Vapování a dopady na zdraví a peněženku
Vapování neboli užívání elektronických cigaret je oblíbenou alternativou běžných cigaret. Cestu k e-cigaretám si našli jak ti, kteří chtějí přestat kouřit nebo snížit svoji závislost na nikotinu, tak i ti, kteří preferují zdravější životní styl. Popularita elektronických cigaret neustále stoupá a ubývá tak klasických kuřáků.
Sjednat pojištěníCo je vapování a jak funguje?
Vapování je styl kouření elektronické cigarety. Pojem vapování je odvozen od výrazu vape = pára. Na rozdíl od kouření klasických cigaret, u kterých člověk inhaluje kouř vznikající z hoření tabáku, u elektronických cigaret dochází pouze k ohřívání kapaliny (tzv. e-liquid) za účelem vytvoření páry. Takto vzniklou páru pak uživatel inhaluje.
Existují vapovací zařízení různých velikostí a tvarů. Mezi nejčastější typy patří:
- jednorázové elektronické cigarety – jednoduché a pohodlné použití, nejdou nabít ani doplnit
- klasické elektronické cigarety – ideální volba pro začínající i pokročilé vapery, je nutná údržba a doplňování liquidu
- POD systémy – malé e-cigarety s jednoduchou údržbou a pohodlným používáním, opakovaně plnitelná cartridge se po opotřebení jednoduše celá vymění za novou
Historie a vzestup vapování
I když by se mohlo zdát, že vapování je poměrně novou záležitostí, opak je pravdou. Kořeny vapování totiž sahají až do počátku 60. let minulého století. V té době Herbert A. Gilbert patentoval koncept netabákové bezdýmné cigarety. Od roku 2000 se začaly ve větším měřítku na trhu objevovat různé typy vapovacích zařízení, které se podobaly těm dnešním. Vynálezcem moderní e-cigarety je čínský lékárník Hon Lik.
Elektronické cigarety si našly oblibu především mezi mladými uživateli, ale postupem času se rozšířily i mezi starší generaci, která si k nim našla cestu.
Zdravotní rizika spojená s vapováním
Přestože podle některých studií je vapování výrazně zdravější než kouření klasických cigaret, také vapování může přinášet krátkodobá i dlouhodobá zdravotní rizika, a to konkrétně:
- dušnost
- bolest na hrudi
- zimnice
- nevolnost a zvracení
- kardiovaskulární rizika
- infekce dutiny ústní
Vapování ve srovnání s klasickým kouřením
Častou otázkou je, zda je škodlivější vapování, nebo klasické kouření. Co se týče porování zdravotních rizik vapování a tradičního kouření cigaret, podle provedených studií je vapování zdravější. Je tomu tak především proto, že při vapování nic nehoří a uživatel vdechuje pouze páru, která obsahuje minimum škodlivých složek. Nejškodlivější látkou, kterou pára z e-cigaret obsahuje, jsou tzv. nitrosaminy.
Dalšími látkami jsou:
- nikotin
- propylenglykol a glycerin (nebyla prokázána závadnost)
- kyselina citronová (nebyla prokázána závadnost)
Oproti tomu v cigaretovém kouři člověk vdechuje:
- dehet
- nikotin
- olovo
- arsen
- kyanovodík
- oxid uhelnatý
- amoniak
- nitrosaminy
- další škodlivé látky
Kouření klasických cigaret tak výrazně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny plic, CHOPN, negativně ovlivňuje imunitní a endokrinní systém, zvyšuje riziko vzniku alergií, způsobuje onemocnění trávicího traktu a spoustu dalších zdravotních obtíží.
Psychologické a sociální aspekty vapování
Pokud vezmeme v úvahu vliv vapování na psychiku, užívání e-cigaret sice zlepšuje náladu a přináší uvolnění, ale spíše jen na krátkou chvíli. Při abstinenci naopak nastupuje nervozita, podrážděnost a snížená pozornost doprovázená touhou po nikotinu.
Jde-li o to, jak je vapování vnímáno v rámci společnosti, na kuřáky je vyvíjen tlak, aby přešli na e-cigaretu. Lidmi je vapování většinou vnímáno jako přijatelnější alternativa, kterou jsou spíše ochotni tolerovat.
Prevence a pomoc při závislosti na vapování
Pro lidi, kteří chtějí přestat vapovat nebo hledají pomoc z důvodu závislosti na nikotinu, existuje několik možných řešení, a to například:
- Národní linka pro odvykání kouření – pomoc od odborně vyškolených konzultantů po telefonu
- Adiktologická poradna – služby pro všechny, kteří mají problémy spojené s užíváním nejrůznějších návykových látek
- Centra pro závislé na tabáku – součást různých klinik a nemocnic
- Společnost pro léčbu závislosti na tabáku – sdružení lékařů a zdravotníků zabývajících se léčbou závislosti na tabáku
Role životního pojištění v kontextu vapování
Co se týče role životního pojištění v kontextu vapování, může mít užívání elektronických cigaret vliv na výši pojistného a pokrytí možných zdravotních problémů souvisejících právě s vapováním. Kouření klienta poměrně významně ovlivňuje finální cenu pojištění, protože je prokázána souvislost mezi kouřením a zvýšeným rizikem určitých typů onemocnění.
Aktuální výzkum a budoucí perspektivy
V oblasti vapování proběhla v posledních letech dlouhá řada výzkumů, a to například:
- Agentura Ministerstva zdravotnictví Spojeného království, 2015: „Zpráva o elektronických cigaretách: nový základ politiky a praxe založené na důkazech“
Výsledkem bylo zjištění, že při užívání e-cigaret se uvolňuje o 95 % méně škodlivých látek. - Královská vysoká škola lékařů, 2016 – zpráva: „Nikotin bez kouře. Snižování škod způsobených tabákem“
Ze závěrů vyplynulo, že e-cigarety jsou účinným nástrojem při odvykání kouření a jsou bezpečnou alternativou klasického kouření. - Riccardo Polosa, Universita v Catanii 2015 – studie: „Používání elektronické cigarety a zvrácení poškození: nové důkazy v plicích“
Ze závěrů vyplynulo, že přechodem z klasických cigaret na cigarety elektronické by se mohlo zvrátit poškození plic. - Dr. Konstantinos Farsalinos, Onassisovo centrum srdeční chirurgie, 2015 – studie: „Hladiny aldehydu v aerosolu e-cigaret: zjištění z replikační studie a za použití zařízení nové generace.“
Vyplynulo z ní, že aldehyd se vyskytuje ve škodlivé koncentraci jen v případě, kdy se e-cigareta extrémně přehřívá. - Igor Burstyn, Škola veřejného zdraví Dornsife, 2014 – studie: „Pohled skrz mlhu: systematické zkoumání toho, co nám chemické složení v elektronických cigaretách říká o možných zdravotních rizicích.“
Nebyly nalezeny žádné důkazy o relevantním zdravotním riziku způsobeném vapováním. - Technická univerzita v Kaunasu (Litva), Federální institut pro testování a výzkum materiálů (Švýcarsko), Švýcarský federální technologický institut v Curychu a Fontem Ventures, 2018: „Charakterizace rozdílů prostorového a časového rozptylu mezi výdechem páry z e-cigarety a cigaretovým kouřem“
Výsledkem bylo zjištění, že pára z e-cigaret neznečišťuje vzduch v místnosti a vydechované částice jsou menší než v případě klasického kouření.
V oblasti budoucích trendů v regulaci vapování a jeho veřejného vnímání, Česká republika, potažmo Evropská unie usilují o to, aby produkty obsahující nikotin byly regulovány, e-cigarety a liquidy nevyjímaje. Uvažuje se i o zdanění e-cigaret či liquidů.
Chci zjistit, na co mám nárok