pozadí tohoto onemocnění.

Závěr a shrnutí hlavních bodů článku

Schizofrenie patří mezi duševní onemocnění, konkrétně mezi psychotické poruchy. Pacient trpí bludy, halucinacemi a je výrazně narušena jeho schopnost fungovat v běžném životě. Pacienti se schizofrenií slyší nebo vidí věci, které nejsou skutečné, a postupně ztrácí kontakt s realitou. Příčinami schizofrenie je genetika, stresující události, užívání psychoaktivních drog nebo také chemická nerovnováha v mozku.

Komplexní péče a podpora pro jednotlivce se schizofrenií má velký význam pro sebevědomí pacienta a zlepšení kvality jeho života.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení