Frame 13.png

Zánět žlučníku a jeho dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže s ostrou bolestí břicha vystřelující na pravé straně pod žebry krátce po jídle nebo se zvracením či nechutenstvím? Pak je možné, že trpíte zánětem žlučníku, se kterým se během života potýká přibližně 1–2 % populace. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady zánětu žlučníku minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je zánět žlučníku

Žlučník je menší orgán, který se nachází pod játry. Jeho hlavní funkcí je správné trávení tuků, může ovšem způsobit nemalé potíže. Zánět žlučníku představuje nepříjemnou zdravotní komplikací spojenou s bolestmi břicha a zažívacími potížemi. Jedná se o zarudnutí a otok žlučníku. Většinou je zánět žlučníku dáván do spojitosti se žlučníkovými kameny, které mohou poškodit nebo zcela ucpat vývod žlučníku, kde se začne hromadit žluč. Opakované akutní záněty žlučníku se mohou rozvinout v chronický zánět. 

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Mezi nejčastější příčiny zánětu žlučníku patří:

  • bakterie (Escherichia coli a stafylokok, streptokok, salmonela a další)
  • žlučníkové kameny
  • nezdravý životní styl (nadměrný příjem nezdravého jídla a zvýšené nasycení žluči cholesterolem)
  • cukrovka
  • obezita
  • zvýšená hladina cholesterolu v krvi
  • diety založené na nízkém příjmu tuků a hladovění
  • genetické faktory
  • vyšší věk

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Zánět žlučníku vyžaduje co nejrychlejší lékařské vyšetření, aby se předešlo závažným komplikacím. Největším rizikem je prasknutí žlučníku, což je zdraví a život ohrožující stav. Diagnostikování zánětu žlučníku zahrnuje fyzikální vyšetření, kdy lékař pohmatem zjišťuje, zda je žlučník zvětšený a zda po pohmatu bolí. Provádí se odběry krve a zobrazovací metody jako například ultrazvuk, na němž lze pozorovat oteklé stěny žlučníku, žlučovody i žlučové kameny. Přesnější obraz poskytuje magnetická rezonance nebo CT. Využívají se i kontrastní látky, které se koncentrují ve žluči.

Prevence zánětu žlučníku

Mezi preventivní opatření, kterými je možné zánětu žlučníku předcházet, patří:

  • omezená konzumace smažených a tučných jídel
  • snížený příjem rafinovaných sacharidů a cukrů
  • konzumace přirozené vlákniny
  • pravidelný pohyb
  • udržování zdravé hmotnosti
  • dostatečný pitný režim
  • snížení hladiny cholesterolu v krvi

Průběh onemocnění

Mezi typické příznaky zánětu žlučníku patří:

  • bolest v pravé horní oblasti břicha, která se může šířit až do zad
  • nevolnost nebo zvracení
  • v případě akutních zánětů horečka nad 38 °C
  • zvýšená únava
  • problémy s trávením
  • falešné pocity plnosti
  • nechutenství

Příznaky se většinou zhoršují po tučném jídle přibližně 15–20 minut od posledního sousta. Bolest v oblasti břicha se může zhoršovat také při hlubokém nádechu nebo během pohybu. Co se týče reálného dopadu na domácnost, pacienti se závažnějším průběhem zánětu žlučníku jsou mnohdy odkázáni na pomoc svých blízkých.

Léčba onemocnění

Léčba zánětu žlučníku zahrnuje na klid na lůžku a užívání léků proti bolesti. Součástí je držení diety, která vylučuje potraviny zvyšující zátěž na žlučník (tučná masa, smažené potraviny, majonéza, žloutek, ořechy, čerstvé kynuté pečivo a další). Doporučeno je jíst menší porce a častěji. Pokud se jedná o bakteriální infekci, užívá pacient antibiotika.

V případě zvýšeného rizika vzniku komplikací se jako řešení nabízí chirurgické odstranění žlučníku. Po takové operaci je nutné dodržovat přísnější zásady zdravého stravování, které spočívají v omezení konzumace smažených a tučných potravin. Rovněž je vhodné omezit pití alkoholu a kouření. Žlučníková dieta po operaci by měla trvat 6–8 týdnů. Jinak není potřeba jakýchkoliv dalších omezení.

Výskyt a statistiky

Podle odhadů má žlučníkové kameny přibližně 10 % mužů a 20 % žen ve věku 55–65 let. S věkem riziko jejich vzniku narůstá.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě zánětu žlučníkuSjednat pojištění

S náklady na léčbu umíme pomoci

Pacienti se zánětem žlučníku nejsou schopni vykonávat své zaměstnání, musí nastoupit na neschopenku a přicházejí tak o plat ve výši, na kterou byli doposud zvyklí. To může výrazně narušit rodinný rozpočet.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok i v případě zánětu žlučníkuZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení