Sedavý způsob života

Sedavý způsob života je označení pro styl života, ve kterém není zahrnuta pravidelná pohybová aktivita. Často se jedná o nešvar osob pracujících v kanceláři. Tento styl přispívá k závažným zdravotním obtížím.
Sjednat pojištění

Výskyt a dopad na zdraví

Podle údajů Českého statistického úřadu má sedavé zaměstnání více než třetina lidí ve věku 25–64 let. Podle provedených průzkumů má sedavý životní styl horší dopady na zdraví než užívání tabáku.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Proč je sedavý způsob života problémem

Sedavý způsob života souvisí i se sociálními a pracovními faktory. Člověk tráví dlouhé hodiny sezením u počítače a má nedostatek fyzické aktivity. To je problémem hned z několika důvodů. Na jedné straně ovlivňuje fyzické zdraví, kdy může mít za následek bolesti zad a krční páteře, vznik kardiovaskulárních onemocnění, obezity nebo cukrovky. Kromě toho také urychluje stárnutí.

Na straně druhé má sedavý styl neblahý vliv i na duševní zdraví. Může způsobovat deprese, úzkosti a zvyšovat napětí.

Jak proti sedavému životnímu stylu bojovat

Proti sedavému životnímu stylu se dá jednoduše bojovat několika způsoby:

  1. úpravou životního stylu – vyvážená strava, pravidelné cvičení a procházky
  2. technikami pro snížení sedavého chování během dne – zavedení pravidelných přestávek na protažení a pohyb, střídání sezení a stání
  3. zapojením více pohybu do každodenního života – chození do práce pěšky nebo na kole, v případě jízdy MHD vystoupit o zastávku dříve a jít kousek pěšky, cvičení během televizních reklam atd.

Sedavý způsob života a děti

Sedavý styl života dětí, které tráví spoustu hodin během dne sezením ve školních lavicích a potom ještě sezením u počítače nebo televize, má neblahý vliv na jejich zdraví a vývoj.

Důležité je proto podporovat aktivní životní styl dětí, nabídnout jim zajímavé pohybové aktivity, výběr pohybových kroužků, trávit s nimi čas venku a motivovat je k většímu pohybu a sportovním aktivitám. U menších dětí může fungovat zapojení do pohybu formou hry a zábavy. Ti větší si mohou vybrat kroužky a zájmové činnosti, které je baví, a chodit na ně třeba společně se svými kamarády.

Sedavý způsob života v České republice

Lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, je v celé EU přibližně 38 %. Čtyři z deseti zaměstnanců žijících v zemích EU tak tráví velkou část dne vsedě.

Podle jedné americké studie má člověk, který sedí více než 6 hodin denně, o 40 % větší pravděpodobnost, že zemře během 15 let, než někdo, kdo sedí méně než 3 hodiny denně.

Závěr

Sedavý způsob života se neblaze podepisuje nejen na zdraví dospělých, ale především na zdraví dětí. Má vliv jak na fyzické, tak i na duševní zdraví, může způsobovat obezitu, kardiovaskulární onemocnění, úzkosti a deprese. Z těchto důvodů je vhodná úprava životního stylu, pravidelný pohyb a cvičení. K boji proti negativním dopadům sedavého životního stylu lze efektivně využít i domácí posilovnu, která umožňuje pravidelné cvičení bez nutnosti navštěvovat veřejná sportoviště. Jak zařídit doma posilovnu se podívejte zde. Zařízení domácí posilovny se může stát klíčovým prvkem pro udržení fyzického i duševního zdraví, a to díky flexibilitě v plánování cvičebních rutin. 

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok u Pagetovy choroby kostí.Zjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní styl

Prevence chorob

Prevence chorob a zdravý životní styl včetně správných stravovacích návyků a konzumace jídel bohatých na vitamíny a...

Životní styl

Alergie a jak je účinně léčit

Alergie je běžným zdravotním problémem, se kterým se potýká celá řada lidí. Je jedním z nejčastějších chronických...

Životní styl

Jak doplnit energii

Lidské tělo neustále spotřebovává energii. Udržování dobré úrovně energie pro zdraví a pohodu má velký význam pro fyzické...

Životní styl

Tipy a triky pro biohacking

Zajímá vás, co je biohacking, o kterém se v poslední době tolik mluví? Biohacking spojuje možnosti, jak nejlépe využít...

Životní styl

Zdravý životní styl

Zásady zdravého životního stylu jsou v poslední době čím dál skloňovanějším tématem. Nezdravý životní styl má totiž...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení