Sluchové vady a jejich dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s nedoslýchavostí nebo se sníženým vnímáním vysokých tónů? Pak je možné, že patříte mezi 5 % populace postižené nějakou sluchovou vadou. Ty nejvíce ohrožují lidi ve vyšším věku, ale i mladší osoby a děti. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady sluchových vad minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co jsou sluchové vady

Sluchové vady představují zhoršení sluchu, ztrátu sluchu nebo nedoslýchavost. I když se často dávají do souvislosti se stářím, existuje poměrně velké zastoupení mladých lidí, kteří nějakou sluchovou vadou trpí. Jednotlivé sluchové vady se rozlišují podle místa vzniku a rozdělují se do následujících 4 kategorií:

  • Převodní sluchová vada – je způsobena částečným znepřístupněním cesty, po které je zvuk veden do středního ucha.Jde tedy o problém ve středním nebo zevním uchu. Nejčastější příčinou je ucpání zvukovodu ušním mazem nebo infekcí středního ucha.
  • Percepční sluchová vada – jedná se o nejčastější sluchovou vadu. Způsobuje ji poškození drobných vláskových buněk, na kterém se podílejí faktory jako například vystavování příliš hlasitým zvukům nebo prodělání virové infekce.
  • Smíšená sluchová vada – v případě smíšené sluchové vady člověk trpí jak převodní, tak i percepční sluchovou vadou. Postihuje vnitřní, vnější i střední ucho.
  • Neurální sluchová vada – je způsobena poškozením nebo absencí sluchového nervu. Jedná se o úplnou a trvalou hluchotu.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Sluchové vady podle stupně postižení

  • Lehká nedoslýchavost (20–40 dB) – člověk obtížně slyší v hlučnějším prostředí, na ulici nebo při hovoru s více lidmi najednou.
  • Středně těžká nedoslýchavost (40–60 dB) –člověk trpící středně těžkou nedoslýchavostí potřebuje sluchadla, která zlepšují porozumění hlasité řeči.
  • Těžká nedoslýchavost (61–80 dB) –pročlověka, který trpí těžkou nedoslýchavostí, jsou sluchadla nutností.
  • Praktická hluchota (nad 81 dB) – lidé, kteří jsou zcela hluší, nejsou schopni bez sluchadel normálně fungovat. K porozumění řeči jim pomáhá také odezírání rtů a dalších projevů.
  • Úplná hluchota při žádném zvukovém vjemu – v tomto případě už není možné sluch korigovat pomocí sluchadel.

Jak onemocnění začíná

Mezi příčiny sluchových vad patří:

  • ucpání zvukovodu ušním mazem
  • infekce středního ucha
  • tekutina ve středním uchu
  • protržení ušního bubínku
  • genetické predispozice
  • vystavování velmi hlasitým zvukům
  • následek léčby chemoterapií nebo ozařováním
  • úraz hlavy
  • vyšší věk

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Vyšetření sluchu se u dětí a dospělých provádí pomocí řeči nebo ladiček. Vyšetření sluchových vad zahrnuje i tónovou audiometrii. Během ní jsou pacientovi do sluchátek pouštěny zvuky o různé intenzitě a frekvenci. Je zaznamenávána pacientova reakce a nejslabší zvuk, který je schopen slyšet, se zaznamená jako sluchový práh na dané frekvenci. Získaný audiogram umožní posoudit případné odchylky.

K posouzení strukturálních změn v uchu se využívají různé zobrazovací metody. V případě podezření na genetickou příčinu mohou být vyšetření doplněna ještě navíc o genetické poradenství a testování.

Prevence sluchových vad

Mezi preventivní opatření, kterými je možné alespoň částečně sluchovým vadám předcházet, patří například:

  • pravidelné absolvování preventivních prohlídek
  • vyhýbání se nadměrnému hluku
  • nošení ochrany sluchu v hlučném prostředí
  • nevykonávání hlučných činností v malém prostoru (odrazem hluku od stěn se zvyšuje jeho hlasitost)

Průběh onemocnění

Mezi běžné příznaky sluchových vad patří:

  • zhoršení sluchu v hlučnějším prostředí nebo při rozhovoru více lidí najednou
  • problémy se slyšením šepotu
  • zvonění v uších

Léčba sluchových vad

Léčba sluchových vad se odvíjí od konkrétního stupně postižení sluchu. Medikamentózní léčba má omezenou účinnost jen u některých sluchových vad a pomáhá především na problémy spojené s náhlou nedoslýchavostí. V některých případech může být účinný zákrok za účelem léčby infekcí nebo odstranění mazové zátky. V dalších případech se používají naslouchátka nebo kochleární implantáty (zařízení s účelem náhrady lidského sluchu).

Světový den sluchu

3. březen byl stanoven Světovým dnem sluchu, který bývá také nazýván Mezinárodním dnem péče o sluch.

Výskyt a statistiky

Lidí s poškozeným sluchem neustále přibývá. Na světě je více než 360 milionů lidí s nějakou sluchovou vadou, z toho přibližně 32 milionů dětí. Podle údajů Evropské federace nedoslýchavých lidí je na celém světě kolem 80 milionů lidí, kteří trpí v různé míře ztrátou sluchu.

S náklady na léčbu umíme pomoci

S lehkou nedoslýchavostí mohou lidé vykonávat běžná zaměstnání, v určitých případech už ovšem může být sluchová vada velkým omezením nebo překážkou k výkonu některých činností.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea  garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení