Tachykardie a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s nepříjemným bušením srdce, bolestí na hrudi nebo pocitem závratí a mdlob? Pak je možné, že trpíte zrychlením srdeční frekvence nad fyziologickou mez, odborně tachykardií. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady tachykardie minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tento zdravotní problém kryje.
Sjednat pojištění

Co je tachykardie

Tachykardie označuje zrychlení srdeční frekvence nad běžnou normu, což jsou hodnoty nad 90–100 tepů za minutu. V momentech, kdy srdce bije více a rychleji, než je pro něj obvyklé, není schopno účinně pumpovat krev. To může způsobovat nízký krevní tlak a nedostatečný průtok krve do orgánů v těle, s čímž se mohou pojit vážné zdravotní důsledky.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Typy tachykardie

Tachykardie je možné rozlišit dle délky trvání na trvalé (přetrvávající) či záchvatovité (objevují se náhle), dále dle klinické závažnosti nebo dle místa vzniku poruchy. 

Rozdělení tachykardie podle místa vzniku poruchy:

  • Supraventrikulární tachykardie – porucha rytmu v horní části srdce z důvodu nadměrné aktivity ložisek, která tvoří nebo převádějí elektrické impulzy, či z důvodu nesprávného kroužení vzruchu po určitých drahách.
  • Sinusová tachykardie – příliš rychlý srdeční rytmus, ale pravidelná frekvence.
  • Síňová tachykardie – elektrický vzruch vzniká v ložisku mimo uzel. Tento typ se častěji vyskytuje v případě tachykardie u dětí.
  • Síňové fibrilace – rychlé a nepravidelné kontrakce síní. Tento typ se obvykle vyskytuje u starších lidí.
  • Komorová tachykardie – abnormální elektrická aktivita vznikající v dolních částech srdce. Rychlost srdečního rytmu komor znemožňuje adekvátní naplnění krví a v důsledku toho není zbytek těla dostatečně zásoben kyslíkem.

Jak tachykardie začíná

Mezi nejčastější příčiny tachykardie patří:

  • sportovní nebo jiná tělesná aktivita
  • kardiovaskulární autonomní neuropatie (abnormality v kontrole srdeční frekvence, postihuje přibližně 17 % pacientů s cukrovkou I. typu a 22 % s cukrovkou II. typu)
  • akutní nebo chronický stres
  • užívání některých léků (např. stimulanty)
  • porucha štítné žlázy (nadměrná produkce štítné žlázy může způsobovat rychlejší srdeční tep)

Rizikovými faktory tachykardie jsou:

  • věk (některé formy jsou častější u mladších lidí)
  • dědičnost
  • vysoký krevní tlak (hypertenze)
  • kouření
  • alkohol a kofein

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Mnoho lidí nemusí o problému se zvýšeným srdečním tepem vůbec vědět. K odhalení často dochází až při preventivní prohlídce nebo jiném vyšetření. K diagnostikování tachykardie se využívá EKG vyšetření, což je v kardiologii základní vyšetřovací metoda. Dále se provádí odběry krve. 

Prevence tachykardie

Mezi doporučená preventivní opatření, kterými lze tachykardii předcházet, patří:

  • pravidelná pohybová aktivita – nejméně 3× týdně po dobu alespoň 30 minut
  • vyvážený, pestrý a zdravý jídelníček – bohatý na ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky či kvalitní zdroje živočišných bílkovin
  • pravidelný odpočinek, regenerace a kvalitní spánek
  • omezení alkoholu a kofeinu
  • vyhýbání se kouření
  • vyvarování se dlouhodobého stresu

Průběh onemocnění

Mezi běžné příznaky tachykardie patří:

  • pocit rychle nebo nepravidelně bijícího srdce
  • závratě a motání hlavy
  • zadýchávání se
  • bolest na hrudi

Co se týče reálného dopadu na domácnost, pacienti s tachykardií mohou být v některých případech omezeni při vykonávání běžných každodenních činností a zůstávají odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba tachykardie

Volba způsobu léčby tachykardie se odvíjí od příčiny, konkrétního typu tachykardie a celkového zdravotního stavu pacienta. Nejčastěji možnosti léčby zahrnují:

  • farmakoterapii – užívání léků sloužících k regulování srdečního rytmu nebo ovlivnění příčin tachykardie
  • kardioverzi – lékařský zákrok s použitím elektřiny pro návrat srdečního rytmu do normálu
  • ablaci – zákrok zahrnující zničení oblasti srdce, která způsobuje rychlý srdeční rytmus
  • implantaci kardioverter-defibrilátoru – přístroje určeného k monitorování srdečního rytmu, kdy v případě potřeby dodá tělu elektrický šok, aby se srdeční rytmus navrátil zpět do normálu

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě závažnějších stavů tachykardie nemusí být pacient schopen vykonávat své zaměstnání a zůstává odkázán na dávky nemocenského pojištění. To se může negativně podepsat na rodinném rozpočtu.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokSjednat pojištění

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení