Zvládání chronických onemocnění a jeho dopady na zdraví a peněženku

Trpíte nějakou dlouhodobou nemocí, která u vás přetrvává déle než 3 měsíce? Pak je možné, že máte některé z chronických onemocnění postihujících evropskou populaci napříč všemi generacemi stále častěji. Tato vleklá onemocnění mají negativní vliv na kvalitu života. Správně nastavené životní pojištění dokáže finanční dopady chronických onemocnění minimalizovat. Proto je vhodné si před uzavřením smlouvy u pojišťovny zjistit, zda a jak je nemoc kryje.
Sjednat pojištění

Co jsou chronická onemocnění

Chronické onemocnění je označení pro choroby přetrvávající delší dobu, nejméně 3 měsíce - a dle některých definic déle než 1 rok - a vyžadující opakovanou lékařskou péči. Často i pacienty omezují ve vykonávání běžných denních činností. Chronické onemocnění začíná jako běžná nemoc, ale příznaky a léčba se protáhnou na delší dobu. Mezi příznaky patří typické symptomy pro konkrétní nemoc.

Plníme, i když nemusíme - Garantujeme, že vyplácíme plnění v alespoň 99 % případůSjednat pojištění

Přehled běžných chronických onemocnění

Mezi nejčastější chronická onemocnění patří:

Jak chronické onemocnění začíná

Chronické onemocnění může vzniknout dvěma způsoby. Jednou možností je původ v akutním onemocnění následkem nemožné nebo nedostatečné léčby. Druhou je situace, kdy je onemocnění od prvotních počátků chronické a vyvíjí se plíživě.

Nemoc vás může zaskočit, ale my vás nenecháme na holičkách ani v čekací době

Čekací dobou se pojišťovna chrání před tím, aby se člověk, který tuší nějakou vážnou nemoc, nejprve pojistil a až následně navštívil lékaře. My v Simplea víme, že ne všechny případy propuknutí nemoci v čekací době jsou spekulativní, a v takových situacích dává smysl plnit. Posuzujeme to individuálně a plníme v 99,9 % případů, a to i když nemusíme. Jako v reálných příkladech ze života níže.

 

2bee3e7.png

Táta „alkoholik“ na koni

01eaf5e2.png

„Rizikový“ teambuilding

1de52e0.png

„Nezodpovědný“ dělník

simplea_tick.png

"Zákeřné" klíště

Simplea_ulcerative_colitis.png

Onemocnění "nepočkalo"

Simplea_suicide.png

Sebevražda "přišla" moc brzy

Vyšetření a diagnostika

Diagnostika chronických onemocnění probíhá především na základě pacientem popsaných příznaků a pečlivém odebrání anamnézy. Dále se provádí laboratorní vyšetření krve, případně rentgenové a CT vyšetření, sono apod.

Prevence chronických onemocnění

Co se týče prevence chronických onemocnění, mezi nejdůležitější opatření patří následující:

  • zdravá životospráva
  • pravidelný pohyb
  • kvalitní spánek
  • eliminace stresu
  • udržování zdravé hmotnosti
  • absolvování preventivních vyšetření

Průběh onemocnění

Chronické onemocnění je dlouhotrvající onemocnění, které může mít negativní dopady nejen na fyzické zdraví, ale i na zdraví duševní. Hrozí riziko rozvoje duševních onemocnění, jako jsou úzkosti, deprese apod. U pacientů mnohdy panují obavy ze sociálního vyloučení nebo ztráty zaměstnání. Neovlivňuje jen pacienta samotného, ale také jeho rodinu a blízké okolí. Důležitou roli hraje podpora rodiny, přátel i odborná pomoc terapeuta, psychologa apod. Klíčový je komplexní přístup ke zvládání chronických onemocnění a podpoře kvality života v podobě změny životního stylu a přijetí onemocnění pacientem.

Léčba chronických onemocnění

Strategie zvládání chronických onemocnění:

  • Pravidelná lékařská péče a absolvování kontrolních vyšetření.
  • Změna životního stylu – úprava životosprávy, kvalitní spánek, dostatek pohybu.
  • Psychologická podpora – mluvit o svých problémech a starostech s rodinou, přáteli, terapeutem pomáhá utřídit si myšlenky.
  • Zjistit si o onemocnění co nejvíce informací a nechat si od ošetřujícího lékaře vysvětlit výsledky laboratorních vyšetření.
  • Věnovat se kreativním aktivitám, oblíbenému sportu nebo jinému koníčku, který přináší naplnění a uspokojení.
  • Obklopit se přáteli, kteří pomohou člověka rozptýlit a rozveselit.
  • Zabavit se sledováním zajímavého filmu nebo poslechem oblíbené hudby.

Pro zmírnění symptomů chronického onemocnění i zlepšení kvality života hraje významnou roli vyvážená výživa bohatá na důležité vitamíny a minerály. Zaměřte se na pravidelný pohyb, relaxaci a vyvarujte se stresu. Tyto faktory hrají důležitou roli i jako prevence, protože mnoha chronickým onemocněním lze předejít. Mezi nejčastější spouštěče chronických onemocnění patří obezita, špatná životospráva a nadměrný stres, takže i drobná změna životního stylu může výrazně přispět ke snížení rizika vzniku závažných onemocnění.

Co se týče dostupných zdrojů, které mohou pomoci lidem s chronickými onemocněními, je možné využít následující:

  • podpůrné skupiny – setkání s lidmi s podobnými zdravotními problémy
  • zdravotnické služby – v rámci nemocnic, ambulancí apod.
  • nadační fond Neúnavní – poskytuje pomoc pacientům trpícím chronickým únavovým syndromem
  • organizace Diagnóza leukemie, z.s. – nabízí pomoc pro pacienty s chronickou a akutní leukémií

S náklady na léčbu umíme pomoci

Chronická onemocnění mají vliv na celkovou psychosociální pohodu. Pacienti mohou mít různá sociální omezení, například v podobě nemožnosti pracovat či vykonávat běžné každodenní činnosti. Typické jsou emocionální dopady a psychická onemocnění v podobě úzkostí, depresí apod. Chronické onemocnění představuje určité riziko pro vznik sociálně patologického chování. Specifické přesvědčení ve vztahu pacienta k onemocnění samotnému i jeho léčbě významně ovlivňuje jeho prožívání ve všech fázích onemocnění.

S vysokými náklady na léčbu a výpadkem příjmu dokáže pomoci správně nastavené životní pojištění. U nás v pojišťovně Simpleagarantujeme plnění v 99 % případů, a dokonce plníme v 99,9 % případů.

Chci zjistit, na co mám nárok při chronickém onemocněníZjistit

Nejčastější otázky

Kdy má životní pojištění smysl?

Životní pojištění a další typy pojištění mají smysl v případech, kdy je na klientově příjmu finančně závislá rodina, splácí hypotéku nebo jiné finanční závazky. Smysl tak má pro živitele rodiny a pro ty, kteří velkou měrou přispívají do rodinného rozpočtu, a pro osoby, jejich příjmy pokrývají pouze to základní a nezbývají jim rezervy na nenadálé situace.

Na co se vztahuje životní pojištění?

Životní pojištění chrání jednotlivce, případně i rodinu před finančními dopady nepříznivých situací. Vztahuje se například na smrt, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, invaliditu, trvalé následky úrazů, ztrátu soběstačnosti a další.

Jak si správně nastavit životní pojištění?

Aby měl člověk nejlepší životní pojištění, je důležité si ho správně nastavit. Při výpočtu je obecně vhodné vycházet z čistého příjmu, ale záleží na typu pojištění, o které máte zájem. Pojistnou částku pro případ smrti je vhodné nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek ročního příjmu.

Jak vysokou životní pojistku zvolit?

Životní pojištění a nastavení jednotlivých rizik by mělo být efektivní, aby pojistka správně fungovala. Co se týče výše životní pojistky, pro pojištění smrti by se mělo vycházet z čistého příjmu a dalších okolností (výše hypotéky apod.). Pojistnou částku pro toto riziko je ideální nastavit přibližně na 2násobek až 3násobek čistého ročního příjmu. U invalidity je ideální částkou výše 1násobku až 3násobku čistého ročního příjmu.

Další články

Rádi vás uslyšíme.

Máte-li něco na srdci, volejte naši bezplatnou linku
+420 800 023 074
asfsafsaf

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použitím údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit. Nyní udělený souhlas je platný po dobu 1 roku.

Více informací & nastavení