Zvládání bolesti zad a udržení zdravé páteře

Bolest zad patří mezi nejběžnější zdravotní problémy a souvisí především se změnami životního stylu posledních let (sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu apod.). Během života postihne tento zdravotní problém přibližně 80 % lidí a u 10 % z nich jsou bolesti chronického rázu. Důležité je proto svaly zad pravidelně posilovat a nepodceňovat příznaky bolesti.
Sjednat pojištění

Příčiny bolesti zad

Mezi nejčastější příčiny bolesti zad patří:

  • oslabené svalstvo
  • špatné držení těla
  • sedavé zaměstnání
  • nedostatek cvičení a pohybu
  • prochladnutí
  • příliš namáhavá aktivita
  • úraz
  • nadměrný stres
  • ploché nohy
  • vyhřezlá meziobratlová ploténka
Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Základní kroky k prevenci bolesti zad

Mezi postupy, kterými lze účinně předcházet bolestem zad, patří následující změny životního stylu a každodenní návyky:

  • Udržování správné hmotnosti – nepřiměřená tělesná hmotnost často způsobuje bolesti zad z důvodu nesprávného držení těla a oslabeného zádového svalstva.

  • Změna stravovacích návyků – ideální volbou je pestrý a vyvážený jídelníček bohatý na makro a mikroživiny.

  • Výměna nevhodné matrace za kvalitnější, která bude podpírat a kopírovat ty části těla, které to potřebují. Díky zónám se moderní matrace lépe přizpůsobí zejména v poloze na boku.

  • Náhrada obuvi omezující přirozený pohyb za vhodnější obuv. Nevhodné jsou například žabky nebo obuv s úzkou špičkou.

  • Omezení alkoholu a sycených sladkých nápojů, které nesvědčí kosternímu systému.

  • Vyvarovat se kouření, které způsobuje zúžení cév a následné špatné vyživování svalů.

Cvičení pro posílení zad a páteře

Pro prevenci bolestí zad hraje důležitou roli pravidelné cvičení, které se podílí na posílení svalstva podporujícího zdravou páteř. Mezi efektivní typy cvičení patří následující:

  • Stahování loktů vleže na břiše – vleže na břiše opřete čelo o zem, natáhněte ruce  před sebe a zvedněte je mírně nad zem. Poté se tahem se snažte dostat lokty co nejblíže k tělu. Důležité je neprohýbat se v bedrech, nezvedat hlavu ze země, ani ji nezaklánět.  

  • Zvedání hlavy vleže na břiše – vleže na břiše si rukama podložte čelo. Zvedejte hlavu spolu s hrudní částí páteře nad zem a vracejte ji zpět, ale nedotkněte se země. Vyvarujte se pouhého zaklánění hlavy a zvedání nohou.

  • Střídavé zvedání ruky a nohy – ve vzporu klečmo natáhněte levou ruku a pravou nohu. Chvíli v této poloze vydržte, a poté ruku a nohu vyměňte. Důležité je se neprohýbat v bedrech a udržovat lopatky ve stabilní poloze.

  • Výdrž ve vzporu na boku na jednom lokti – opřete se o jedno předloktí a zvedněte se bokem do vzporu. Druhou ruku ponechte podél těla. V horní pozici krátce vydržte. Cvik proveďte na obě strany. Při jednodušší variantě nechte koleno položené na zemi.

Všechny uvedené cviky je vhodné nacvičit pod dohledem trenéra či fyzioterapeuta, abyste je prováděli správně a bez chyb.

Důležitost ergonomie a správného držení těla

Pro předcházení bolestem zad hraje důležitou roli ergonomie a správné držení těla v práci i během každodenních činností. Při práci na počítači je klíčové správné nastavení výšky monitoru u PC a kvalitní ergonomická židle. Důležité je také správné držení těla. Při stání by chodidla a kotníky měly být postaveny na šířku pánve. Stoj by měl být takový, jako kdyby hlavu táhla nahoru struna. Břicho by mělo být jemně zataženo k páteři, brada rovnoběžně s podlahou a hýždě mírně zatnuté. Ramena je důležité stáhnout mírně dozadu a dolů.

Role životního pojištění v péči o zdraví zad

Co se týče péče o zdraví zad, hraje důležitou roli také správně nastavené životní pojištění. V případě, že má pacient sjednáno životní pojištění, může mu pokrýt nejen případný výpadek příjmů, ale také podporovat léčbu a prevenci problémů se zády, a to včetně pokrytí nákladů na terapie.

Alternativní metody léčby bolesti zad

Mezi alternativní a doplňkové přístupy k léčbě bolesti zad patří například:

  • fyzioterapie
  • akupunktura a akupresura
  • masáže
  • homeopatika
  • esenciální oleje (např. levandulový, zázvorový, majoránkový)
  • kostivalová mast
  • speciální tejpovací pásky
  • Dornova metoda a Breussova masáž (druh manuální terapie v podobě jemné a pomalé alternativní mobilizace kloubů a páteře)
  • SM systém (rehabilitační metoda zahrnující soubor cviků se speciálními lany)

Osobní příběh a svědectví

Martin

Pana Martina trápily zprvu méně časté a nenápadné bolesti zad, které se projevovaly občasným píchnutím. Později už začala být bolest poměrně nesnesitelná, a tak se Martin rozhodl navštívit lékaře. Na základě provedené magnetické rezonance mu bylo zjištěno vyhřeznutí dvou plotének. Obstřiky zad přinesly úlevu, ale pouze dočasnou. Martina kontaktoval kamarád, kterému kdysi od bolestí zad pomohla Dornova metoda. Na základě kamarádova doporučení se také rozhodl tuto metodu vyzkoušet a zároveň s ní i cvičební metodu SM systém. Pravidelné cvičení v kombinaci s masážemi a baňkováním přineslo vytouženou úlevu od bolesti zad. Pan Martin se vyhnul operaci a díky dodržování nastaveného režimu v podobě pravidelného absolvování masáží v kombinaci se cvičením doma i pod dohledem odborníka je v současné době bez potíží.

Závěr a shrnutí hlavních bodů článku

Bolesti zad patří mezi nejčastější zdravotní onemocnění. Hlavní příčinou je sedavý styl života a nedostatek pravidelného pohybu. Udržení zdravé páteře hraje významnou roli pro celkovou kvalitu života. Mezi důležitá preventivní opatření, kterými je možné nepříjemným bolestem zad předcházet, patří kromě pravidelného pohybu také používání kvalitní matrace, nošení vhodné obuvi, používání ergonomické židle a udržování správné hmotnosti. K tlumení bolestí zad kromě léků poslouží také alternativní a přírodní léčba, jako je například akupunktura a akupresura, zdravotní masáže a další.

Zdroje

Eureko.cz. CO JE SM SYSTÉM? Dostupné z: https://www.eureko.cz/rady-a-tipy/clanky/co-je-sm-system 

Chci zjistit, na co mám nárokZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Životní styl

Prevence chorob

Prevence chorob a zdravý životní styl včetně správných stravovacích návyků a konzumace jídel bohatých na vitamíny a...

Životní styl

Alergie a jak je účinně léčit

Alergie je běžným zdravotním problémem, se kterým se potýká celá řada lidí. Je jedním z nejčastějších chronických...

Životní styl

Jak doplnit energii

Lidské tělo neustále spotřebovává energii. Udržování dobré úrovně energie pro zdraví a pohodu má velký význam pro fyzické...

Životní styl

Tipy a triky pro biohacking

Zajímá vás, co je biohacking, o kterém se v poslední době tolik mluví? Biohacking spojuje možnosti, jak nejlépe využít...

Životní styl

Sedavý způsob života

Sedavý způsob života je označení pro styl života, ve kterém není zahrnuta pravidelná pohybová aktivita. Často se jedná o...

Životní styl

Zdravý životní styl

Zásady zdravého životního stylu jsou v poslední době čím dál skloňovanějším tématem. Nezdravý životní styl má totiž...

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení