Úzkost a dopady na zdraví a peněženku

Jak naznačují statistiky, úzkostné poruchy jsou rozšířené po celém světě. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace WHO trpí úzkostnou poruchou přibližně 3,6 % světové populace a z toho cca 63 % tvoří ženy. Díky praktickým tipům můžete stavy úzkosti dostat pod kontrolu, případně se naučit jim předcházet.
Sjednat pojištění

Co je úzkost

Úzkost označuje psychický stav, který je doprovázen pocity strachu a napětí. Může jít o reakci na nějakou konkrétní situaci nebo o stav bez konkrétní příčiny. Mírná úzkost může mít pozitivní přínos a povzbuzovat k vyřešení nějakého problému, chronická úzkost už většinou negativně ovlivňuje každodenní život.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Typy úzkostí

Mezi nejčastější typy úzkostí patří:

  • Sociální fobie jsou obavy člověka z toho, jak jej budou posuzovat ostatní, vede k vyhýbání se lidem. Těžší sociální fobie bývají spojeny s nižší sebeúctou.
  • Specifické fobie jsou spojené se strachem z pavouků, výšek, stísněných prostor, odběrů krve apod
  • Agorafobie je strach z veřejných míst, ze kterých nelze snadno odejít. Většinou jde o pobyt v městské hromadné dopravě, přeplněném nákupním centru či v davu na ulici.
  • Panická porucha je typická intenzivními a náhlými záchvaty paniky, které doprovází pocity strachu a neklidu, rozrušení, obtíže se soustředěním, bolesti žaludku apod.
  • Generalizovaná úzkostná porucha představuje často se opakující pocity strachu a úzkosti, které se týkají běžných záležitostí a trvají déle než 6 měsíců.
  • Smíšená úzkostně-depresivní porucha představuje kombinaci úzkosti a deprese.

Příčiny úzkosti

Příčiny úzkosti jsou kombinací genetických, psychologických, environmentálních a biologických faktorů. Mezi nejčastější příčiny úzkosti patří:

  • genetika – v případě, že se v rodině vyskytují úzkostné poruchy, mají lidé vyšší riziko vývoje úzkosti
  • stresující životní události – ztráta blízkého člověka, tragické nehody, závažná onemocnění a úrazy apod.
  • chemické nerovnováhy v mozku – nerovnováha neurotransmiterů může způsobovat projevy úzkosti
  • traumatický zážitek z dětství
  • osobnostní rysy – například perfekcionismus, nadměrná zodpovědnost apod.
  • nezdravý životní styl – nedostatek spánku, špatná životospráva, nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu či nikotinu

Prevence úzkosti

Jako prevence úzkosti jsou vhodné následující kroky:

  • zdravý životní styl
  • zdravá a vyvážená strava
  • snížení příjmu kofeinu, alkoholu a nikotinu
  • pravidelný pohyb
  • pravidelný spánek a odpočinek

Léčba úzkosti

Léčba úzkosti zahrnuje různé postupy, nejčastěji farmakoterapii a psychoterapii v kombinaci s vlastními opatřeními. Psychoterapie pomáhá pacientům rozlišit úzkosti a snáze je řešit. Kognitivně-behaviorální terapie se zaměřuje na to, jak myšlenky, představy a chování dokáží ovlivnit emoce. Některé léky užívané u pacientů se závažnějšími úzkostnými poruchami mohou intenzitu prožívaných stavů snižovat.

Vědecké studie a statistiky

Počet lidí trpících úzkostmi narůstá a jedná se o nejčastější psychický problém. V oblasti chápání částí mozku, které jsou zapojené do prožívání úzkosti, došlo k významnému pokroku. Současné výzkumy se zabývají například tím, jakým způsobem geny a prostředí přispívají k rozvoji úzkostných poruch. Sociální fobií někdy během svého života trpí 3 až 13 % lidí, panickou poruchou 3,7 % populace. V zemích EU je nejběžnější psychickou poruchou právě úzkost a po celém světě podle odhadů žije cca 25 milionů lidí z úzkostnými poruchami.

Zdroje

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuSjednat pojištění

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení