Spáleniny a její dopady na zdraví a peněženku

Máte bolestivou a zarudlou kůží nebo puchýře naplněné tekutinou? Pak je možné, že jste utrpěli popáleniny kůže. Náklady na léčbu tohoto zranění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady spálenin minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.
Sjednat pojištění

Co jsou spáleniny

Máte bolestivou a zarudlou kůží nebo puchýře naplněné tekutinou? Pak je možné, že jste utrpěli popáleniny kůže.  

Náklady na léčbu tohoto zranění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady spálenin minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento úraz kryje.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Co jsou spáleniny

Spáleniny neboli popáleniny vznikají jako důsledek působení přímého či nepřímého tepla (suchého i mokrého) na pokožku a tělo. Jedná se o typ poranění kůže či tkáně způsobený teplem, elektřinou, chemickými látkami nebo ozářením.

Jak spáleniny vznikají

Příčinami spálenin může být opaření vodou, spálení sluncem, popálení od oleje nebo manipulace s otevřeným ohněm. Často může být na vině i nadměrné požití alkoholu. Další příčinou může být kouření v posteli, kdy v důsledku usnutí dojde k popálení od cigarety.

Děti na sebe mohou strhnout horkou kávu, čaj nebo mohou upadnout do nádoby s horkou vodou. U dospělých jsou to často pracovní úrazy, které vznikají v důsledku nedodržování bezpečnostních předpisů. U seniorů to pak bývají pády na horké povrchy.

Typy spálenin:

  • spáleniny od slunce

Pro spáleniny od slunce je typické zarudnutí, otoky a svědění kůže, v některých případech i puchýřky. Co platí na spáleniny od slunce? Úlevu na spáleniny od sluníčka přináší studená sprcha, mazání přípravky s obsahem aloe vera nebo panthenolu, které mají protizánětlivý účinek a ochlazující efekt. Tento typ spálenin se hojí přibližně týden, během kterého dochází k olupování kůže. Pokud se objevily puchýře, hojí se spáleniny několik týdnů až měsíc a po zhojení mohou na pokožce zůstat skvrny nebo jizvy.

  • spáleniny od horkého oleje

Spáleniny od oleje vznikají nejčastěji z nepozornosti během vaření nebo po něm. Mezi projevy patří bolest, otoky zarudlá kůže nebo puchýřky. Co zabírá na spáleniny od oleje? Popáleniny je nutné ihned začít chladit pod proudem studené vody, ponořením do vody nebo obklady. Chladit je nutné alespoň 20 minut. Poté je vhodné mazat místa panthenolem, speciálními mastmi nebo gely na spáleniny. Oblíbenou volbou je hemagel na spáleniny.

  •  chemické popáleniny

Chemické popáleniny způsobují postižení kůže a poleptání sliznic. Může dojít k suchému poškození kůže po poleptání kyselinou (kůže intenzivně pálí) nebo k rozbředlému poškození způsobenému zásadou (kůže klouže, jako by na ní byla vrstva slizu). Důležité je co nejrychleji odstranit poleptaný oděv a poleptané místo alespoň 20 minut oplachovat pod proudem studené vody. V případě poleptání kyselinou je vhodné místo neutralizovat roztokem mýdla nebo jedlé sody.

  • elektrické spáleniny

Elektrické popáleniny jsou způsobeny vysokou teplotou při průchodu elektrického proudu tělem. V místě vstupu a výstupu je patrné popálení a kožní nekróza. Typické je i poškození hlubokých struktur kůže. V případě poranění vysokým napětím jde o popáleniny III. a IV. stupně. Typickými příznaky jsou poruchy vědomí nebo bezvědomí, poruchy dýchání nebo křečové stavy. V první řadě je nutné zajistit vypnutí proudu a přivolat záchrannou služby.

  • radiační spáleniny

Radiační popáleniny mohou být způsobeny důsledkem dlouhodobého vystavování ultrafialovému záření (slunce, solária, obloukové svařování apod.) nebo ionizujícím zářením (ozařování, rentgen, radioaktivní spad apod.). První pomoc je stejná jako u ostatních druhů popálenin.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Kromě popálenin 1. stupně, které se dají ošetřit jednoduše doma, je nutné lékařské ošetření, během kterého lékař rozhodne o následné léčbě.

Prevence spálenin

Mezi preventivní opatření patří především zvýšení bezpečnosti a větší opatrnost při manipulaci s nebezpečnými látkami, vroucí vodou nebo ohněm. Důležité je takové předměty ponechávat z dosahu malých dětí.

Závažnost poranění

Podle stupně a rozsahu se rozlišují čtyři stupně popálenin:

  1. stupeň spálenin – pokožka je zarudlá, oteklá a bolestivá, ale je možné ji ošetřit přímo doma a nevyžaduje lékařské ošetření. K regeneraci pokožky dochází po několika dnech.
  2. stupeň spálenin – jde o povrchové nebo hluboké popáleniny. Typické jsou puchýře naplněné tekutinou.
  3. stupeň spálenin – typické je bílé nebo šedobílé zbarvení ran. Jde o velmi závažné poranění vyžadující bezodkladnou lékařskou péči.
  4. stupeň spálenin – dochází k zuhelnatění poškozené kůže a podkožní tkáně, poškození svalů, kostí a dalších struktur. Nutná je kompletní rekonstrukce poškozených struktur.

Léčba spálenin

Prvním krokem pro úspěšné zhojení spálenin by mělo být chlazení pod proudem studené vody, a to po dobu alespoň 20 minut. U menších popálenin je vhodné použít vlhké krytí nebo náplast na popáleniny. Větší popáleniny vyžadují lékařské ošetření.

Výskyt a statistiky

Průměrně je se spáleninami léčeno 1 % obyvatelstva ročně. Celkem 97 % popálených pacientů je léčeno ambulantně, zbylá 3 % vyžadují hospitalizaci. Celých 40 % popálenin připadá na dětské úrazy.

Z celkového počtu popálenin je 61 % způsobeno opařením vodou, 24 % plamenem, 4 % popálenin vzniká poleptáním chemickými látkami a 3 % jsou způsobené zásahem elektrickým proudem. Nejčastěji ke spáleninám dochází doma, a to především u malých dětí. Popáleniny a opařeniny jsou 3. nejčastější příčinou smrtelných úrazů dětí. Průměrný věk popálených dětí je 1–2 roky.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě závažnějších popálenin může být člověk na nějakou dobu vyřazen z pracovního poměru a přijít o plat ve výši, na kterou je zvyklý.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při spálenináchZjistit

Nejčastější otázky

Proč je dobré mít životní pojištění?

Životní pojištění je dobré mít hned z několika důvodů. Především přináší pojistnou ochranu pro případ, že nastanou rizika, která jsou zvolená v pojistné smlouvě. V případě, kdy nastane situace, která je kryta pojištěním, pojišťovna vyplatí pojistné plnění. Kromě dožití a smrti mohou být v pojistné smlouvě sjednána také nejrůznější připojištění, jako je například pojištění pracovní neschopnosti, invalidity, závažných onemocnění, trvalých následků úrazu a další. Kromě toho může také životní pojištění obsahovat rezervotvornou složku (investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění).

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním?

Životní pojištění chrání klienta před větším množstvím rizik (například pracovní neschopnost, invalidita, závažná onemocnění a další), zatímco úrazové pojištění nabízí pojistné krytí pouze v případech úrazu. Životní pojištění zahrnuje vždy pojištění pro případ smrti nebo pro případ dožití a může krýt i spoustu dalších typů pojištění.

Další články

Úrazy

Typy trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Trvalé následky jsou...

Úrazy

Odškodnění trvalých následků

Trvalé následky jsou následky úrazů nebo nehod, během kterých došlo k trvalému poškození zdraví. Pojišťovny mají nastaveny...

Úrazy

Trvalé následky úrazu

Trvalé následky po pracovním nebo běžném úrazu jsou typické tím, že přetrvávají i přes adekvátní léčbu. V případě, kdy má...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení