Frame 12.png

Žloutenka a její dopady na zdraví a peněženku

Máte potíže se žloutnutím očí a kůže, bolestmi břicha nebo nevolnostmi? Pak je možné, že patříte mezi přibližně 400 milionů lidí po celém světě, kteří každoročně trpí onemocněním nazývaným žloutenka. Tato choroba nejčastěji postihuje děti a mladé dospělé. Náklady na léčbu tohoto onemocnění mohou šplhat do vysokých částek. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady žloutenky minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak tuto nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co je žloutenka

Žloutenka (hepatitida) označuje onemocnění jater, které způsobuje viditelné zežloutnutí kůže, očního bělma, sliznic a dalších tkání. S výjimkou novorozenecké žloutenky jde o virové infekční onemocnění. Ke žloutence může dojít, když koncentrace žlučového barviva (tzv. bilirubinu) v krvi překročí určitou hodnotu a začne pronikat do kůže, očního bělma a sliznic.  

Existuje šest typů žloutenky:

  • novorozenecká žloutenka
  • žloutenka typu A
  • žloutenka typu B
  • žloutenka typu C
  • žloutenka typu D
  • žloutenka typu E

Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka je dočasný stav postihující mnoho novorozenců. Projevuje se 24 hodin od narození a přetrvává několik dní, v některých případech i déle. Typickými projevy jsou žluté zbarvení kůže a očního bělma z důvodu zvýšené hladiny bilirubinu v krvi. Mírnější formy tohoto typu žloutenky nevyžadují žádná zvláštní opatření, pouze je vhodné sledovat hodnoty a vystavovat novorozence dennímu světlu. Při vyšších hodnotách hladiny bilirubinu je nutná léčba pomocí fototerapie. Závažnější formy novorozenecké žloutenky se řeší prostřednictvím výměnné transfuze krve.

Žloutenka typu A

Žloutenka typu A je známá pod označením „nemoc špinavých rukou“. Vyskytuje se po celém světě, nejvíce však v zemích s nižšími hygienickými standardy. Inkubační doba je 15 až 50 dní. Nejčastěji se přenáší stolicí infikovaného člověka, přímým kontaktem, znečištěnou vodou, potravinami nebo předměty. Přenos žloutenky typu A krví nebo sexuálním stykem není běžný. Proti žloutence typu A se lze očkovat.

Žloutenka typu B

Žloutenka typu B je způsobena velice odolným virem a jedná se o jedno z nejzávažnějších virových onemocnění pro člověka. U 5 až 10 % pacientů přechází do chronické fáze. Přenáší se sexuálním stykem, poraněním jehlou, tetováním, piercingem, vystavením se infikované krvi nebo tělních tekutin. Děti se obvykle nakazí od matky. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 50 až 150 dní. Proti žloutence typu B se lze očkovat.

Žloutenka typu C

Žloutenka typu C může vést až k poškození jater a následné chronické infekci. U 30 % pacientů s chronickou hepatitidou typu C se může vyvinout v těžké postižení jater, v menším počtu případů může vést k cirhóze nebo rakovině jater. Přenáší se krví, sexuálním stykem, infikovanou injekční stříkačkou, opakovaně používaným zdravotnickým materiálem a jeho nevhodnou sterilizací a z matky na dítě při porodu. Inkubační doba činí 180 dní.

Žloutenka typu D

V případě žloutenky typu D je možná nákaza pouze tehdy, je-li v těle už přítomen vir žloutenky typu B. Zdrojem infekce bývá člověk a k přenosu nejčastěji dochází krví, pohlavním stykem, injekční jehlou sdílenou mezi narkomany a z nemocné matky na plod.

Žloutenka typu E

Počet případů žloutenky typu E v posledních letech narůstá v České republice i v rozvinutých zemích Evropy a Severní Ameriky. Onemocnění virovou hepatitidou typu E se nemusí hlásit, a tak může být počet případů mnohem vyšší. Nejčastěji se tato nemoc přenáší konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa (hlavně vepřového, zvěřiny, ryb a mořských plodů) infikovaných zvířat a konzumací kontaminované vody. Inkubační doba je 2 až 8 týdnů, průměrně se pohybuje kolem 35 dnů.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Jak onemocnění začíná

Mezi nejčastější příčiny žloutenky patří:

  • infekce a otravy
  • poškození jater
  • nádorová onemocnění

Čekací doba nemusí být problém

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v příkladech ze života níže.

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostikování žloutenky se provádí na základě klinických příznaků a odběrů krve. V případě prokázání žloutenky jsou typické zvýšené jaterní hodnoty a hladina bilirubinu. Poté se provádějí další testy na diagnostikování virových hepatitid nebo zvýšenou destrukci červených krvinek. Pro posouzení stavu jater, žlučníku a žlučových cest se využívají různé zobrazovací metody (CT, ultrazvuk břicha) a jaterní biopsie.

Prevence žloutenky

Mezi preventivní opatření, kterými je možné žloutence předcházet, patří v první řadě očkování proti žloutence typu A a B. Proti žloutence typu B mají děti povinné očkování zahrnuto v takzvané hexa vakcíně, proti typu A existuje vakcína pro děti i dospělé. Mezi další preventivní opatření patří:

  • důkladné mytí rukou před jídlem a po použití toalety
  • nesdílení lahve, zubního kartáčku, cigaret, hygienických pomůcek a dalších osobních věcí
  • používání kondomu při každém pohlavním styku, zejména s neznámou osobu
  • striktní nesdílení injekčních jehel mezi narkomany

Průběh onemocnění

Mezi typické příznaky žloutenky patří:

  • zežloutnutí kůže a očního bělma
  • únava
  • bolesti svalů
  • zvýšená teplota
  • nechutenství
  • bolesti břicha
  • průjmy
  • zvracení
  • tmavá moč u žloutenky typu B
  • u žloutenky typu C se nemusí objevit žádné příznaky, až později začíná svědění kůže a bolest jater

Léčba onemocnění

Léčba žloutenky typu A zahrnuje především režimová opatření (hospitalizace, tělesný klid a šetřící dieta s omezením tuků). V případě žloutenky typu B a D se k léčbě využívají antivirotika. Žloutenka typu C se většinou léčí pomocí trojkombinace různých léků. Na žloutenku typu E prozatím neexistuje žádná antivirotická léčba. Vhodné je léčbu podpořit bylinkami na zlepšení jaterní činnosti.

Světový den hepatitidy

Světový den hepatitidy připadá každoročně na 28. červenec. Cílem je zvýšit povědomí o virové hepatitidě a možnostech prevence.

S naším životním pojištěním máte nárok na náhradu mzdy i v případě žloutenkySjednat pojištění

Výskyt a statistiky

Česká republika patří k zemím s nižším výskytem žloutenky typu A. V posledních 5 letech bývá hlášeno kolem 600 případů ročně. S chronickou žloutenkou typu B žije na celém světě přes 250 milionů lidí. Každoročně na toto onemocnění umírá přibližně 900 tisíc lidí. Přibližně každé sté dítě mladší 5 let trpělo v roce 2019 chronickou hepatitidou typu B.

S náklady na léčbu umíme pomoci

V případě žloutenky člověk na nějakou dobu přichází o plat, někdy i na několik měsíců, a zůstává tak odkázán pouze na dávky nemocenského pojištění, což se negativně promítne do rodinného rozpočtu.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Zdroje

Chci zjistit, na co mám nárok i v případě žloutenkyZjistit

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení