Stres v práci a dopady na zdraví a peněženku

Stres je kombinace různých nepříznivých krátkodobých či dlouhodobých vlivů, které ovlivňují organismus a způsobují stresový syndrom. Stres v práci je jedním z nejčastějších druhů stresu. Podle statistik 3 z 5 zaměstnanců trpí stresem. Přibližně pro 72 % pracovníků je nejčastější příčinou stresu nejistota v zaměstnání nebo reorganizace práce, pro 66 % je to příliš dlouhá pracovní doba a pro 59 % šikana na pracovišti. V důsledku práce pod stresem zároveň také dochází ke snížení každodenní produktivity zaměstnanců. Zjistěte, jak zvládnout stres v práci a jak mu předcházet.
Sjednat pojištění

Příznaky pracovního stresu

Psychický stres v práci se nejčastěji projevuje těmito příznaky:

  • úzkostné pocity
  • podrážděnost
  • deprese
  • únava a problémy s koncentrací
  • potíže se spánkem
  • bolesti hlavy
  • zažívací problémy
  • sociální vyčlenění
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Nejčastější příčiny stresu v práci

Pracovní stres může mít několik možných příčin. Mezi ty nejčastější patří:

  • strach z možnosti ztráty zaměstnání
  • vysoký počet přesčasů
  • tlak ze strany nadřízeného
  • šikana na pracovišti
  • nízké platové ohodnocení
  • reorganizace práce
  • příliš vysoké požadavky na pracovní výkon

Pracovní stres v rozumné míře i pomáhá

Pracovní stres nemusí jen škodit. V rozumné míře dokonce i pomáhá. V malé míře totiž stres z práce může pomoci zlepšit soustředěnost, dodat energii, motivovat k lepším výkonům a umožňuje čelit novým výzvám na pracovišti.

Jak pracovní stres zvládnout

V případě, že pracovní stres začne přesahovat zdravou mez a přestane být užitečný, je ten správný čas zaměřit se na to, jak zvládat stres v práci. Pro úspěšné zvládnutí stresu v práci se vyplatí vsadit na následující rady:

  1. Svěřte se se svými starostmi a problémy někomu blízkému. Tím, že se vypovídáte, se vám alespoň částečně uleví a budete moci získat větší pocit klidu. Někdy zkrátka postačí, že vás někdo jen vyslechne.
  2. Změňte svůj životní styl. Začněte cvičit a jíst zdravěji. V jídelníčku minimalizujte cukry a rafinované sacharidy. Snižte příjem kofeinu a zařaďte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (např. tučné ryby). Díky zdravému životnímu stylu budete vůči stresu odolnější. Pomoci může i obyčejná procházka. Ve chvíli, kdy budete ve velkém stresu, zkuste si udělat přestávku, a pokud je to možné, projděte se mimo pracoviště. Zajděte si třeba na dobrý oběd.
  3. Zaměřte se na zlepšení kvality spánku. Minimálně jednu hodinu před spánkem vypněte všechna zobrazovací zařízení. Díky kvalitnímu a dostatečně dlouhému spánku budete snáze čelit případným problémům v práci.
  4. Vytvořte si časový plán, abyste v práci všechno potřebné mohli stihnout. Úkoly si seřaďte podle priorit. Během dne si také dopřejte pravidelné přestávky, během kterých se projděte a protáhněte.
  5. Oddělujte pracovní život od soukromého.
  6. Vyhledejte odbornou pomoc.

Jak stresu v práci předcházet

Jak se vyhnout stresu a jak se mu snažit zabránit? Abyste mohli stresu snáze čelit a v co největší míře mu předcházet, vsaďte na následující metody:

  1. Naučte se pravidelně odpočívat a relaxovat.
  2. Řešte problémy včas.
  3. Zabývejte se přítomností a nehleďte do minulosti.
  4. Pečujte o své tělo i duši. Choďte na procházky, dopřejte si masáž, dobré jídlo nebo si přečtěte zajímavou knihu.
  5. Pokud se vám nedaří stresu zbavit ani s odbornou pomocí, zvažte změnu zaměstnání.

Zdroje:

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuSjednat pojištění

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení