Frame 7.png

Tinnitus a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s pískáním, bzučením nebo šuměním v jednom či obou uších? Pak je možné, že patříte mezi 15 % evropské populace postižené takzvaným tinnitem. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku nad 60 let, ale objevit se může i v mladším věku. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohu šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady tinnitu minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je tinnitus

Tinnitus je označení pro různé ušní šelesty, hučení, zvonění a pískání v uších a další podobné sluchové vjemy. Tyto nepříjemné zvuky slyší pouze dotyčná osoba. Typ a intenzita zvuků se mohou lišit. Mohou být krátkodobého či trvalého rázu nebo se mohou opakovaně vracet. Šelest může být vnímán pouze jedním uchem, oběma ušima nebo uvnitř hlavy. Nejčastěji se příznaky objevují v klidu a tichu, večer nebo před usnutím. Tinnitus je velmi obtěžující a vyčerpávající onemocnění.

Tinnitus může mít tyto 2 podoby:

  • akutní tinnitus – příznaky odeznívají během několika minut nebo hodin
  • chronický tinnitus – je velmi obtěžující a přetrvává déle než 6 měsíců

Vzácně se může objevit objektivní tinnitus, který bývá způsoben svalovými křečemi nebo cévními abnormalitami. V těchto případech jsou doprovodné projevy slyšitelné i pro okolí a lékař je může pomocí přístrojů zaznamenat. Vzácným typem tinnitu je pulzatorický tinnitus, kdy jsou zvuky slyšitelné v souhře se srdečním rytmem. Někdy může být způsobený životem ohrožující cévní výdutí (tzv. aneurysma).

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Mezi nejčastější příčiny tinnitu patří:

  • ušní problémy (mazová zátka, poranění ucha, záněty apod.)
  • silné a hlasité sluchové vjemy
  • problémy s pohybovým aparátem (vadné držení těla, blokáda krční páteře apod.)
  • neurologické onemocnění (roztroušená skleróza, poranění hlavy)
  • metabolické onemocnění (cukrovka, nedostatek vitamínu B12)
  • kardiovaskulární onemocnění (cévní nemoci, výkyvy krevního tlaku)
  • covid
  • lymeská borelióza
  • dlouhodobý stres
  • psychiatrická onemocnění (deprese a úzkosti)

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování tinnitu zahrnuje vyšetření ucha (především zvukovodu a středouší) a sluchové testy. Provádí se i tzv. otoskopické vyšetření (prohlídka zevního zvukovodu a bubínku za pomoci zvětšovací techniky). Dále se využívají různé zobrazovací metody jako CT vyšetření nebo magnetická rezonance, pokud je lékař uzná za nutné.

Prevence onemocnění

Mezi preventivní opatření, kterými je možné tinnitu předcházet, patří především následující opatření:

  • ochrana sluchu v případě nadměrného hluku
  • omezení doby strávené v příliš hlučném prostředí
  • pravidelné lékařské prohlídky
  • správná péče o uši

Průběh onemocnění

Mezi projevy tinnitu patří:

  • hučení, zvonění, tikání, cvaknutí, pískání, bzučení, syčení nebo šumění
  • bolest v uchu
  • závratě
  • ztráta sluchu

Léčba onemocnění

Léčba tinnitu se odvíjí od konkrétní příčiny. V některých případech postačí samotné řešení příčiny, jindy je potřeba kombinace několika léčebných přístupů. Řešením může být zvuková terapie s využitím bílého šumu nebo jiných podobných zvukových terapií, které pomáhají maskovat tinnitus a snížit intenzitu projevů. Například při TRT terapii se pacienti učí rušivé tóny vytěsnit a vnímat je méně intenzivně.

V České republice funguje nezisková organizace Neticho, která lidem s tinnitem nabízí pomoc, šíří osvětu o tomto onemocnění a spolupracuje s lékaři.

Mezinárodní den sluchu

Světovou zdravotnickou organizací byl Mezinárodním dnem sluchu stanoven 3. březen. Cílem je upozornit na důležitost zdravého sluchu.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě tinnitusuSjednat pojištění

Výskyt a statistiky

Nejčastěji se tinnitus vyskytuje ve věku 40–70 let. Postihuje stejně muže i ženy. Až 85 % populace ve věku nad 60 let se alespoň jednou setkalo s epizodou tinnitu. V 5 % případů dochází k výraznému snížení kvality života v podobě poruch spánku, podrážděnosti, neschopnosti se soustředit nebo depresí.  

S náklady na léčbu umíme pomoci

Co se týče dopadu na každodenní život, pacienti trpící tinnitem mohou být výrazně omezeni při vykonávání některých běžných činností.  

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení