Co je vymknutí
Vymknutí je stav, ke kterému dochází při překročení fyziologického rozsahu konkrétního kloubu. Jedná se o velmi bolestivé zranění.
Vymknutí je stav, ke kterému dochází při překročení fyziologického rozsahu konkrétního kloubu. Jedná se o velmi bolestivé zranění.
Mezi nejčastější příčiny vymknutí kloubu patří nejrůznější typy úrazů. Větším rizikem je vymknutí pro netrénované osoby, které nemají dostatečně vyvinuté stabilizující svaly a vazy v okolí kloubů. Vyšší riziko tohoto typu zranění je také u osob s vrozenými poruchami pojivové tkáně.
Vyšetření a diagnostikování vymknutí kloubu provádí ortoped, chirurg nebo lékař na traumatologické ambulanci. Lékař provádí fyzikální vyšetření postiženého kloubu. Dále je nutné rentgenové vyšetření pro vyloučení zlomeniny některé z kostí.
Vymknutí se může týkat různých kloubů, jako je například kotník, čéška nebo i palec.
Vymknutý kotník je jedním z nejčastějších zranění nejen u vrcholových nebo amatérských sportovců. Vyšší riziko vymknutí kotníku mívají hypermobilní jedinci nebo osoby, které už v minulosti vymknutí kotníku utrpěli. Jak poznat vymknutý kotník? Mezi typické příznaky patří vysoká bolestivost, zvýšená citlivost na dotek, otok, modřina a omezená hybnost kotníku.
Vymknutý palec u nohy nebo ruky doprovází velmi silná bolest. Obvykle se objevuje také otok nebo hematom. V závažnějších případech je nutné operativní řešení.
K vymknutí čéšky dochází při zranění kolene. Existuje dlouhá řada vrozených faktorů, které zvyšují riziko tohoto poranění. U opakovaných vykloubení čéšky je možné pomocí operace (miniinvazivní technika) provést stabilizaci čéšky.
Mezi preventivní opatření, jak předcházet nepříjemnému vymknutí kloubu, patří především nošení vhodné a pevné obuvi, zvýšená opatrnost při pohybu a sportovních aktivitách nebo také posílení svalů a vazů vhodným cvičením. Vhodné je také zpevnění kotníku pomocí speciálních bandáží, které poskytují vazům optimální oporu a zároveň zmírňují případnou bolest kotníku.
Mezi nejčastější příznaky vymknutí kloubu patří především:
Pacienti s vymknutým kloubem bývají na nějakou dobu odkázáni na péči svých blízkých.
Léčba vymknutí spočívá v zacílení na správné postavení daného kloubu. Nutné je dostatečně dlouhé znehybnění kloubu, aby se mohlo kloubní pouzdro, svaly a vazy v okolí správně zahojit. Ideální doba znehybnění kloubu se pohybuje v rozmezí 2 až 5 týdnů. Poté následují pravidelné rehabilitace.
Pacienti s vymknutým kloubem jsou na nějakou dobu vyřazeni z práce a přicházejí o plat. Zůstávají odkázáni na nemocenské dávky.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.