Zánět plic a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s úporným suchým kašlem, dušností, horečkou nebo bolestí na hrudi? Pak je možné, že patříte mezi 7 % světové populace, která ročně onemocní zánětem plic. Tato choroba nejvíce ohrožuje děti ve věku do 15 let a seniory starší 65 let. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady zánětu plic minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je zánět plic

Zánět plic nebo také zápal plic je zánět postihující plicní tkáň a dolní cesty dýchací. Může být bakteriálního, infekčního či neinfekčního původu. Infekční zánět plic bývá způsoben bakteriemi, viry nebo houbami, neinfekční zánět plic tekutými nebo plynnými chemikáliemi. Nejčastějším typem je bakteriální zánět plic způsobený stafylokoky, streptokoky nebo mykoplazmaty. V některých případech může být původ i virový a v ojedinělých případech jsou původcem i kvasinky a plísně.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Mezi nejčastější příčiny zánětu plic patří:

  • bakterie, viry, houby nebo plísně
  • kvasinky a paraziti
  • streptokoky, stafylokoky nebo mykoplazmata
  • vdechnutí cizího tělesa nebo chemických látek
  • refluxní onemocnění

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Včasné diagnostikování zánětu plic je klíčovým krokem pro úspěšnou léčbu. Lékař pacienta vyšetřuje poslechem a při podezření na zápal plic se provede rentgen plic a laboratorní vyšetření krve, popřípadě i moči. Pro zjištění původu zánětu plic je možné provést kultivaci vykašlaného hlenu. Dále se využívá oxymetrie, což je metoda sloužící ke zjištění okysličení krve.

Které části těla onemocnění postihuje

Zánět plic postihuje dolní cesty dýchací a plíce, konkrétně plicní sklípky tvořící plicní váčky, které mají za úkol přesouvat vdechnutý kyslík do krevního oběhu. Při zánětu plic dochází k zaplnění plicních sklípků a váčků hlenem nebo hnisem, v důsledku toho mají plíce omezené množství kyslíku a dýchání je obtížnější.

Prevence zánětu plic

Mezi preventivní opatření, pomocí kterých je možné zánětu plic předcházet, patří například:

  • dodržování hygienických zásad a návyků
  • zdravý životní styl
  • pestrá a vyvážená strava
  • omezení pobytu v zakouřených místnostech
  • omezení pobytu na místech s větší koncentrací osob
  • očkování proti pneumokokovým nákazám a proti virům chřipky

Průběh onemocnění

Mezi nejčastější příznaky zánětu plic patří:

  • kašel
  • zvýšená teplota nebo horečka
  • tlak nebo bolest na hrudi
  • problémy s dýcháním
  • sípání a pískot
  • bolesti kloubů a hlavy
  • malátnost a vyčerpání

Co se týče reálného dopadu na domácnost, pacienti se zánětem plic nejsou většinou schopni vykonávat běžné každodenní činnosti a jsou tak odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba onemocnění

Léčba zánětu plic zahrnuje užívání antibiotik, antivirotik či antimykotik. Dále se užívají léky ulevující od kašle a v případě horečky léky snižující teplotu. U neinfekčních zánětů plic se podávají kortikoidy. Léčba trvá přibližně 2 až 3 týdny, přičemž záleží na konkrétním průběhu onemocnění. Důležitý je klidový režim po fyzické i po psychické stránce a vyvarovat se po celou dobu léčby kouření a konzumace alkoholu. Léčbu urychluje také dostatečný pitný režim a kvalitní strava bohatá na vitamíny a minerály.

Světový den pneumonií

12.listopad byl stanoven Světovým dnem pneumonií.

Výskyt a statistiky

V České republice zánětem plic každoročně onemocní přibližně 100 000 lidí a přes 20 000 z nich musí být hospitalizováno. Každoročně na zápal plic zemře v České republice zhruba 3 000 lidí a na celém světě kolem 600 000 až  800 000 dospělých osob.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti se zánětem plic nejsou schopni vykonávat své zaměstnání a z důvodu nástupu na neschopenku jsou odkázáni na dávky nemocenského pojištění. Přicházejí tak o plat ve výši, na jakou byli doposud zvyklí, což může mít neblahé dopady na rodinný rozpočet.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení