Výskyt a dopad na zdraví
Podle údajů Českého statistického úřadu má sedavé zaměstnání více než třetina lidí ve věku 25–64 let. Podle provedených průzkumů má sedavý životní styl horší dopady na zdraví než užívání tabáku.
Podle údajů Českého statistického úřadu má sedavé zaměstnání více než třetina lidí ve věku 25–64 let. Podle provedených průzkumů má sedavý životní styl horší dopady na zdraví než užívání tabáku.
Sedavý způsob života souvisí i se sociálními a pracovními faktory. Člověk tráví dlouhé hodiny sezením u počítače a má nedostatek fyzické aktivity. To je problémem hned z několika důvodů. Na jedné straně ovlivňuje fyzické zdraví, kdy může mít za následek bolesti zad a krční páteře, vznik kardiovaskulárních onemocnění, obezity nebo cukrovky. Kromě toho také urychluje stárnutí.
Na straně druhé má sedavý styl neblahý vliv i na duševní zdraví. Může způsobovat deprese, úzkosti a zvyšovat napětí.
Proti sedavému životnímu stylu se dá jednoduše bojovat několika způsoby:
Sedavý styl života dětí, které tráví spoustu hodin během dne sezením ve školních lavicích a potom ještě sezením u počítače nebo televize, má neblahý vliv na jejich zdraví a vývoj.
Důležité je proto podporovat aktivní životní styl dětí, nabídnout jim zajímavé pohybové aktivity, výběr pohybových kroužků, trávit s nimi čas venku a motivovat je k většímu pohybu a sportovním aktivitám. U menších dětí může fungovat zapojení do pohybu formou hry a zábavy. Ti větší si mohou vybrat kroužky a zájmové činnosti, které je baví, a chodit na ně třeba společně se svými kamarády.
Lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, je v celé EU přibližně 38 %. Čtyři z deseti zaměstnanců žijících v zemích EU tak tráví velkou část dne vsedě.
Podle jedné americké studie má člověk, který sedí více než 6 hodin denně, o 40 % větší pravděpodobnost, že zemře během 15 let, než někdo, kdo sedí méně než 3 hodiny denně.
Sedavý způsob života se neblaze podepisuje nejen na zdraví dospělých, ale především na zdraví dětí. Má vliv jak na fyzické, tak i na duševní zdraví, může způsobovat obezitu, kardiovaskulární onemocnění, úzkosti a deprese. Z těchto důvodů je vhodná úprava životního stylu, pravidelný pohyb a cvičení. K boji proti negativním dopadům sedavého životního stylu lze efektivně využít i domácí posilovnu, která umožňuje pravidelné cvičení bez nutnosti navštěvovat veřejná sportoviště. Jak zařídit doma posilovnu se podívejte zde. Zařízení domácí posilovny se může stát klíčovým prvkem pro udržení fyzického i duševního zdraví, a to díky flexibilitě v plánování cvičebních rutin.