Frame 8.png

Vzácné choroby a jejich dopady na zdraví a peněženku

I zdánlivě banální symptomy mohou být známkou vzácných závažných chronických a život ohrožujících onemocnění. Existuje okolo 8000 druhů, přičemž postihují jen nízké procento populace, přibližně 6–8 %, což znamená cca 30 milionů lidí v EU. Náklady na léčbu těchto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady vzácných chorob minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tyto nemoci kryje.
Sjednat pojištění

Co jsou vzácné choroby

Pro vzácná onemocnění je charakteristická prevalence nižší než 5 osob z 10 tisíc, značný nárůst nemocnosti (morbidity) a úmrtnosti (mortality), výrazné snížení kvality života postižených a velmi specifické symptomy. 

Jedná se o chronická onemocnění a život ohrožující stavy vyžadující specifickou diagnostiku a léčbu. Nejčastěji se jedná o metabolické poruchy, autoimunitní, revmatologické, kardiovaskulární a endokrinologické nemoci, poruchy imunity, nervosvalová onemocnění a onkologické choroby.

Mezi vzácné choroby s největším výskytem patří například:

  • Cystická fibróza – geneticky podmíněné onemocnění postihující zejména dýchací a trávicí soustavu. Projevuje se častými záněty dýchacího ústrojí, záněty slinivky a neplodností. 
  • Huntingtonova choroba – neurodegenerativní onemocnění mozku. Projevuje se nekontrolovatelnými pohyby, poruchami paměti, depresemi a halucinacemi.
  • ALS (amyotrofická laterální skleróza) – fatální neurodegenerativní onemocnění neuronů mozku a míchy způsobující degeneraci a ztrátu buněk centrální nervové soustavy. Projevuje se postupnou svalovou slabostí až atrofií. Mozek není schopen ovládat většinu svalstva. Průměrná délka přežití po stanovení diagnózy je 2–5 let.
  • Rettův syndrom (RTT) – neurologické onemocnění spadající mezi poruchy autistického spektra. Je charakterizován regresí psychomotorického vývoje, mikrocefalií, ztrátou řeči, stereotypními pohyby rukou a záchvaty. Postihuje hlavně dívky.
  • Hypertrichóza – vzácná tělesná abnormalita projevující se zvýšeným růstem ochlupení po těle, a to buď po celém těle, nebo jen na určitých místech. Může být vrozená nebo se objevuje až později v životě.
  • Hemofilie – porucha srážlivosti krve, která se projevuje zvýšenou krvácivostí, krevními výrony do svalů či kloubů a omezenou schopností krvácení zastavit.
  • Proteův syndrom – extrémně vzácná kongenitální porucha, u níž nekontrolovatelný asymetrický růst tkání na různých částech těla způsobuje vážná tělesná znetvoření. Zasaženy bývají svaly, kosti, kůže a cévy.
  • Svalová dystrofie – různá genetická onemocnění projevující se postupným ochabováním svalů v oblasti pohybové soustavy a v nejhorších případech i životně důležitých orgánů.
  • Spinální svalová atrofie – postupné ubývání svalstva, zejména proximálních svalů končetin a trupu, které vede ke snížené schopnosti pohybu, poruchám hybnosti a problémům s dýcháním a polykáním.
  • Degosova nemoc (maligní atrofická papulóza) – postihuje sliznice středně velkých a malých žil a tepen, způsobuje ucpání cév a infarkt tkáně.
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak vzácná onemocnění začínají

Nejčastěji, konkrétně cca u 80 % všech vzácných chorob, je příčina genetická. U zbylých 20 % onemocnění bývají příčinami bakteriální či virové infekce, alergie nebo různé faktory vnějšího prostředí.  

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování vzácných chorob zahrnuje především metody genetického testování v podobě cytogenetiky a molekulární genetiky. Součástí diagnostiky jsou odběry krve, z nichž je možné zjistit různé mutace a varianty v DNA, způsobující nejčastější genetická onemocnění.

Informace, zda je člověk přenašečem některé ze vzácných chorob, může poskytnout speciální test v podobě diagnostické panelové analýzy PANDA. Toto testování pomáhá snížit riziko narození geneticky postiženého dítěte desetkrát až dvacetkrát.

Prevence vzácných chorob

Většině vzácných chorob nelze předejít, jelikož jsou dány geneticky. U zbylých onemocnění patří mezi nejefektivnější preventivní opatření zdravý životní styl, pravidelný pohyb, dostatečný spánek a vyhýbání se stresovým situacím.

Průběh onemocnění

U velké části vzácných chorob se příznaky mohou objevit krátce po narození nebo v raném dětství. Tato onemocnění mívají širokou škálu symptomů, které většinou bývají závažné, někdy i chronické.

Co se týče reálného dopadu na domácnost, bývají pacienti trpící některou ze vzácných chorob v některých případech závislí na pomoci ostatních členů domácnosti.

Léčba vzácných chorob

Léčba vzácných onemocnění představuje vysoce specifickou oblast. Pouze u malého zlomku těchto chorob existuje účinná léčba. Na léky proti vzácným nemocem pacienti dlouho čekají. Inovativní léčebné postupy pomáhají zlepšovat kvalitu života pacientům se vzácným onemocněním. 

Výzkum nových způsobů léčby vzácných onemocnění je náročný a drahý proces. Každý nový lék musí nejprve projít celou řadou klinických zkoušek. Z tohoto důvodu bývá léčba pro každého jednoho pacienta drahou záležitostí. Navíc inovativní léky pojišťovny hradí pouze některým typům pacientů a mnoho dalších si musí léčbu hradit sami. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě vzácných chorobSjednat pojištění

Výskyt a statistiky

V současné době je známo 6 až 8 tisíc těchto chorob, jimiž v rámci EU trpí přibližně 6‒8 % populace, tj. cca 30 milionů lidí v EU. V České republice trpí nějakou vzácnou chorobou přes 600 tisíc lidí a celosvětově 300 milionů lidí.

Den vzácných onemocnění

Den vzácných onemocnění připadá na 28. února. Jeho hlavním cílem je zvýšit povědomí o vzácných chorobách.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Ve velké části případů jsou pacienti trpící nějakým vzácným onemocněním částečně nebo plně vyřazeni z trhu práce a jsou odkázáni pouze na sociální dávky a případnou finanční pomoc svých nejbližších.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok i v případě vzácných chorobZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení