Co je zánět sliznice žaludku
Zánět sliznice žaludku neboli gastritida je zánětlivé onemocnění žaludku. Zánět, infekce nebo podráždění v oblasti sliznic žaludku způsobuje nepříjemnou bolest v horní oblasti břicha, nevolnosti nebo zvracení.
Zánět sliznice žaludku neboli gastritida je zánětlivé onemocnění žaludku. Zánět, infekce nebo podráždění v oblasti sliznic žaludku způsobuje nepříjemnou bolest v horní oblasti břicha, nevolnosti nebo zvracení.
Zánět sliznice žaludku se může objevit náhle a příznaky v tomto případě trvají jen pár dní. Existuje ovšem i chronická forma tohoto onemocnění, kdy se může rozvíjet velmi pomalu a mít jen málo příznaků, nebo dokonce i vůbec žádné. Neléčený zánět sliznice žaludku pak může způsobovat další zdravotní problémy, jako jsou například žaludeční a dvanácterníkové vředy. Někdy může hrozit i vyšší riziko vzniku rakoviny žaludku.
Mezi nejčastější příčiny tohoto onemocnění patří bakteriální a virové infekce. Spouštěčem může být i stresová zátěž, nadměrná konzumace alkoholu, dlouhodobé užívání některých typů léků apod. Ke zvýšené tvorbě žaludečních šťáv přispívá také nadměrná konzumace kávy a jejich tvorba pak může vyústit právě v zánět žaludku. Akutní zánět může vyvolat i přemíra živočišných tuků a koření ve stravě. Rizikovým faktorem je věk, kdy starší lidé bývají tímto onemocněním více ohroženi.
Při vyšetření a diagnostikování lékař provede endoskopické vyšetření. Během něj se odebírá vzorek tkáně z žaludku a ten je následně zaslán do laboratoře na rozbor. Provádí se také rentgenové vyšetření, během kterého se sledují různé změny v oblasti žaludku. Z odběrů krve je pak možné zjistit přítomnost látky způsobující zánět, stejně tak i z odběru vzorku ze stolice.
Mezi preventivní opatření patří především správné stravovací návyky. Je vhodné vyhýbat se dráždivým jídlům, konkrétně tedy jídlům s přemírou koření, tučným či smaženým pokrmům. Dalším preventivním opatřením je udržování ideální hmotnosti a vyvarování se stresu. Vhodné je i omezit alkohol a kouření.
Mezi prvotní příznaky zánětu žaludeční sliznice nejčastěji patří nepříjemná bolest v nadbřišku, kterou mnohdy doprovází pocit na zvracení nebo nevolnost. Mezi další příznaky patří nechutenství, říhání, plynatost, tmavá stolice či úbytek hmotnosti. V případě, že tyto potíže trvají déle než týden, je vhodná návštěva lékaře, který doporučí vhodné řešení.
V případě akutního zánětu se potíže objevují náhle a trvají jen krátce, a to v řádu několika dnů. U chronického zánětu dochází k pozvolnému rozvoji příznaků a typická je pro něj tupá bolest v nadbřišku, pocit sytosti a ztráta chuti k jídlu. V závažnějších případech může dojít i ke krvácení do žaludku.
Pacienti se zánětem sliznice žaludku mohou být na nějakou dobu odkázáni na péči svých blízkých.
Léčba zánětu sliznice žaludku spočívá v nasazení diety a odpočinku. Cílem je ochrana žaludeční sliznice. K tomu slouží léky na ochranu žaludeční sliznice. Dále se užívají léky snižující tvorbu žaludečních kyselin a ulevující od bolesti. V případě prokázání přítomnosti bakterie způsobující zánět v žaludku jsou nutné léky k jejímu odstranění.
Nejnáchylnější jsou k tomuto onemocnění osoby nad 50 let. Podle statistik je chronická varianta této nemoci u lidí nad 50 let žijících v západních zemích diagnostikována u každého druhého člověka.
V případě tohoto onemocnění může v některých případech pacient skončit v nemocnici nebo v dlouhodobější pracovní neschopnosti a přijít tak o plat.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.