Co je žloutenka
Žloutenka (hepatitida) označuje onemocnění jater, které způsobuje viditelné zežloutnutí kůže, očního bělma, sliznic a dalších tkání. S výjimkou novorozenecké žloutenky jde o virové infekční onemocnění. Ke žloutence může dojít, když koncentrace žlučového barviva (tzv. bilirubinu) v krvi překročí určitou hodnotu a začne pronikat do kůže, očního bělma a sliznic.
Existuje šest typů žloutenky:
- novorozenecká žloutenka
- žloutenka typu A
- žloutenka typu B
- žloutenka typu C
- žloutenka typu D
- žloutenka typu E
Novorozenecká žloutenka
Novorozenecká žloutenka je dočasný stav postihující mnoho novorozenců. Projevuje se 24 hodin od narození a přetrvává několik dní, v některých případech i déle. Typickými projevy jsou žluté zbarvení kůže a očního bělma z důvodu zvýšené hladiny bilirubinu v krvi. Mírnější formy tohoto typu žloutenky nevyžadují žádná zvláštní opatření, pouze je vhodné sledovat hodnoty a vystavovat novorozence dennímu světlu. Při vyšších hodnotách hladiny bilirubinu je nutná léčba pomocí fototerapie. Závažnější formy novorozenecké žloutenky se řeší prostřednictvím výměnné transfuze krve.
Žloutenka typu A
Žloutenka typu A je známá pod označením „nemoc špinavých rukou“. Vyskytuje se po celém světě, nejvíce však v zemích s nižšími hygienickými standardy. Inkubační doba je 15 až 50 dní. Nejčastěji se přenáší stolicí infikovaného člověka, přímým kontaktem, znečištěnou vodou, potravinami nebo předměty. Přenos žloutenky typu A krví nebo sexuálním stykem není běžný. Proti žloutence typu A se lze očkovat.
Žloutenka typu B
Žloutenka typu B je způsobena velice odolným virem a jedná se o jedno z nejzávažnějších virových onemocnění pro člověka. U 5 až 10 % pacientů přechází do chronické fáze. Přenáší se sexuálním stykem, poraněním jehlou, tetováním, piercingem, vystavením se infikované krvi nebo tělních tekutin. Děti se obvykle nakazí od matky. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 50 až 150 dní. Proti žloutence typu B se lze očkovat.
Žloutenka typu C
Žloutenka typu C může vést až k poškození jater a následné chronické infekci. U 30 % pacientů s chronickou hepatitidou typu C se může vyvinout v těžké postižení jater, v menším počtu případů může vést k cirhóze nebo rakovině jater. Přenáší se krví, sexuálním stykem, infikovanou injekční stříkačkou, opakovaně používaným zdravotnickým materiálem a jeho nevhodnou sterilizací a z matky na dítě při porodu. Inkubační doba činí 180 dní.
Žloutenka typu D
V případě žloutenky typu D je možná nákaza pouze tehdy, je-li v těle už přítomen vir žloutenky typu B. Zdrojem infekce bývá člověk a k přenosu nejčastěji dochází krví, pohlavním stykem, injekční jehlou sdílenou mezi narkomany a z nemocné matky na plod.
Žloutenka typu E
Počet případů žloutenky typu E v posledních letech narůstá v České republice i v rozvinutých zemích Evropy a Severní Ameriky. Onemocnění virovou hepatitidou typu E se nemusí hlásit, a tak může být počet případů mnohem vyšší. Nejčastěji se tato nemoc přenáší konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa (hlavně vepřového, zvěřiny, ryb a mořských plodů) infikovaných zvířat a konzumací kontaminované vody. Inkubační doba je 2 až 8 týdnů, průměrně se pohybuje kolem 35 dnů.