Úzkostné poruchy a jejich dopady na zdraví a peněženku

Pocity strachu či nervozity občas zažívá každý člověk. U některých lidí mohou přerůst v závažný problém, kterým jsou úzkostné poruchy. Ty jsou v populaci poměrně rozšířené. V menší či větší podobě trápí až 15 % populace, přičem častěji postihují ženy. V souvislosti s nimi se často vyskytují sociální fobie a fobie ze specifických věcí (např. z pavouků, výšek, malého prostoru). Mnohdy jsou vysilující nejen pro jedince samotné, ale i pro jejich nejbližší.
Sjednat pojištění

Co jsou úzkostné poruchy

Úzkostné poruchy patří mezi neurotické poruchy. Jedná se o emoci, kterou člověk reaguje na nějakou náročnou nebo nebezpečnou situaci. Ve chvíli, kdy trvá příliš dlouho nebo je intenzivního rázu, může přerůst právě v úzkostnou poruchu.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Definice úzkostných poruch a popis jednotlivých typů

Úzkostné poruchy zahrnují fobie a různé formy úzkosti a strachu. Tyto projevy mají náhlý nástup a omezují člověka ve vykonávání běžných činností. Mezi nejčastější typy úzkostných poruch patří:

Generalizovaná úzkostná porucha

Generalizovaná úzkostná porucha je charakteristická nekontrolovatelnými obavami a úzkostmi týkajícími se většinou běžných denních záležitostí. Frekvence a intenzita těchto obav je neúměrná jejich zdroji. Tento typ poruchy tak má negativní vliv na každodenní život dotyčné osoby.

Panická porucha

Panická porucha se projevuje náhlými a opakovanými záchvaty intenzivní úzkosti a strachu, které většinou trvají několik minut, ale mohou mít i delší průběh. Tyto epizody se nazývají panické ataky s fyziologickou složku, kdy osoba prodělávající panickou ataku trpí na fyzické úrovni (zrychlené dýchání, zvýšené pocení, závratě apod.).

Sociální úzkostné poruchy

Pro sociální úzkostné poruchy jsou typické pocity strachu a úzkostí, které se projevují v různých společenských situacích. Lidem tato porucha ztěžuje fungování v každodenním životě. Nejedná se o přirozený ostych, ale o patologický strach z lidí, kteří je nijak neohrožují.

Smíšená úzkostně-depresivní porucha

Smíšená úzkostně-depresivní porucha způsobuje úzkost a přetrvávající smutek. Tyto stavy doprovází i fyziologické změny (sevření hrdla a žaludku, nadměrné pocení, bolesti hlavy, nevolnosti apod.). Jedná se o závažnou diagnózu, která mnohdy nebývá lékaři odhalena nebo bývá podceňována.

Obsedantně-kompulzivní porucha

Obsedantně-kompulzivní porucha(OCD) je typická obsesemi (vtíravé a opakující se myšlenky, které se znovu a znovu vnucují do mysli člověka) a kompulzemi (nutkavé a opakující se jednání či chování člověka). Příčinou nutkavého chování může být skutečná událost nebo hrozba. Pokud takové vtíravé myšlenky a nutkavé jednání hodně ovlivňují život, je namístě vyhledat odbornou pomoc.

Specifické fobie

Specifické fobie představují chorobný strach, který vyvolává určitá situace (např. strach z výšek, pavouků, lékařů). Tato porucha se projevuje bezdůvodným strachem spojeným s nějakým objektem nebo situací.

Agorafobie

Agorafobie je úzkostná porucha, pro kterou je typický strach z míst a situací, ze kterých by mohlo být obtížné nebo trapné uniknout. Typický je například strach z nakupování, pobytu na veřejných prostranstvích, cestování, přeplněných míst apod.

Příčiny a rizikové faktory úzkostných poruch

Mezi nejčastější příčiny a rizikové faktory pro rozvoj úzkostných poruch patří například:

  • genetické dispozice
  • traumatizující zážitek z dětství
  • nadměrný stres
  • určitá událost jako spouštěč
  • hormonální nerovnováha (např. činnost štítné žlázy, menstruační fáze, menopauza)

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.
2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Diagnóza a léčba úzkostných poruch

Včasné stanovení správné diagnózy umožňuje brzké zahájení léčby a snížení rizika rozvoje dalších duševních onemocnění. Na základě anamnézy psychiatr, klinický psycholog či psychoterapeut stanoví předběžnou diagnózu. Nejprve je nutné vyloučit tělesnou příčinu potíží, mělo by tedy být provedeno tělesné vyšetření. Dále se provádí vyšetření krve a EKG. Rovněž je možné provést další doplňující vyšetření (např. funkční vyšetření plic, magnetická rezonance).

Léčba úzkostných poruch je založena na medikamentózní léčbě a psychoterapii. Farmakoterapie se zahajuje především u středně těžkých a těžkých poruch. U velmi těžkých poruch je nutná rehabilitace či hospitalizace. Psychoterapie zahrnuje postupné odbourávání vyhýbavého chování a konfrontace s objektem, ze kterého má pacient strach, relaxační metody a nácvik komunikace.

Strategie zvládání a prevence

V oblasti prevence a strategií, jak zvládat úzkostné poruchy, je vhodné zaměřit se na následující opatření:

  • pravidelný pohyb
  • kvalitní spánek
  • procházky v přírodě
  • meditace a relaxace
  • vyvarování se alkoholu a kouření
  • zdravá strava
S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě úzkostné poruchy Sjednat pojištění

Role životního pojištění v podpoře osob z úzkostnými poruchami

Životní pojištění hraje v podpoře osob trpících úzkostnými poruchami důležitou roli. V případě, že má pacient sjednáno životní pojištění, pak mu ve chvíli, kdy je mu diagnostikována některá z úzkostných poruch, může takové pojištění pomoci pokrýt nejen náklady na léčbu, ale také mu poskytnout i další podporu.

Význam podpory a duševního zdraví

U lidí trpících úzkostnými poruchami je důležitá nejen podpora od rodiny a přátel, ale také od profesionálů z oboru duševních poruch. Význam má také péče o duševní zdraví, sebepéče a self-management spočívající v umění plánovat, dodržovat plán i samotné termíny, zvládat běžné každodenní činnosti.

Překonávání stigmatizace a podpora otevřeného dialogu

Stigmatizování úzkostných poruch může vést k negativní diskriminaci pacientů. Ta může mít negativní dopady na aktuální stav pacienta a jeho sebevědomí. Velký význam má v tomto ohledu nejen vzdělávání, ale také podpora otevřeného dialogu o duševním zdraví.

Osobní příběh a svědectví

Monika (22 let)

Monika, která trpí úzkostnou poruchou, měla první panický záchvat v 16 letech, kdy se jí ve škole udělalo špatně. Lékaři tehdy diagnostikovali nedostatek hořčíku v těle. Spouštěčem úzkostné poruchy byl přestup na gymnázium v důsledku velkého tlaku ze strany učitelů. Kombinace náročného učiva, nového prostředí a zájmových kroužků začala být pro Moniku nezvladatelná. V 19 letech se rozhodla poprvé vyhledat odbornou pomoc. Byla zahájena léčba a po pár letech začala Monika antidepresiva vysazovat. Zatím užívá nejnižší možnou dávku a přestala chodit na terapie. Svoje stavy se snaží lépe zvládat i s pomocí dechových cvičení a koníčků.

Závěr a shrnutí hlavních bodů článku

Úzkostné poruchy zahrnují několik poruch jako panická porucha, obsedantně-kompulzivní porucha, sociální úzkostné poruchy, specifické úzkostné poruchy a další. Častěji se vyskytují u žen, protože ty v porovnání s muži bývají náchylnější ke stresu. Včasné rozpoznání diagnózy je klíčové pro brzké zahájení léčby, kterou je možné předejít rozvoji dalších duševních onemocnění. Léčba úzkostných poruch je založena na kombinaci farmakoterapie a psychoterapie.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení