Lidskou dlouhověkost může ovlivnit hned několik různých faktorů:
1. Genetika
Geny hrají klíčovou roli při určování délky života. Odhaduje se, že genetika ovlivňuje lidskou dlouhověkost přibližně z 25 %. Podle jiných vědeckých studií ovšem dosahuje vliv dědičnosti maximálně 7 %. Tzv. geny dlouhověkosti mohou ovlivnit nejen to, jak rychle stárneme, ale i to, jak dlouho budeme žít. Na pozitivní projevy genů dlouhověkosti může mít vliv i pravidelná konzumace potravin nebo doplňků stravy s obsahem antioxidantů.
2. Životní styl
Životní styl má velký vliv na délku života a rychlost stárnutí. Zdravým životním stylem se rozumí nejen zdravé stravovací návyky a strava bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu a další cenné živiny, ale zahrnuje také pravidelný pohyb a kvalitní spánek. Důležitá je rovněž ideální tělesná hmotnost. S dlouhověkostí úzce souvisí i duševní zdraví. Pro délku života hraje důležitou roli psychická pohoda člověka a snížení míry stresu.
3. Zdravotní péče
Na délku a kvalitu života má vliv také dostupnost zdravotní péče a neustále se rozšiřující množství nejrůznějších preventivních vyšetření. Právě prevence hraje v oblasti dlouhověkosti důležitou roli a je klíčová pro zdraví člověka.
4. Prostředí, ve kterém člověk žije
Prostředí, ve kterém člověk žije, se odráží na délce života. Vliv má nejen životní prostředí, ale také sociální role člověka. Lidé žijící více v souladu s přírodou nemají tolik stresu, a tak je prostředí, ve kterém žijí, výrazně zdravější.