Co jsou sportovní úrazy
Sportovní úrazy jsou poranění různých částí těla, ke kterým došlo při vykonávání sportovních aktivit. Úrazy při sportu vznikají nejen u vrcholových sportů, ale také při občasné sportovní činnosti a rekreačních aktivitách.
Sportovní úrazy jsou poranění různých částí těla, ke kterým došlo při vykonávání sportovních aktivit. Úrazy při sportu vznikají nejen u vrcholových sportů, ale také při občasné sportovní činnosti a rekreačních aktivitách.
Sportovní úrazovost je sledována a statisticky vyhodnocována. Přibližně 1/3 sportovních úrazů vzniká při organizované sportovní činnosti (např. zápasy, utkání, kolektivní sporty) a zbytek při neorganizované sportovní činnosti.
Mezi nejčastější sportovní úrazy patří:
Mezi nejčastější příčiny a rizikové faktory pro vznik sportovních úrazů patří:
Nepříjemným sportovním úrazům se dá alespoň částečně předejít vhodnými preventivními opatřeními. Jako prevence úrazů při sportu je na místě:
Zdravotní pojišťovny mají programy na prevenci úrazů, v rámci kterých přispívají na sportovní ochranné pomůcky pro děti i dospělé.
Léčba sportovních úrazů závisí na konkrétním typu a rozsahu zranění. Důležitá je první pomoc při sportovních úrazech, která spočívá v okamžitém přerušení aktivity a klidovém režimu, chlazení postiženého místa.
Mezi léčebné metody patří podle rozsahu zranění chirurgická léčba. U lehčích zranění může postačovat fyzioterapie a rehabilitační cvičení. Cílem je zlepšení metabolismu všech tkání a zabezpečení brzkého navrácení k původnímu stavu pohybového systému. Fyzioterapeutická léčba akutních sportovních zranění má za cíl to, aby se mohl pacient co nejdříve vrátit ke sportovní aktivitě.
Podle prováděných statistik v České republice došlo v posledních 5 letech ke snížení počtu sportovních úrazů. V letech 2020 a 2021 to ovšem mohlo být částečně ovlivněno i protipandemickými opatřeními z důvodu covidu. Nejrizikovějším obdobím jsou prázdninové měsíce, tedy červenec a srpen a zimní měsíce, během kterých dochází ke zraněním během lyžování, snowboardingu nebo bruslení. Sportovní úrazy bývají nejčastěji způsobeny pádem.
V České republice je každoročně ošetřeno přibližně 400 000 sportovních úrazů. Celých 30 % sportovních úrazů tvoří zlomeniny, 22 % podvrtnutí a 10–12 % jsou různá pohmoždění a nalomení. Zbytek úrazů připadá na poranění šlach, vylomení zubů nebo popáleniny.
Sportovní úrazy vznikají nejvíce při kolektivních sportech. Rozdělují se na akutní, chronické a stresové. Nejčastějšími sportovními úrazy jsou zranění kolene, zlomeniny, výrony a natažení šlach. Léčba sportovních úrazů bývá mnohdy dlouhodobá a zahrnuje kromě chirurgické léčby i fyzioterapii a rehabilitační cvičení.