Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy dožití se vyššího biologického věku, znamená pro člověka být co nejdéle aktivní, bez chronických obtíží a bolesti a žít co nejdelší a naplněný život. Ne vždy se ovšem delší doba života rovná zdravějšímu životu. Díky pokroku v medicíně možná již brzy zažijeme revoluci v oblasti stárnutí. S dlouhověkostí se ovšem pojí i systém fungování zdravotního nebo také penzijního systému státu. Jak zdravotní, tak i penzijní systém nám totiž společně umožní zvládnout delší život.
Sjednat pojištění

Co je dlouhověkost a proč je důležitá?

Dlouhověkost zjednodušeně řečeno pro člověka znamená žít delší, zdravý a naplněný život. Tento fenomén je čím dál více středem pozornosti, a to především z toho důvodu, že je jednoduše fenoménem dnešní doby. Téměř každý by se rád dožil vysokého věku. Dlouhověkost hraje důležitou roli hned v několika ohledech. Čím déle bude člověk žít, tím více času poskytne vědcům na výzkum, objevení nových procesů v lidském těle nebo i na to zjistit, jak zpomalit stárnutí.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Faktory ovlivňující dlouhověkost

Lidskou dlouhověkost může ovlivnit hned několik různých faktorů:

1.  Genetika

Geny hrají klíčovou roli při určování délky života. Odhaduje se, že genetika ovlivňuje lidskou dlouhověkost přibližně z 25 %. Podle jiných vědeckých studií ovšem dosahuje vliv dědičnosti maximálně 7 %. Tzv. geny dlouhověkosti mohou ovlivnit nejen to, jak rychle stárneme, ale i to, jak dlouho budeme žít. Na pozitivní projevy genů dlouhověkosti může mít vliv i pravidelná konzumace potravin nebo doplňků stravy s obsahem antioxidantů.

2.  Životní styl

Životní styl má velký vliv na délku života a rychlost stárnutí. Zdravým životním stylem se rozumí nejen zdravé stravovací návyky a strava bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu a další cenné živiny, ale zahrnuje také pravidelný pohyb a kvalitní spánek. Důležitá je rovněž ideální tělesná hmotnost. S dlouhověkostí úzce souvisí i duševní zdraví. Pro délku života hraje důležitou roli psychická pohoda člověka a snížení míry stresu.

3.  Zdravotní péče

Na délku a kvalitu života má vliv také dostupnost zdravotní péče a neustále se rozšiřující množství nejrůznějších preventivních vyšetření. Právě prevence hraje v oblasti dlouhověkosti důležitou roli a je klíčová pro zdraví člověka.

4.  Prostředí, ve kterém člověk žije

Prostředí, ve kterém člověk žije, se odráží na délce života. Vliv má nejen životní prostředí, ale také sociální role člověka. Lidé žijící více v souladu s přírodou nemají tolik stresu, a tak je prostředí, ve kterém žijí, výrazně zdravější.

Věda a výzkum v oblasti dlouhověkosti

Co se týče vědy a výzkumu, naděje na podporu dlouhověkosti stále ještě nevymizela. Věda pokročila a odborníci v Česku i po celém světě zkoumají, jak zpomalit stárnutí a prodloužit délku života.

  1. Enzym odsouvající dobu smrti buněk – tento enzym byl objeven již před více než 40 lety a odsouvá dobu smrti buněk. I když s těmi lidskými je to trochu komplikovanější, naděje stále existuje. Čeští vědci provádí výzkum „enzymu mládnutí“ na dlouhověkém hmyzu.
  2. Kliniky testující, jak zvrátit stárnutíu nás i ve světě probíhá řada výzkumů v této oblasti. Např. Český fond pro dlouhověkost založil vlastní výzkumnou kliniku a investuje do dlouhé řady projektů zabývajících se zpomalením stárnutí.
  3. Zpomalení stárnutí buněk – molekulární biologové a bioinženýři v Kalifornii objevili klíčové mechanismy stárnutí a jejich možný vliv na délku a kvalitu života. Tyto poznatky využívají v práci zaměřující se na prodloužení života modelového organismu.

Role prevence a zdravého životního stylu

Jak již bylo výše uvedeno, v oblasti dlouhověkosti hraje důležitou roli prevence a zdravý životní styl. V této oblasti je nejznámější osobou zakladatel technologické společnosti Bryan Johnson (46 let), který se rozhodl zastavit vlastní stárnutí tím, že experimentuje s krví mladých lidí včetně svého 17letého syna. Nechává si aplikovat mladou izolovanou krevní plazmu v pravidelných intervalech a dbá na zdravý životní styl. Díky tomu je v úžasné kondici, kterou by mu mohli závidět i teenageři.

Finanční a pojišťovací aspekty dlouhověkosti

Dlouhověkost přímo ovlivňuje finanční plánování a životní pojištění včetně důchodového plánování a zdravotního pojištění. Pouze 10 % populace je přesvědčeno o správné finanční připravenosti na svoje stáří. V tomto ohledu je také nutné si uvědomit, že v pozdějším věku se ve velké části případů lidé stávají závislými na péči druhých a mnohdy je nutná i celodenní péče ve specializovaném zařízení, což je finančně dost nákladné.

Budoucí perspektivy v oblasti dlouhověkosti

Dlouhověkost jako taková je rozhodně tématem budoucnosti. Podle vědců by měla dlouhověkost ve 21. století pokořit další rekord a bude tak neustále přibývat lidí, kteří překonají hranici sta let života, a to až o několik desítek let. Dosud nejstarší zaznamenanou rekordmankou je Francouzka, která zemřela ve věku 122 let, a podle vědecké studie bude tento rekord s jistotou překonán. I v České republice přibývá osob, kterým je více než sto let. V současné době jich je téměř tisícovka.

Závěrem

Dlouhověkost označuje dožití se vyššího biologického věku. Průměrná délka života se za poslední desetiletí výrazně zvýšila, a to především díky změně životních podmínek k lepšímu i díky zlepšení a snazší dostupnosti zdravotní péče.

Dlouhověkost přímo ovlivňují nejrůznější faktory, jako je například genetika, životní styl, zdravotní péče nebo i prostředí, ve kterém člověk žije. V oblasti dlouhověkosti probíhá dlouhá řada výzkumů a studií zaměřujících se na zpomalení stárnutí a prodloužení délky života.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení