Frame 6.png

Vyhřezlá ploténka a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se silnou bolestí v oblasti spodních zad, hýždí, boků či stehen? Pak je možné, že trpíte vyhřezlou ploténkou. Ve vyspělých zemích se podíl lidí s tímto zdravotním problémem pohybuje okolo 1–3 %. Tato choroba nejvíce ohrožuje lidi ve věku 40–50 let, výjimkou ovšem nejsou ani výrazně mladší lidé. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady vyhřezlé ploténky minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je vyhřezlá ploténka

Meziobratlové ploténky slouží jako spoj jednotlivých obratlů a zároveň ke tlumení otřesů či nárazů. Vinou nadměrného zatěžování však může dojít k vyhřeznutí ploténky. Vyhřezlá ploténka, zvaná také hernie disku, označuje stav, během něhož došlo k vyčnívání části ploténky mimo její normální místo mezi obratli. 

Vyhřezlá ploténka utlačuje okolní nervy, což vyvolává bolest či slabost v oblastech, do kterých skřípnutý nerv vede. Většinou se jedná o oblast bederní páteře. Nejběžněji dochází k vyhřeznutí ploténky mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem a mezi pátým bederním a prvním křížovým obratlem.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Mezi příčiny vyhřezlé ploténky patří:

  • nárazy a úrazy páteře
  • nadměrná fyzická zátěž
  • zvedání těžkých břemen
  • snížení pružnosti a odolnosti plotének
  • genetické predispozice
  • nadváha
  • kouření (může vést k oslabení plotének a zvýšit riziko vyhřeznutí)

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování vyhřezlé ploténky zahrnuje lékařské vyšetření a posouzení symptomů. Nejpoužívanějším nástrojem k diagnostice je magnetická rezonance, která umožňuje zobrazení vyhřezlé ploténky a postižených okolních nervů. Rentgenem je možné posoudit případné změny v obratlích, ale nemusí vždy ukázat vyhřezlou ploténku. Pomocí elektromyogramu a elektrod je možné změřit elektrickou aktivitu svalů a nervů.

Prevence vyhřezlé ploténky

Mezi účinná preventivní opatření, která pomáhají vyhřeznutí ploténky předcházet, patří:

  • pravidelná a odpovídající pohybová aktivita
  • zdvihání těžkých břemen správným způsobem
  • správné držení těla při sezení
  • spaní na kvalitní matraci
  • zdravá strava
  • omezená konzumace alkoholu a nekouření

Průběh onemocnění

Mezi typické příznaky vyhřezlé ploténky patří:

  • ostrá, bodavá až pálivá bolest zad
  • bolest zad vystřelující do hýždí, stehen nebo lýtek
  • mravenčení nebo necitlivost v oblasti postiženého nervu
  • omezená pohyblivost

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti s vyhřezlou ploténkou v některých případech při vykonávání běžných každodenních činností odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba onemocnění

Léčba vyhřezlé ploténky zahrnuje konzervativní metody, především klid na lůžku v kombinaci s terapeutickými technikami zaměřenými na zlepšení pohyblivosti a zmírnění bolesti. V rámci fyzioterapie se využívá celá řada metod, které mohou pomoci příznaky zmírnit. Pozitivní vliv může mít odborně vedený silový trénink, jehož náročnost je zpočátku nízká, ale postupně se zvyšuje. 

Ke snížení bolestivosti se užívají léky proti bolesti, svalové relaxanty nebo nesteroidní protizánětlivé léky. V případě, že je konzervativní léčba neúspěšná nebo je poškození závažné, se přistupuje k chirurgickému zákroku, při němž chirurg odstraní vyhřezlou část ploténky, čímž se uvolní nervové struktury v páteřním kanálu.

V případě neléčené vyhřezlé ploténky nebo neúspěšné léčby hrozí riziko poškození nervů, může dojít ke zhoršení bolestivosti až ztrátě citlivosti končetin. V závažnějších případech může dojít dokonce ke zhoršení činnosti močového měchýře a střev.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě vyhřezlé ploténkySjednat pojištění

Výskyt a statistiky

Vyhřeznutí meziobratlové ploténky vede přibližně u 15 % pacientů k chronickým bolestem dolní části zad. Přibližně 2 % pacientů musí podstoupit chirurgický zákrok. Bolesti zad způsobené vyhřezlou ploténkou jsou v 10–15 % případů důvodem pracovní neschopnosti

S náklady na léčbu umíme pomoci

Při vážnějších potížích s vyhřezlou ploténkou nejsou postižení schopni vykonávat zaměstnání. Přichází tak o plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí, a zůstávají odkázáni pouze na dávky nemocenského pojištění, čímž dochází k výraznému ovlivnění rodinného rozpočtu.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

 

Chci zjistit, na co mám nárok i v případě vyhřezlé ploténkyZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení