Co je ztráta vidění
Ztráta zraku je částečná nebo úplná slepota na jedno či obě oči. Lidé se ztrátou zraku ve většině případů rozpoznají jen světlo nebo stín. Svět kolem sebe vidí tmavý, rozmazaný a mlhavý.
Ztráta zraku je částečná nebo úplná slepota na jedno či obě oči. Lidé se ztrátou zraku ve většině případů rozpoznají jen světlo nebo stín. Svět kolem sebe vidí tmavý, rozmazaný a mlhavý.
Náhlá ztráta zraku může mít tyto příčiny:
Oční vyšetření je zaměřeno na kontrolu zrakové ostrosti, měření nitroočního tlaku a další přístrojová vyšetření. Cílem je získání informací o případných vadách. K odhalení ztráty zraku se využívá také vyšetření štěrbinovou lampou. Ta dokáže vyšetřit nejen přední část oka, ale i oční čočku.
Důležitým preventivním opatřením, jak předcházet ztrátě zraku, je absolvování pravidelných vyšetření u očního specialisty. Oční lékaři doporučují prohlídku osob do 40 let věku každé 3 roky, u osob starších 40 let každé dva roky a u osob nad 60 let každý rok.
K očnímu lékaři je možné se objednat i bez doporučení praktického lékaře. Podrobné a důkladné vyšetření pomůže předcházet zrakovým problémům, trvalému poškození zraku a odhalit případné problémy.
Někteří pacienti trpí ztrátou zraku pouze na jedno oko. Ztráta zraku na jedno oko může být i pouze dočasným problémem. Tento stav bývá způsoben nedostatečným přívodem krve do oka. Porucha zraku může značit také možnou cévní mozkovou příhodu. Nehledě na příčinu těchto obtíží je důležité vyhledat co nejdříve očního specialistu.
Mezi časté problémy s viděním patří také náhlá ztráta periferního vidění. Periferní ztráta zraku je ztrátou schopnosti sledovat věci nacházející se po stranách, nahoře i dole. Ke ztrátě periferního vidění může dojít na obou stranách zorného pole nebo jen na jedné. Může se jednat o příznak závažného onemocnění. I v tomto případě je nutná včasná návštěva lékaře.
Pacienti se ztrátou zraku nemohou vykonávat některé pracovní činnosti, a bývají tak vyřazeni z pracovního procesu. Důsledkem toho ztratí pravidelný příjem.
Léčbou není ve většině případů možné zrak zcela obnovit a zajistit normální vidění. Vhodnou podpůrnou léčbou je užívání vitamínů C a E, luteinu, zinku, mědi a zeaxanthinu.
Někdy je vhodným řešením biologická léčba, která může onemocnění zraku zpomalit nebo zcela zastavit.
Onemocnění očí většinou souvisí s věkem. Ztráta zraku tak nejčastěji postihuje osoby důchodového věku. Nevyhýbá se ovšem ani mladším lidem. Úplná ztráta zraku postihuje přibližně 5 % osob v České republice.
Pacienti se ztrátou zraku na jedno nebo obě oči či se ztrátou periferního vidění mohou z tohoto důvodu přijít o zaměstnání, a tím pádem i o plat.
S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simplea garantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.