Zánět žaludku a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s bolestí nebo pálením v horní části břicha, pálením žáhy, nevolností nebo pomalým trávením? Pak je možné, že patříte mezi část populace trpící zánětem žaludku neboli gastritidou. Tato choroba nejvíce postihuje osoby ve vyšším středním věku, nevyhýbá se ale ani mladším lidem. Náklady na léčbu tohoto onemocnění šplhají do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění ale dokáže finanční dopady minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je zánět žaludku

Gastritida je poměrně časté onemocnění trávicího traktu. Během tohoto stavu dochází k zánětu nebo dráždění sliznice žaludku. Může být náhlým problémem nebo také chronická, kdy se rozvíjí pozvolna v delším časovém úseku. 

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě zánětu žaludkuSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Zánět žaludku může mít několik příčin. Na vině často bývá nadměrná konzumace alkoholu nebo kávy, kouření, těžko stravitelná strava, kořeněná jídla nebo stres. Přibližně v 90 % případů způsobuje zánět žaludku bakterie. Akutní i chronickou gastritidu může způsobit také dlouhodobé užívání některých léků, jako je například Ibuprofen nebo Aspirin. Rizikovým faktorem je i věk, protože starší lidé bývají k zánětům žaludku náchylnější.

Kromě tlaku a bolesti v nadbřišku se často objevuje nechutenství, nebo dokonce i odpor k jídlu, břišní kolika nebo průjem. Vyskytnout se může rovněž krvácení do žaludku, což mívá za následek zvracení krve.

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

K vyšetření a diagnostikování gastritidy se využívá rentgenové vyšetření žaludku, během kterého jsou sledovány známky zánětu a další případné změny. Dále se provádí vyšetření krve a rychlý ureázový test k prokázání přítomnosti bakterie způsobující zánět. Na přítomnost této bakterie se kontrolují i vzorky stolice.

Aby mohl lékař definitivně stanovit diagnózu zánětu žaludku, je nutné provést histologické vyšetření, tedy z odebrané tkáně.

Prevence zánětu žaludku

Základním preventivním opatřením je dodržování správné životosprávy. Důležité je vyhýbat se dráždivým a kořeněným jídlům, jíst pomalu a spíše menší porce častěji během dne. Vhodný je také dostatek pravidelného pohybu a omezení stresu. Preventivním krokem je i snížit množství konzumovaného alkoholu a vypité kávy.

V případě potřeby užívání léku typu Ibuprofen nebo Aspirin je vhodnější nahradit je jinými, například Paralenem.

Průběh onemocnění

Rozlišuje se akutní a chronická gastritida. Akutní gastritida se projevuje rychlým a prudkým nástupem příznaků, které netrvají dlouho. Většinou je příčinou nějaký druh infekce. Akutní zánět žaludku může způsobit i nadměrná konzumace alkoholu nebo kávy.

Chronická gastritida bývá často způsobena vlivem protizánětlivých léků, jako je například Ibuprofen nebo Aspirin. K zánětu může dojít i z důvodu refluxu – návratu žlučových šťáv a jiných složek střevního sekretu do žaludku.

Typickými příznaky je bolest v oblasti nadbřišku, nechutenství, pocit na zvracení nebo zvracení.

Léčba zánětu žaludku

Léčba gastritidy je zaměřena především na odstranění příčiny. Doporučena je změna stravovacích návyků, vyvarování se alkoholu, kávě a kouření. V případě závažnějších obtíží jsou řešením léky proti bolesti nebo proti zvracení a léky snižující kyselost žaludku. Vhodné je i živočišné uhlí.

Pokud se jedná o gastritidu vyvolanou bakterií, pak její odstranění vede k výraznému zlepšení stavu pacienta. K tomu se ovšem přistupuje spíše až při zjištění přítomnosti dvanácterníkového vředu.

V případě neléčené gastritidy mohou nastat komplikace, jako jsou například žaludeční a dvanácterníkové vředy, nebo dokonce i rakovina žaludku (především u chronických gastritid).

Výskyt a statistiky

Podle statistik je nejčastější příčinou zánětu žaludku přítomnost bakterie Helicobacter pylori. Infikováno je přibližně 50–70 % evropské populace.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě zánětu žaludkuSjednat pojištění

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti se zánětem žaludku mohou být na nějakou dobu vyřazeni z pracovního procesu, a přijít tak o plat.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok při zánětu žaludkuZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení