Vědecký pohled na biohacking
Biohacking vychází z vědecky podložených faktů. Za pomoci vědy tak biohackeři pátrají po tom, jak zastavit stárnutí, nastartovat imunitu nebo metabolismus, prodloužit si život a být v kondici.
Biohacking vychází z vědecky podložených faktů. Za pomoci vědy tak biohackeři pátrají po tom, jak zastavit stárnutí, nastartovat imunitu nebo metabolismus, prodloužit si život a být v kondici.
Poprvé byl termín biohacking použit v roce 1988 v americkém deníku Washington Post. V tomto článku se diskutuje o biotechnologiích v podobě „práce s genetickým kódem živého organismu“. Základní metody ovšem sahají mnohem hlouběji. O rostoucí popularitu se přičinili hlavně nadšenci do technologií.
Biohacking zahrnuje experimentování hned v několika oblastech, např.:
Mezi populární metody a přístupy k biohackingu patří například:
Biohacking se zaměřuje mimo jiné také na úpravu stravovacích návyků. Jednou z možností je pravidelné zařazování půstu. Intermitentní neboli přerušovaný půst je založený na tom, že během dne soustřeďujeme příjem stravy do časového okna v délce 4–12 hodin.
Další variantou úpravy stravy je tzv. ketogenní dieta, která je založena na drastickém snížení sacharidů a jejich nahrazení tuky. To uvede tělo do stavu tzv. ketózy, kdy tělo začne spalovat tuky a přeměňovat je na energii.
Jednou z metod biohackingu je také pravidelný fyzický trénink. Možností, jak se více hýbat, je několik. Jednou z variant je například půlhodinová procházka alespoň párkrát v týdnu, kvalitní kardiotrénink v pohodlí domova nebo tzv. HIIT (High-intensity interval training). Jedná se o vysoce intenzivní intervalový trénink, během kterého se střídá cvičení s vysokou zátěží se cvičením s nízkou zátěží nebo úplným odpočinkem. Během cvičení HIIT dochází k efektivnějšímu spalování tuků ve srovnání s kardiocvičením.
Mindfulness je meditační cvičení určené k rozvoji všímavosti. Postupem času se člověk naučí více vnímat, co se děje okolo něj, a učí se lépe pracovat se svými myšlenkami nebo obtížnými emocemi. Ideální je využití audionahrávky, které provede správnou meditací.
Přírodní nootropika a funkční doplňky stravy pomáhají výrazně zlepšit mentální výkon a zdraví mozku. Zvyšují motivaci, zlepšují náladu a odbourávají stres. Tyto doplňky stravy nejčastěji obsahují látky, jako je ženšen, meduňka, kozlík lékařský, ašwaganda a další podobné.
S biohackingem vám mohou pomoci nejrůznější nositelné technologie a aplikace:
Experimentátoři a badatelé, kteří u sebe doma nebo v malých laboratořích zkoumají svoji vlastní biologii, se nazývají biohackeři. Během výzkumu si měří spánek, analyzují svoji DNA, mysl, vědomí a hledají tak cesty, jak zlepšit svůj život na maximum pomocí nejrůznějších prostředků. Mezi významné biohackery se řadí:
Mezi výhody biohackingu patří především:
Mezi možná rizika biohackingu patří:
Biohacking může vyvolávat hned několik etických otázek, jako je např. úprava vlastní DNA s cílem zastavit progresivní onemocnění nebo k úpravě genů vlastního dítěte za účelem nadprůměrné inteligence či konkrétní barvy očí a podobně. Cílem biohackingu by ovšem mělo být zlepšení celkového zdraví, a to v souladu s etikou.
V České republice je možné navštívit několik center určených pro kompletní vyšetření těla v souvislosti s biohackingem. Toto vyšetření obsahuje všechny důležité analýzy a stanovení hodnot krevních parametrů před aplikováním technik posilujících tělo. Výsledky pomohou určit, jaké metody na konkrétního člověka fungují a jaké nikoliv.
Navštívit je možné i některou z biohackingových komunit – např. Code of Life, kde se dozvíte, jak fungují jednotlivé technologické vychytávky, ochutnáte jídla a doplňky stravy pro lepší zdraví, výkonnost a dlouhověkost.
V oblasti biohackingu neustále probíhají nejrůznější studie a výzkumy. Vědci například potvrzují léčebné účinky byliny ašwagandy neboli withanie snodárné, která je co do účinků lepší než antidepresiva. Mnoho lidí investuje spoustu energie do vědeckých výzkumů potvrzujících funkčnost metod biohackingu a jeho dostupnosti pro každého člověka.
Biohacking pomáhá lépe naplnit lidský potenciál. Může všem přinášet nejen užitek, ale také rizika. Biohacking je podle některých filozofií budoucnosti, a to spolu s novými vychytávkami v podobě různých technologií a aplikací souvisejících se zlepšením fyzické i psychické stránky člověka i kvality života obecně.