Slepé střevo - zánět a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bodavou bolestí v pravé dolní části břicha, poruchou trávení, horečkou a celkovou slabostí? Pak je možné, že patříte mezi 7 % lidí, kteří během života prodělají zánět slepého střeva. Tato choroba nejčastěji postihuje děti a mladistvé ve věku 10–19 let, ale může se vyskytnout kdykoliv v pozdějším věku. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady zánětu slepého střeva minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva (apendixu) je náhlá břišní příhoda, během níž dochází k zánětu červovitého výběžku tlustého střeva. Může jít i o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžité chirurgické řešení. Slepé střevo je v podstatě slepý výběžek, jenž se spolu s vakovitou částí tlustého střeva nachází v pravé kyčelní jámě, tedy pod místem, kde ústí tenké střevo. Ve slepém střevu se nachází lymfatická tkáň podílející se na imunitě organismu. I když přesná funkce tohoto orgánu není známa, jeho odstranění by nemělo mít žádný negativní vliv na zdraví.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Přestože hlavní příčiny zánětu slepého střeva nejsou známé, možnými rizikovými faktory mohou být:

  • délka slepého střeva
  • útlak jizvou zvnějšku
  • nevhodné stravovací návyky
  • městnání střevního obsahu
  • nerovnováha střevního mikrobiomu
  • časté užívání antibiotik

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování zánětu slepého střeva může být obtížné především v případech chronického zánětu slepého střeva, který může trvat týdny, měsíce, a dokonce i roky. Příznaky se mohou objevovat a zase mizet, takže stanovení správné diagnózy může být obtížné. Provádí se klinické vyšetření zahrnující vyšetření břicha pohmatem, ultrazvukové nebo CT vyšetření. Pro potvrzení probíhajícího zánětu a vyloučení jiných onemocnění se přistupuje k vyšetření krve a moči.

Prevence zánětu slepého střeva

I když nelze zánětu slepého střeva zcela předejít, klíčové je udržování zdravého životního stylu a správných stravovacích návyků. Dostatečný příjem vlákniny přispívá ke zdravému průchodu potravy trávicím traktem a tím se snižuje riziko blokády střev, potažmo i případného ucpání slepého střeva. Podle některých studií přispívá ke snížení rizika i konzumace mléčných výrobků, obilovin a ořechů.

Průběh onemocnění

Mezi příznaky zánětu slepého střeva patří:

  • bodavá bolest v oblasti pravé dolní části břicha
  • citlivost břicha na dotek
  • průjem nebo zácpa
  • nechutenství
  • nadýmání
  • nevolnosti a zvracení
  • nechutenství
  • horečka
  • celková slabost a únava

Co se týče reálného dopadu na domácnost, pacienti se zánětem slepého střeva nejsou mnohdy schopni vykonávat každodenní činnosti a jsou odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba zánětu slepého střeva

Zánět slepého střeva se rozhodně vyplatí nepodceňovat. Léčba zánětu slepého střeva je chirurgická a zákrok musí být proveden co nejdříve, protože v opačném případě hrozí protržení slepého střeva, vznik abscesu nebo zánět podbřišnice. Jde o jednu z nejběžnějších operací. Během tohoto zákroku dojde k laparoskopickému odstranění slepého střeva. Vzácně může být zahájena antibiotická léčba.  

Výskyt a statistiky

Podle statistických dat výskyt zánětů slepého střeva v jednotlivých letech kolísá. Od roku 1995 je případů mnohem více než v předchozích 25 letech. Výskyt zánětu slepého střeva lehce stoupá v období letních měsíců.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti se zánětem slepého střeva nejsou schopni vykonávat zaměstnání. Musí tedy nastoupit na nemocenskou, takže zůstávají odkázáni pouze na dávky nemocenského pojištění, což negativně ovlivňuje celkový rodinný příjem.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení