Zánět spojivek a jejich dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se svěděním, zarudnutím nebo pálením očí? Pak je možné, že patříte mezi 25 % populace, kterou čas od času potrápí nepříjemný zánět spojivek. Toto onemocnění postihuje děti i dospělé. Nejvíce ohrožené jsou malé děti a osoby trpící různými alergiemi. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat i do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady zánětu spojivek minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je zánět spojivek

Zánět spojivek je vysoce infekční onemocnění očí. Jedná se o zanícení spojivky, kdy se zanítí tenká průsvitná blanka, která se následně překrví a v očích se objeví zarudnutí a popraskané žilky. Zánět spojivek může být alergického, virového nebo bakteriálního typu. Člověk se zánětem spojivek virového nebo bakteriálního typu je infekční po celou dobu léčby, která trvá cca 2 týdny

Alergický zánět spojivek způsobují alergeny a často je doprovázen i dalšími příznaky alergie, například alergickou rýmou. V případě alergického zánětu spojivek jsou postiženy obě oči. Virový zánět spojivek bývá spojen s infekcí horních cest dýchacích, nachlazením či bolestmi v krku.

Bakteriální zánět spojivek je nejčastěji způsoben stafylokoky nebo streptokoky. Postiženo může být nejprve jedno oko, později se zánět přenáší i do druhého oka. Tento typ zánětu spojivek může být chronický, ale přestože jsou projevy dlouhodobějšího rázu, nebývají nikterak dramatické.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Mezi nejčastější příčiny zánětu spojivek patří:

  • působení virů nebo bakterií
  • pobyt v suchém nebo prašném prostředí
  • kontakt s chemikáliemi (např. chlorovaná voda v bazénu)
  • působení UV záření
  • pobyt na silném větru
  • používání kontaktních čoček s nedostatečnou hygienou
  • různá onemocnění (např. kapavka, chlamydie, meningitida)

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování zánětu spojivek se zakládá především na zjištění příčiny. Na jejím základě se stanovuje adekvátní léčba. Provádí se stěr ze spojivky, který pomůže zdroj odhalit. Jelikož původcem zánětu mohou být i původci kapavky, hnisavé angíny nebo meningitidy, je vhodné provést také vyšetření na pohlavní nemoci.

Prevence zánětu spojivek

Mezi preventivní opatření, pomocí kterých je možné zánětu spojivek předcházet, patří například:

  • pravidelné mytí rukou a používání antibakteriálního mýdla
  • vyhýbání se prašnému prostředí
  • dodržování hygienických opatření při nošení kontaktních čoček
  • používání vlastních ručníků
  • vyvarování se tření očí rukama

Průběh onemocnění

Mezi příznaky zánětu spojivek patří:

  • zarudnutí očí
  • pálení v očích
  • pocit cizího tělesa v oku
  • světloplachost
  • otoky víček
  • hnisavý výtok
  • zvýšená teplota

Co se týče reálného dopadu na domácnost, pacienti trpící zánětem spojivek mohou být při vykonávání některých činností odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba onemocnění

Léčba zánětu spojivek je založena především na tlumení projevů. Je možné užívat volně dostupné oční kapky nebo léky na alergii, v závažnějších případech kortikoidy. Během pobytu na slunci je nutné nošení slunečních brýlí. Po dobu příznaků alergického zánětu spojivek není vhodné nosit kontaktní čočky. V případě virového zánětu spojivek je nutné nechat proběhnout infekci a příznaky tlumit běžnými očními kapkami se zvlhčujícím účinkem nebo oční mastí. Bakteriální zánět se léčí pomocí antibiotických kapek nebo mastí předepsaných lékařem. V tomto případě se délka léčby pohybuje v rozmezí 7 až 10 dnů.

S náklady na léčbu umíme pomoci

I když člověk se zánětem spojivek může většinou vykonávat běžná zaměstnání, tento problém může být v některých případech značným omezením (např. při časté práci s počítačem apod.).

S náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení