Tipy a triky pro biohacking

Zajímá vás, co je biohacking, o kterém se v poslední době tolik mluví? Biohacking spojuje možnosti, jak nejlépe využít lidský potenciál. Využívá principy a postupy, jež pomáhají kontrolovat jak naše zdraví, tak i náladu nebo výkonnost.
Sjednat pojištění

Vědecký pohled na biohacking

Biohacking vychází z vědecky podložených faktů. Za pomoci vědy tak biohackeři pátrají po tom, jak zastavit stárnutí, nastartovat imunitu nebo metabolismus, prodloužit si život a být v kondici.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Historie biohackingu

Poprvé byl termín biohacking použit v roce 1988 v americkém deníku Washington Post. V tomto článku se diskutuje o biotechnologiích v podobě „práce s genetickým kódem živého organismu“. Základní metody ovšem sahají mnohem hlouběji. O rostoucí popularitu se přičinili hlavně nadšenci do technologií.

Druhy biohackingu

Biohacking zahrnuje experimentování hned v několika oblastech, např.:

  • stravování
  • cvičení
  • spánek
  • redukce stresu
  • zlepšování tělesné kondice
  • meditace, dechová cvičení a další antistresové techniky
  • otužování
  • užívání nootropik, adaptogenů a dalších přírodních prostředků či doplňků stravy

Populární metody a přístupy k biohackingu

Mezi populární metody a přístupy k biohackingu patří například:

  • dechová cvičení a meditace
  • terapie červeným světlem
  • blokování modrého světla
  • otužování
  • úprava stravy

Strava

Biohacking se zaměřuje mimo jiné také na úpravu stravovacích návyků. Jednou z možností je pravidelné zařazování půstu. Intermitentní neboli přerušovaný půst je založený na tom, že během dne soustřeďujeme příjem stravy do časového okna v délce 4–12 hodin.

Další variantou úpravy stravy je tzv. ketogenní dieta, která je založena na drastickém snížení sacharidů a jejich nahrazení tuky. To uvede tělo do stavu tzv. ketózy, kdy tělo začne spalovat tuky a přeměňovat je na energii.

Fyzický trénink

Jednou z metod biohackingu je také pravidelný fyzický trénink. Možností, jak se více hýbat, je několik. Jednou z variant je například půlhodinová procházka alespoň párkrát v týdnu, kvalitní kardiotrénink v pohodlí domova nebo tzv. HIIT (High-intensity interval training). Jedná se o vysoce intenzivní intervalový trénink, během kterého se střídá cvičení s vysokou zátěží se cvičením s nízkou zátěží nebo úplným odpočinkem. Během cvičení HIIT dochází k efektivnějšímu spalování tuků ve srovnání s kardiocvičením.

Mindfulness a meditace

Mindfulness je meditační cvičení určené k rozvoji všímavosti. Postupem času se člověk naučí více vnímat, co se děje okolo něj, a učí se lépe pracovat se svými myšlenkami nebo obtížnými emocemi. Ideální je využití audionahrávky, které provede správnou meditací.

Nootropika a doplňky stravy

Přírodní nootropika a funkční doplňky stravy pomáhají výrazně zlepšit mentální výkon a zdraví mozku. Zvyšují motivaci, zlepšují náladu a odbourávají stres. Tyto doplňky stravy nejčastěji obsahují látky, jako je ženšen, meduňka, kozlík lékařský, ašwaganda a další podobné.

Technologie

S biohackingem vám mohou pomoci nejrůznější nositelné technologie a aplikace:

  • Oura Ring – designový prsten měřící kvalitu spánku, variabilitu srdeční frekvence a tělesnou teplotu pomocí senzorů
  • Dreem – čelenka, která měří kvalitu spánku pomocí šesti EEG senzorů doplněných o senzory tepové frekvence a pohybu
  • Sensate – přístroj ve tvaru plochého vajíčka, který dokáže snižovat míru stresu a úzkosti

Významní biohackeři a jejich příběhy

Experimentátoři a badatelé, kteří u sebe doma nebo v malých laboratořích zkoumají svoji vlastní biologii, se nazývají biohackeři. Během výzkumu si měří spánek, analyzují svoji DNA, mysl, vědomí a hledají tak cesty, jak zlepšit svůj život na maximum pomocí nejrůznějších prostředků. Mezi významné biohackery se řadí:

  1. Dave Asprey – je profesionálním biohackerem. Už ve svých 20 letech začal cítit příznaky stárnutí, a proto se rozhodl hledat vědecky podložené metody k prodloužení života. Napsal několik knih o biohackingu a vymyslel revoluční plán, jak vylepšit schopnost myslet, a to už za dva týdny. 
  2. Ben Greenfield – je uznávaným a jedním z největších expertů na fitness, výživu a metabolismus v Americe. Zabývá se různými metodami pro zlepšování zdraví a výkonu, jako je např. implantace čipů, hormonální optimalizace a další. 
  3. Tim Ferriss – je známý svými experimenty s biohackingem, které popisuje ve svých knihách. Zkoušel různé metody pro zlepšení svého fyzického i mentálního výkonu – např. ketogenní dietu, půst, cvičení s minimálním časovým nárokem nebo užívání mikrodávek psychedelik. 
  4. Vojta Hlaváček a Jiří Kryštof Jarmar – seznámili se během studia a oba je fascinuje mozek. Oba tvoří Brain We Are, což je přední český podcast zaměřující se na biohacking a neurovědy.

Výhody a rizika biohackingu

Mezi výhody biohackingu patří především:

  • zlepšení fyzické kondice
  • zlepšení kvality spánku
  • eliminování stresu
  • posílení imunitního systému
  • zlepšení koncentrace
  • zlepšení paměti

Mezi možná rizika biohackingu patří:

  • riziko ztráty soukromí
  • nedostatečná ochrana osobních dat
  • negativní dopady nadužívání psychedelických látek (např. pocity strachu, úzkosti či dezorientace)
  • dopady na zdraví člověka spojené s otužováním (např. podchlazení, tzv. studený šok nebo nenadálá smrt)

Etické otázky spojené s biohackingem

Biohacking může vyvolávat hned několik etických otázek, jako je např. úprava vlastní DNA s cílem zastavit progresivní onemocnění nebo k úpravě genů vlastního dítěte za účelem nadprůměrné inteligence či konkrétní barvy očí a podobně. Cílem biohackingu by ovšem mělo být zlepšení celkového zdraví, a to v souladu s etikou.

Biohacking v České republice

V České republice je možné navštívit několik center určených pro kompletní vyšetření těla v souvislosti s biohackingem. Toto vyšetření obsahuje všechny důležité analýzy a stanovení hodnot krevních parametrů před aplikováním technik posilujících tělo. Výsledky pomohou určit, jaké metody na konkrétního člověka fungují a jaké nikoliv.

Navštívit je možné i některou z biohackingových komunit – např. Code of Life, kde se dozvíte, jak fungují jednotlivé technologické vychytávky, ochutnáte jídla a doplňky stravy pro lepší zdraví, výkonnost a dlouhověkost.

Praktické tipy pro začínající biohackery

  1.     Jezte méně masa a konzumujte pouze kvalitní maso.
  2.     Přidejte do jídelníčku více zeleniny a kvalitních tuků.
  3.     Zlepšete kvalitu svého spánku.
  4.     Více se hýbejte.
  5.     Vyhýbejte se rafinovaným cukrům a dalším sacharidům.
  6.     Držte pravidelný půst.
  7.     Každý den si dopřejte procházku.
  8.     Každý den se sprchujte studenou vodou.

Aktuální výzkum a studie

V oblasti biohackingu neustále probíhají nejrůznější studie a výzkumy. Vědci například potvrzují léčebné účinky byliny ašwagandy neboli withanie snodárné, která je co do účinků lepší než antidepresiva. Mnoho lidí investuje spoustu energie do vědeckých výzkumů potvrzujících funkčnost metod biohackingu a jeho dostupnosti pro každého člověka.

Závěrem

Biohacking pomáhá lépe naplnit lidský potenciál. Může všem přinášet nejen užitek, ale také rizika. Biohacking je podle některých filozofií budoucnosti, a to spolu s novými vychytávkami v podobě různých technologií a aplikací souvisejících se zlepšením fyzické i psychické stránky člověka i kvality života obecně.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdySjednat

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní styl

Prevence chorob

Prevence chorob a zdravý životní styl včetně správných stravovacích návyků a konzumace jídel bohatých na vitamíny a...

Životní styl

Alergie a jak je účinně léčit

Alergie je běžným zdravotním problémem, se kterým se potýká celá řada lidí. Je jedním z nejčastějších chronických...

Životní styl

Jak doplnit energii

Lidské tělo neustále spotřebovává energii. Udržování dobré úrovně energie pro zdraví a pohodu má velký význam pro fyzické...

Životní styl

Sedavý způsob života

Sedavý způsob života je označení pro styl života, ve kterém není zahrnuta pravidelná pohybová aktivita. Často se jedná o...

Životní styl

Zdravý životní styl

Zásady zdravého životního stylu jsou v poslední době čím dál skloňovanějším tématem. Nezdravý životní styl má totiž...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení