Zánět svalů a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí svalů, svalovou slabostí nebo zmenšováním objemu svalové hmoty? Pak je možné, že vás trápí zánět svalů. Rizikovými věkovými skupinami jsou děti ve věku 5–15 let a dospělí ve věku 30–60 let. Častěji tato nemoc postihuje ženy než muže.
Sjednat pojištění

Co je zánět svalů

Zánět svalů je poměrně vzácné onemocnění. Často probíhá ve vlnách, kdy se střídají období klidu a akutního zánětu. Zajímavou skupinu tvoří zánětlivá onemocnění vzniklá na základě poškození svalů vlastním imunitním systémem. Do této skupiny patří polymyozitida a dermatomyozitida. Dermatomyozitida je kromě poškození svalů typická i kožními změnami (např. otok v okolí očí nebo tmavě červená až fialová nesvědící vyrážka). Přesné příčiny onemocnění z této skupiny nejsou známy.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě zánětu svalůSjednat

Začátky

Zánět svalů nejčastěji vzniká z důvodu poranění, infekce nebo autoimunitní choroby. Infekční příčinou jsou nejčastěji různé typy streptokoků. Na vině mohou být i tzv. statiny – léky na vysoký cholesterol, které způsobují svalovou myopatii s poškozením svalů. V tomto případě jde většinou o nezávažné stavy, které se řeší vysazením léků.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Pokud bolest neustupuje a omezuje člověka v pohybu, je na místě návštěva lékaře. V případě zánětu svalů diagnostikování probíhá na základě klinických projevů. Dále je možné provést odběry krve, ve kterých se zjišťují hodnoty enzymů uvolňovaných ze svalových vláken. Jejich vyšší hladina poukazuje právě na zánět svalů.

Další vyšetření (např. odběr tkáně s histologickým vyšetřením) se provádí za účelem zjištění příčiny svalového zánětu.

Kde nemoc útočí

Tento typ zánětlivých onemocnění může postihovat různé typy svalů – např. lícní, sedací, srdeční a další.

Zánět lícního svalu

Zánět lícního svalu nebo také zánět lícního nervu je porucha mimiky poloviny obličeje. Jaké má zánět lícního svalu příznaky? Nejčastěji jde o asymetrické krčení čela, není možné zcela dovřít oko, našpulit pusu a zapískat, nafouknout tváře nebo vycenit zuby. Dalším příznakem je vytékání tekutiny při pití povislým koutkem. V případě těžšího postižení je typická výrazně zhoršená výslovnost.

Zánět sedacího svalu

Zánět sedacího svalu způsobují nepříjemné bolesti. Jaké má zánět sedacího svalu příznaky? Kromě uvedené bolesti to může být také otok nebo zarudnutí na postiženém místě.

Zánět srdečního svalu

Zánět srdečního svalu je zákeřným onemocněním, které se často projevuje nenápadnými příznaky, proto mnohdy zůstává bez povšimnutí. U velké části případů je velmi obtížné rozpoznat, zda jsou srdeční problémy zapříčiněny zánětem srdečního svalu. Příčinami infekčních zánětů srdečního svalu jsou viry, bakterie, kvasinky nebo také nejrůznější parazité.

Příčinami neinfekčních zánětů jsou jedy a toxiny vznikající v důsledku infekce, alergie na určité léky, revmatoidní artritida, infarkt myokardu nebo radioterapie.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Prevence zánětu svalů

Žádná preventivní opatření, kterými by bylo možné předcházet zánětům svalů, nejsou známa.

Průběh onemocnění

Mezi příznaky zánětu svalů patří především teplota, ztuhnutí kloubů až jejich zánět, což jsou prvotní projevy, které se objevují před vlastním propuknutím nemoci. Následují svalová slabost, problematická chůze nebo obtížné vstávání. V případě těžších postižení se pak objevují poruchy polykání vedoucí k nebezpečí vdechnutí jídla či tekutin do plic, což může vést až k zánětu plic či udušení. Postupně také dochází k úbytku svalové tkáně, což nemusí být vůbec patrné. Svalovina je totiž nahrazována tukem a pojivovou tkání.

Toto onemocnění probíhá ve vlnách, kdy se střídají klidové fáze s fázemi akutními. Pacienti se zánětem svalů mohou být na nějakou dobu odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba

Zánět nejčastěji odeznívá během několika dnů. Léčba ale někdy může trvat až 4–6 týdnů. Léčba zánětu svalů zahrnuje užívání antibiotik pro vyléčení infekce. V případě mírného průběhu obvykle postačuje klidový režim a vyvarování se fyzické námaze. Akutní a těžké stavy vyžadují pobyt v nemocnici.

Výskyt a statistiky

Uvádí se, že v Evropě se každoročně objeví přibližně 130 nových případů myokarditidy na milion obyvatel.

S náklady na léčbu umíme pomoci

Lidé se zánětem svalů mohou být v některých případech na přechodnou dobu vyřazeni z práce a přicházejí tak o plat v běžné výši. Zůstávají odkázáni jen na nemocenské dávky.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit na co mám nárok na náhradu mzdy i v případě zánětu svalůZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení