Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé míře i prospěšný. V opačném případě ale negativně působí na psychické i fyzické zdraví člověka. Ve chvíli, kdy stres překročí zdravou mez, zaměřte se na vhodné řešení stresu a naučte se mu předcházet. Zjistěte, jak čelit stresu a jak ho zvládat, aby se negativně nepodepisoval na vašem psychickém ani fyzickém zdraví..
Sjednat pojištění

Zvládání stresových situací

Dejte stop stresu a naučte se triky a techniky na odbourání stresu. Když budete vědět, jak odolat stresu, nedokáže na vašem zdraví napáchat takové škody. Jak zvládat stresové situace?

  1. Vsaďte na aktivní pohyb
    Aktivní pohyb je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se zklidnit, když jste ve stresu. Aktivní a aerobní rozhýbání těla pomáhá ve chvíli, kdy jste pod tlakem. Kardio pohyb v délce 30 minut 2× týdně pomáhá výrazně snížit celkové vnímání stresu.
  2. Změňte své stravovací návyky
    Ke snížení stresu pomáhá i zdravá strava. Snažte se snížit příjem cukrů a jednoduchých sacharidů. Ty jdou totiž ruku v ruce se zvýšenou úrovní stresu. Velké množství přijímaných nezdravých potravin může negativně ovlivnit nejen vaše zdraví, ale i náladu. Zvyšte příjem potravin, které jsou bohaté na živiny důležité pro navození dobré nálady (potraviny s obsahem vitamínů skupiny B, hořčík atd.). Zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, ryby, ořechy a semínka. Vaše tělo tak bude odolnější vůči stresu.
  3. Omezte čas strávený na mobilu, počítači nebo notebooku
    Přílišné vystavování našeho organismu nejrůznějším obrazovkám má negativní vliv na zvyšování hladiny stresu. Čas strávený u obrazovek zároveň také snižuje kvalitu spánku. Zvládání stresu se tak v mnohém usnadní omezením těchto aktivit.
  4. Udělejte si čas na sebe a své koníčky
    Vyhraďte si dostatek času na péči o tělo a duši. Tyto aktivity výrazně snižují hladinu stresu. Je prokázáno, že lidé, kteří o sebe pravidelně pečují, jsou méně náchylní ke stresu a úzkostem. Dopřejte si koupel, procházku na čerstvém vzduchu nebo si přečtěte zajímavou knihu.
  5. Omezte příjem kofeinu
  6. I když kofein jako takový dokáže působit povzbudivě, příjem většího množství kofeinu může zvyšovat stres a úzkost. Nadměrná konzumace kofeinu může zároveň narušit váš biorytmus.
  7. Naučte se říkat NE
    Vytvořte si ve svém životě určité hranice a neberte si toho na sebe více, než dokážete zvládnout. Tím, že se naučíte říkat ne na věci, které už nemůžete zvládnout, chráníte svoje duševní zdraví.
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Metody zvládání stresu

Jak na stres? Mezi metody zvládání stresu patří například:

  1. Dechová cvičeníproti úzkosti a stresu skvěle fungují i nejrůznější dechová cvičení. Zbavit se nakumulovaného stresu vám pomůže jednoduché dechové cvičení. Stačí se zhluboka nadechnout nosem, napočítat do tří, poté vzduch zadržíte po dobu dvou sekund a vzduch na čtyři vydechnete. Dalším vhodným dechovým cvičením je tzv. bzučení včel. Zavřete oči, uvolněte obličej a dlaněmi si zakryjte uši. Poté se nadechněte a s výdechem a zavřenou pusou vydávejte zvuk včel.
  2. Jóga – je oblíbenou volbou, jak se uklidnit, pokud jste ve stresu. Toto cvičení pomáhá výrazně snižovat hladinu stresového hormonu v těle, krevního tlaku i srdeční frekvence. Kromě toho pomáhá zvyšovat hladinu kyseliny gama-aminomáselné, které mají lidé s poruchami nálad nízkou hladinu.
  3. Aplikace – nejrůznější aplikace jsou také nedocenitelným pomocníkem při zvládání stresu. Provedou vás jednoduchými technikami na zvládání stresu, jako jsou dechová nebo meditační cvičení.

Naučte se stresu předcházet

Důležité je také naučit se, jak předejít stresu. V první řadě byste měli myslet na zdravý životní styl. Kromě zdravých stravovacích návyků se k tomu váže i spánková hygiena. Dopřávejte si pravidelný a dostatečně dlouhý spánek, spěte v dobře vyvětrané místnosti a ke spánku se ukládejte každý den přibližně ve stejnou dobu.

Zároveň na sebe také neklaďte příliš vysoké nároky a při řešení náročného úkolu se soustřeďte jen na jeden problém.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuSjednat pojištění

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení