Úzkost a deprese a jejich dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s nadměrným smutkem, obavami nebo ztrátou zájmu o různé činnosti? Pak je možné, že patříte mezi téměř 50 % osob, které v posledních 12 měsících trpěly depresivními pocity nebo úzkostmi. Náklady na léčbu těchto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady úzkostí a depresí minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tyto nemoci kryje.
Sjednat pojištění

Co je úzkost a deprese

Úzkost se projevuje psychicky i fyzicky (např. lekavostí, bušením srdce, poruchami spánku apod.). Úzkost je v podstatě složitá kombinace různých emocí, zejména strachu, zlých předtuch a obav. Jedná se o krátkodobý stav. Deprese je vážnější a déle trvající psychickou poruchou. Může mít několik stupňů od lehké, přes střední až po těžkou depresi, kterou mohou doprovázet i psychotické příznaky.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak úzkosti a deprese začínají

Úzkosti většinou nastávají bez příčiny. Příčiny depresí jsou komplexní a často jde o kombinaci genetických, biologických, environmentálních a psychologických faktorů. Častými příčinami jsou například:

  • depresivní onemocnění v rodině
  • pokusy o sebevraždu v rodinné anamnéze
  • závažné onemocnění
  • chronické úzkostné poruchy v dětství a mládí
  • závislosti
  • ztráta blízkého člověka
  • rozvod
  • poruchy spánku
  • osamělost
  • nedostatek světla (existuje například tzv. „zimní“ deprese)

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostikování úzkostných stavů a depresí

Včasná diagnostika a léčba hraje důležitou roli. Je vhodné obrátit se na praktického lékaře, jež je schopen zahájit základní léčbu. Výhodou je dlouhodobá znalost pacienta. Základním krokem při vyšetření je vyloučit jiné příčiny deprese. Lze provést odběry krve nebo pacienta poslat na další specializovaná vyšetření. Důležité je odhalit, zda depresivní stavy nejsou příčinou jiného psychiatrického onemocnění nebo důsledkem závislosti na alkoholu či drogách. Vedle stanovení diagnózy by měl lékař rozhodnout o nejlepším léčebném postupu.

Kde nemoc útočí

Úzkosti a deprese postihují psychické i fyzické zdraví. Jako důsledek úzkostných a depresivních stavů se mohou objevit další zdravotní obtíže, například srdeční onemocnění, zvýšené riziko vysokého krevního tlaku apod.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě úzkosti a depreseSjednat pojištění

Prevence úzkostí a depresí

Mezi preventivní opatření, kterými je možné úzkostem a depresím předcházet, patří například:

  • pravidelná fyzická aktivita (zlepšuje zdraví i náladu)
  • užívání doplňků stravy (např. hořčík)
  • kvalitní spánek
  • zdravá strava
  • dechová cvičení a meditace

Průběh onemocnění

Mezi příznaky úzkosti a deprese patří:

  • pokles energie
  • skleslost a podrážděnost
  • poruchy koncentrace
  • zvýšená únava
  • snížené sebevědomí
  • pocity viny a bezcennosti
  • poruchy spánku
  • snížená nebo naopak zvýšená chuť k jídlu
  • úbytek nebo nárůst hmotnosti
  • ztráta chuti na sex
  • pesimistický pohled do budoucnosti
  • sebevražedné myšlenky

Co se týče reálného dopadu na domácnost, mohou být pacienti se závažnějšími úzkostnými a depresivními stavy neschopni vykonávat běžné činnosti a zůstávají odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba úzkosti a deprese

Léčba úzkosti a deprese spočívá ve farmakologické léčbě a psychoterapii. Farmakologická léčba má 3 fáze – akutní, udržovací a preventivní. Pacient užívá antidepresiva bez předpisu, přírodní antidepresiva nebo antidepresiva na lékařský předpis.

Psychoterapeutická léčba zahrnuje kognitivní metody upravující pozornost, vnímání, paměť a hodnocení. Cílem je změnit pacientovo chování k lepšímu. Dále se využívá interpersonální terapie, která se zaměřuje na změnu mezilidských vztahů a soustředí se na konkrétní problém. Jde o léčbu krátkodobou.

Světový den duševního zdraví

10.říjen byl vyhlášen Světovou federací pro duševní zdraví Světovým dnem duševního zdraví poprvé v roce 1992. Každoročně se tato federace snaží zlepšit povědomí o důležitosti mentální pohody.

Výskyt a statistiky

Podle provedených průzkumů vykazuje v Česku známky deprese nebo úzkosti až 70 % dětí, což je oproti dřívějšku více. V rámci Evropy se Češi nachází na 10. místě. V “covidovém” roce 2022 trpělo stresem, úzkostmi nebo depresemi 27 % lidí s nejistým zaměstnáním. K celosvětovému nárůstu úzkostí a depresí došlo v prvním roce pandemie a po pandemii výrazné vzrostly pocity osamělosti. V loňském průzkumu uvedlo symptomy deprese nebo úzkosti 16 % dotazovaných. Dlouhodobé průzkumy uvádějí, že čísla bývají nejvyšší v únoru a březnu, a to v podstatě každoročně.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Lidé trpící těžkými úzkostnými stavy a depresemi nejsou většinou schopni vykonávat své zaměstnání a musí nastoupit na nemocenskou a zahájit léčbu. V takové chvíli přicházejí o plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí, a zůstávají odkázáni pouze na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení