Zklidnění psychiky a dopady na zdraví a peněženku

Nejčastějšími psychickými potížemi v době před pandemií covidu byly deprese a úzkosti. Úzkostnými poruchami trpělo 5,4 % a depresivními poruchami 4,5 % obyvatel EU. Dle Světové zdravotnické organizace se psychické zdraví obyvatel od té doby zhoršilo. Z průzkumu v roce 2023 vyplynulo, že se s emocionálními či psychosociálními problémy v uplynulém roce potýkal téměř každý druhý člověk. K tomu, aby potíže nepřerostly v závažnější psychické poruchy, se využívají metody vhodné ke zklidnění psychiky.
Sjednat pojištění

Jak pečovat o psychiku a cítit se lépe

Péče o psychiku hraje důležitou roli. Jedině díky tomu se budete moci cítit lépe a naučíte se zvládat stres nebo mu předcházet. Dopřejte své psychice pořádnou vzpruhu a dostaňte ji opět do kondice pomocí následujících aktivit:

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb má na lidské zdraví blahodárný vliv na fyzické zdraví i na psychiku. Když se začnete pravidelně hýbat, brzy pocítite pozitivní účinky. Budete si budovat větší psychickou odolnost a sebedůvěru, odbouráte stres a nadbytečnou energii. Během pohybu se do těla vyplavují endorfiny neboli „hormony štěstí“. Díky nim se cítíme lépe a máme více energie. Stačí každý den absolvovat alespoň půlhodinovou procházku. Protože každý pohyb se počítá.

Relaxace

Pomocí meditace, jógy či dechového cvičení dokážete rychle zklidnit psychiku. Relaxační cvičení pomáhají výrazně snižovat úroveň stresu. Tento typ relaxace omezuje tvorbu stresových hormonů a má podobné účinky jako několikahodinový spánek. Alespoň na pár minut se každý den zastavte a relaxujte.

Kvalitní strava

Vsaďte na potraviny bohaté na vitamíny B a hořčík, které zmírňují napětí a jsou skvělou volbou pro zvýšení psychické odolnosti. Důležitý je příjem omega-3 mastných kyselin buď ze stravy (mořské ryby, olej z tresčích jater, chia a lněná semínka a další) nebo doplňků stravy.

Dostatečný spánek

Kvalitní spánek jde s dobrou psychikou ruku v ruce. Má blahodárný vliv nejen na naše zdraví a energii, ale také zlepšuje náladu a podporuje schopnost soustředit se. Dlouhodobě špatný spánek se na lidské psychice dokáže negativně podepsat.

Udržování sociálních vazeb

Udržování sociálních vazeb s rodinou, přáteli nebo kolegy vám pomůže lépe se vyrovnat se stresem. Diskuse s nimi vám pomůže mít nadhled nad problémy a získáte potřebnou podporu, která je v období většího stresu důležitá.

Stanovení priorit

V období, kdy máte mnoho práce a před sebou více náročných úkolů, je důležité stanovit si priority a jednotlivé úkoly rozdělit na menší části. Tento krok vám umožní lépe se na jednotlivé úkoly soustředit a provádět je postupně. To vše vede ke snížení míry stresu i lepší efektivitě práce.

Tipy, jak během chvilky zklidnit psychiku

  • Poslouchejte oblíbenou hudbu nejlépe po ránu, ale i během dne.
  • Obklopte se jasnými a veselými barvami.
  • Choďte na procházky na čerstvý vzduch.
  • Pijte uklidňující bylinné čaje (meduňka, mučenka, heřmánek nebo kozlík lékařský).
  • Vyzkoušejte pětiminutovou masáž dlaně, která podle expertů z Lékařské fakulty Univerzity v Miami výrazně snižuje stres.
  • Vyrazte za zvířaty. Trávení času se zvířaty vyvolává v člověku pozitivní emoce a je relaxačním způsobem pro zvládání stresu.
  • Tancujte. Tanec napomáhá k uvolňování emocí a tlaku, který na naši psychiku starosti vyvíjejí.

Prostředky ke zklidnění psychiky

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě dlouhodobého výpadku příjmuSjednat pojištění

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní situace

Tipy a triky pro zvládání stresu

Stres je automatická odezva organismu na nějakou zátěž. Je každodenní součástí našeho života. Stres může být ve zdravé...

Životní situace

Pozitivní stres

Stres je fyziologická reakce, která nás má chránit ve chvíli, kdy máme pocit, že jsme v ohrožení, nebo v situaci, kdy jsou...

Životní situace

Příznaky stresu

Stres je velkou zátěží pro lidský organismus. Stresu jsme více či méně vystavováni každý den z různých příčin, v různé...

Životní situace

Tipy a triky pro dlouhověkost

Termín dlouhověkost nebo také anglicky „longevity“ bývá poslední dobou hodně skloňovaným výrazem. Dlouhověkost, tedy...

Životní situace

Jak se zbavit stresu

Stres je funkční stav životního organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Těm se říká stresory. Tělo se...

Životní situace

Tipy a triky pro digitální detox

Digitální detox má za cíl odpoutat se od virtuálního života a zaměřit se více na ten reálný. Účelem digitálního detoxu je...

Životní situace

Plíce kuřáka

Plíce kuřáka jsou náchylnější k dlouhé řadě závažných onemocnění, jako jsou rakovina plic, rozedma plic nebo také...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení