Vyhoření a dopady na zdraví a peněženku

Psychické vyhoření je v podstatě stav chronického stresu. V jeho důsledku dochází k fyzickému i psychickému vyčerpání. V současné době se ve společnosti jedná o velmi aktuální problém, se kterým se potýká přibližně každý pátý Čech.
Sjednat pojištění

Co je psychické vyhoření?

Psychické vyhoření je psychický stav, pocit vyčerpání. Tento pojem byl poprvé popsán v roce 1974 Herbertem J. Freudenbergerem. Termín s názvem „burnout“ byl v dřívějších dobách spojován s lidmi, kteří zcela propadli alkoholu a ztratili zájem o okolí. Pojem psychického vyhoření se do povědomí lidí dostal až ve 2. polovině 20. století, to ale neznamená, že by příznaky psychického vyhoření nebyly známy již předtím. Důležité je včasné rozpoznání psychického vyhoření, které může vygradovat ve vážnéý zdravotní problém. Ve většině případů ovšem tento problém začíná skrytě.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Příčiny psychického vyhoření

  1. Pracovní stres – má vliv nejen na pracovní výkon, ale i na psychiku. V krajních případech může vést až k syndromu vyhoření. Nejvíce ohroženými jsou profese lékařů, zdravotních sester, sociálních a pedagogických pracovníků, psychologů a policistů. Vyhoření se ovšem čím dál častěji týká i ostatních profesí.
  2. Nerovnováha mezi pracovním a soukromým životem – rovnováha v těchto dvou oblastech je v poslední době trendem. Přílišný workoholismus a minimální nebo žádný soukromý život mohou mít výrazný vliv na případné vyhoření.
  3. Tlak na vlastní výkon a strach ze selhání – v tomto případě dochází k přiživování stresu, který může vyústit až v syndrom vyhoření.
  4. Jednostranné zaměření mysli a neschopnost relaxace – v případě, kdy člověk soustředí myšlenky především jen na práci a povinnosti a není schopen se uvolnit a relaxovat, vyhoření na sebe nenechá dlouho čekat.

Symptomy a varovné signály

Psychické příznaky

  • únava a pokles výkonnosti – dochází k čím dál většímu vyčerpávání zdrojů energie a výraznému poklesu výkonnosti, až k nechuti cokoliv dělat
  • úzkosti a deprese – zprvu mohou být tyto příznaky nenápadné, dochází ke zhoršení nálad, které mohou vygradovat až v depresivní stavy
  • poruchy paměti a soustředění – člověk začíná zapomínat důležité termíny, není schopen se soustředit na práci a je roztěkaný
  • neschopnost uvolnit se a relaxovat – lidé trpící vyhořením nejsou schopni odpočívat, relaxovat, vypnout a neřešit pracovní povinnosti
  • postrádání smyslu života – vyhoření může vygradovat až v celkovou apatii a postrádání smyslu života, výjimkou nejsou ani sebevražedné myšlenky

Fyzické příznaky

  • problémy se spánkem – objevit se může nespavost nebo naopak zvýšená potřeba spánku, která ovšem nevede k regeneraci
  • poruchy trávení a dýchání – problémy se zažíváním, nadýmání, nepravidelné vyprazdňování, ztížené dýchání
  • bolesti hlavy a zad – objevit se mohou migrény, bolesti zad, na které nic nezabírá
  • pokles libida – typický je i pokles zájmu o sexuální aktivity, k čemuž dochází v důsledku poklesu pohlavních hormonů
  • vysoký krevní tlak – v závažnějších případech infarkt
  • zvýšená únava – dochází nejen k fyzickému, ale i emocionálnímu vyčerpání, často i k chronické únavě

Dopady na zdraví a životní pojištění

Psychické vyhoření ovlivňuje fyzické i duševní zdraví a může tak způsobovat dlouhou řadu potíží od nespavosti přes, vysoký krevní tlak až po deprese a celkovou apatii. I psychické chorobynemoci patří mezi nemoci, takže i v tomto ohledu hraje životní pojištění důležitou roli. Syndrom vyhoření může způsobit, že člověk na nějakou dobu opustí pracovní proces, čímž přijde o pravidelný příjem. Životní pojištění může být v takových situacích vhodným řešením.

Prevence a copingové strategie

Ideální je samozřejmě psychickému vyhoření předcházet nebo se ho pokusit zvládnout včasným zvolněním a nastolením změn. Mezi preventivní metody patří:

  • work-life balance (nalezení rovnováhy mezi soukromým a pracovním životem)
  • self-care (péče o duševní a fyzické zdraví)
  • sebevzdělávání
  • práce na sobě
  • nepřepínat se
  • najít si čas na relaxaci
  • dopřát si pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu
  • nebýt obětí moderních technologií a jednou za čas si dopřát digitální detox

Role zaměstnavatelů a společnosti

Důležitou roli v oblasti předcházení psychickému vyhoření, hrají i zaměstnavatelé, protože tento problém se týká nejen zaměstnance samotného, ale i jeho zaměstnavatele. Ti mohou v oblasti prevence výrazně pomoci, a to například následujícími způsoby:

  1. poskytnutí prostoru pro vlastní rozhodování a iniciativu
  2. nepřetěžování zaměstnanců
  3. oceňování a motivování zaměstnanců
  4. podpora sounáležitosti a dobrých vztahů (neformální akce, teambuilding apod.)

Vyhoření a odborná pomoc

V případě, kdy člověk začne pociťovat některý z příznaků vyhoření, je na místě co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

Mezi možnosti pomoci patří:

  • praktický lékař
  • psycholog nebo psychoterapeut
  • psychiatr
  • internetové bezplatné poradny
  • telefonická linka důvěry

Životní pojištění jako podpora v případě psychického vyhoření

Životní pojištění může poskytnout podporu v případě psychického vyhoření, a to ve chvíli, kdy je člověk v důsledku vyhoření je člověk na nějakou dobu vyřazen z pracovního procesu. V takové chvíli pomůže nepříznivé finanční období překlenout vyplácené pojistné.

Případové studie

  1. Příkladem psychického vyhoření je i školitel a top manažer velkých firem, kterého potkalo vyhoření, ale naštěstí zvládl nepříjemné dopady zvrátit. Postupem času začalo nadšení z práce opadat. Na vyhoření se podílel i jeho nadřízený, který práci znehodnocoval, což vedlo k prohloubení vyhoření. Díky tomu, že mohl využít zkušenosti lidí, se kterými pracoval během koučování, dokázal vyhoření zachytit relativně brzy. Uvědomil si, co mu práce bere a dává, a ve chvíli, kdy přišla nabídka na jinou pozici, ji bez váhání ji přijal. Práce ovšem byla časově náročná a v důsledku toho nakonec došlo až k rozvratu rodiny. Opět přišlo na řadu zohlednění priorit a změna práce na klidnější a časově méně náročnou.
  2. Další osobou, která se potýkala s vyhořením, je i paní Kamila, která pracovala v oblasti marketingu. Problémy začaly ve chvíli, kdy ředitel firmy chtěl mít vše pod kontrolou a paní Kamila tak měla poměrně svázané ruce a ve finále dost času promrhala u kávy nebo nad novinami. Nastoupila zvýšená únava a problémy se spánkem, které ovšem neustoupilyi ani poté, co v práci dala výpověď.

Závěrem

Psychické vyhoření je stav, v jehož důsledku dochází k fyzickému a psychickému vyčerpání. Přichází nenápadně, ale může mít fatální dopady pro zdraví. Příznaky vyhoření se vyplatí nepodceňovat a rozhodně by neměly být přehlíženy. Vyhoření totiž neodezní jen tak samo od sebe a tento problém je nutné řešit, ať už svépomocí, nebo s pomocí praktického lékaře, psychologa, psychoterapeuta či psychiatra.

Chci zjistit, na co mám nárok při bolesti podvrknutíZjistit

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení